Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

OYUN…..

  • 12.04.2022 10:37

Bugünkü yazımda evlerimizde olmazsa olmazlarımız olan çocuklarımızdan bahsedeceğim.

Evimizin neşesi olan çocuklarımız oynarken büyük sevinç içinde olurlar. Kendilerine göre dünya kurup, biz ailelerini (Anne,Baba, Dedeleri, Babaanneleri ile Anneannelerini) kendi dünyalarına çeker, dolayısı ile bizlere çocukluğumuzu yaşatırlar.

Çocukların yediği yemek, içtiği su, aldıkları nefes kadar oyun oynama gereksinimleri de vardır. Çocuklar oyunlarını oynarken zihinlerinin gelişmesi, etrafındakilerle olan iletişiminde ve sosyal gelişiminde etkili olacaktır. Gördüklerini taklit ederek davranışlarını olgunlaştıracak olup; yaşam süresince yenmeyi, yenilmeyi, yardımlaşmayı ve barış içinde yaşamayı öğrenecektir. Kendi yeteneklerini ön plana çıkarıp, gücünü ve ilgisini bir konu üzerinde toplamayı; oyun ve el becerileri hayattaki başarılanı arttıracaktır.

Aile bireylerinin çocuklar üzerindeki baskıları ile oyunlarını kısıtlamaları gençlik ve yetişkinlik döneminde birçok el becerilerinden eksik  olup, Sosyal yaşantısında zorlukla karşılaşacaktır. Çoçukların oynadıkları oyunlar ve etrafındakilere karşı zamanla özgüvenli olup, sağlıklı bir kişilik yapısına ulaşacaklardır.

Bazı oyunlar çocukları bedensel gelişmesinde de etkilidir.

Çocuklar için “OYUN” olmazsa olmazıdır. Yaşamın güzelliğidir. Onlar için oyunsuz yaşam güneşsiz dünyaya benzer.

Çocuklardaki arzu ve istekler oyunlarında gizlidir.

Aile bireyleri olarak, onların oyunlarına zaman zaman katılıp teşvik etmeliyiz.

Lütfen çocukların oyun özgürlüğünü kısıtlamayalım.

Saygılarımla…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.