Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Düzce Ortaokulu 1951

  • 2.06.2022 13:28

Geçtiğimiz günlerde arşivimi gözden geçiriyordum. 1951 yılına ait bu fotoğraf karesi beni tekrar o güzel ve eski günlere götürdü. Bende çok özel fotoğrafımı yorumlamaya ve dünya ile aylaşmaya karar verdim.

DÜZCE ORTAOKULU 1951

1950’li yıllarda Düzce’de lise yoktu. Düzce ortaokulu Düzce’nin ilkokuldan sonra okunabilecek tek ortaokuluydu. Şimdi Hamidiye mahallesinde yetiştirme yurdu olarak kullanılan alanda Düzce ortaokulu vardı ve ilkokuldan sonra okumak isteyenler mecburen burada eğitim görürdü. Ben ilkokulu bitirdikten sonra buraya yazıldım. Üskübü’den her gün yürüyerek okula gidip geliyordum. Sadece ben değil okuldaki bütün öğrenciler farklı yerlerden yürüyerek okula gelir ve eğitim görürdü. Hafızam beni yanıltmıyorsa okulumuzun müdürü Haluk beydi. Sabahtan akşama kadar eğitim görürdük. Ortaokulda 3 sınıf vardı. Öğrenim 3 yıldı. Şapka takmak zorundaydık. Öğlenleri yemek işini Hayrettin isminde esnaf tarafından hazırlanan köfte ekmek ile hallederdik. Çeyrek ekmek içini konulan 3 köfte ve salçalı su bizim yemeğimizde. 25 kuruşla karnımızı doyurmaya çalışırdık. Sınıf2 mevcutları 30 yada 40 öğrenciden oluşurdu. O yıllarda Düzce’de Namık Kemal, İsmetpaşa ilkokulları vardı. Ortaokulu bitirince sınavsız ya Bolu’da bulunan öğretmen okuluna yada Sakarya yada diğer illerde bulunan liselere gitmek zorundaydınız. O yıllarda Düzce’de ayrıca Orman Teknik okulu vardı. Ben ortaokul sonrasında Sakarya Ticaret Meslek lisesine gittim ve oradan mezun oldum. Aradan çok uzun yıllar geçti. Okul anılarım hala tazeliğini koruyor ancak isimler konusunda zorlanıyorum. Ahmet adında müdür yardımcımız vardı. Kendisi öğrencilerle çok güzel diyaloglar içindeydi. Derslere gelince Türkçe, Matematik, Tarih Coğrafya ve yabancı dil dersleri vardı. Fransızca o yıllarda fazla tercih edilen yabancı dildi. Gelelim 1951 yılında çekilen fotoğraf karesinde yer alan sınıf arkadaşlarıma. Bir çoğunun adını hatırlamıyorum. 1951 Düzce ortaokulu 1. Sınıf arkadaşlarım: Ayaktakiler. Soldan sağa, 3.İhsan , Kenan Sertoğlu, oturanlar soldan sağa 4. Altan Bayraktar. Bu kareyi Affan’ın oğlu Murat Bayraktar bana hediye etmişti. Sınıf arkadaşlarım içinde ölenlere rahmet, kalanlara sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar