Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCE'MİN DÜNÜ ve BU GÜNÜ

  • 1.09.2022 12:22

Düzce'de sanayinin gelişimi.

Özellikle 1940-1950 yıllarda sanayi yok denecek kadar azdı. Fiskobirlik’in olduğu yerde Kazok'ların atölyesi ve de Recep Ali’nin sokağında araç tamiri yapan bir kaç dükkan vardı.  

1955 yılında rahmetli Yaşar BÜYÜK önderliğinde SANAYİ ÇARŞISI yapımına karar verildi. Sanayi alanı için iki yer alternatifi vardı.

Biri Doğuda Fettah Tütüncü’nün yeriydi. Mil ve metre karesi12 lira idi.

Batıda Mustafa Öztürk’ün yeri ise çakıl kaplıydı. Tarıma uygun olmadığı için, metrekaresi 8 liradan anlaşıldı.

Nihayet çok zor imkanlarla sanayi kuruldu. Yıllar geçti. Gelen belediye sanayiyi kaldırmak istedi ve bunun için de yeni sanayi çarşısı kurdu.

1970 yıllarında ne hikmetse yeni sanayi hemen doldu ve D 100 yolu kenarlarında tamirci dükkanları açılmaya başladı.

Yetmedi yeni yöneticiler oluşarak 1985 yılında TOPÇULAR mevkiinde Pekintaş fabrikasının arkasında KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ kurulmaya başladı.

35 yıl geçmesine rağmen site tam olarak tamamlanamadı. Siteye galericiler sitesi ekledi. Yedi emin garajı eklendi. Sağda solda ticaret yapan hurdacılarda buraya getirildi.

Her şeye rağmen 1995 yıllarında fabrikaların bir araya toplanması için yeni İl Çevre Planı gereğince organize sanayinin kurulmasına karar verildi.

1999 depremi ile yeni teşvik yasası devreye girdi. Dışardan sanayi akını başladı. Yapılan fabrikalar aşırı çevre kirliliğine de neden oldu.

1970’li yıllardan günümüze kadar gelen bütün belediye yöneticileri yaptıkları projelerle eski sanayiyi kaldırıp yeni MODEREN SANAYI ÇARŞISI'na taşımak isterdi.

Ne var ki;

1.Sanayiyi kurmak istedikleri yeni alan her selde dört metre su altında kaldı.

2. D100 yolu yapılırken dolgusu bu bölgeden alındı.

3. Düzce’de 80-90 yıldır dolgusu alınan ve çukurların oluştuğu alana çöp molozlar bırakıldı. Yetmedi, 1999 yılında yaşanan depremde yıkılan binaların molozları da buraya taşındı.

Geçmiş yıllarda yaşanan olaylar örnek olmalıdır. Canlı bomba kabul edilecek çöp depolarını imara açmamalısınız.

SAYGILARIMLA.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.