• 13.04.2022 13:48

Ramazan kutsal bir aydır. Müslümanlar için çok önemlidir. Kur'an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Onun için 11ayın sultanı denmiştir. Herkes, yani müslümanlar hoş geldin diye karşılamışlardır. Çünkü Ramazan ayı sevgi getirir, barış getirir. Yani Ramazan demek barış demek, sevgi demektir.

Berekettir, bolluktur, hayır hasenat işi boldur. Kardeşliği önerir, paylaşmayı öğretir. Fitreleriyle, zekatlarıyla yoksullar, garibanlar sevindirilir. Kadınlara, çocuklara, kimsesizlere, düşkünlere ve dilsiz hayvanlara karşı daha saygılı merhametli olmayı aşılar.

Bir aylık oruç, yani açlık, susuzluk insanoğluna acıma duygusu aşılar. Mütevazilik, hoşgörü öğretir. İnancın güzelliğini hissettirir. Güzel şeyleri düşündürür. Kur'an'ı okumanın faziletlerini sevdirir. Ramazan ayının ve dini bayramların her senenin 10 gün öncesinden gelmesi her mevsimde, yani yaz, kış, uzun, kısa gün demeden oruç tutulacağını, ibadet yapılacağını anlatır. Bu durum 36 yılda bir aynı zamana denk gelmektedir. Dolayısıyla her mevsim, her ay bu ibadetlerden nasibini almaktadır.

Ramazan'da ibadetler daha çoktur ve ihlasla yapılan dualar genelde kabul edildiği söylenir. İnsanları kötülüklerden uzak tutar. Hoşgörüyü hatırlatır. Kadınlara daha çok sevgi, saygı duyulmasını emreder. Hastalara, yaşlılara, muhtaçlara merhamet edilir.

Birçokları hidayete erişir. Camiler dolar taşar, mukabeleler okunur. Çift minareli camilerde minareler arası mahyalar asılır. Çeşitli dini nasihatler yazılır. Dini şenlikler yapılır. İftar zamanında birbirlerine davetlere gidilir, sohbetler yapılır.

Dargınlar, küskünler barıştırılır. Her taraf neşelenir, insanlar güler yüzlüdür, merhametlidir. Büyüklere karşı saygılıdır, küçüklere karşı şefkatlidir. Birbirlerine karşı ve dilsiz hayvanlara karşı daha hassas olurlar. Daha önceleri sahur vakti milleti uyandırmak için davullar çalınır, maniler söylenirdi. Bu da ayrı neşe kaynağı idi.

Bu güzel ve kutsal vakitlerden istifade etmek isteyenlere Ne diyelim Allah İnayet eylesin

Velhasıl Ramazan ayı insanoğlu için, bilhassa Müslümanlar için gerçekten bir fırsat ayıdır. Faydalanmak gerekir. Varsa kötü alışkanlıklardan vazgeçilmeli. İyi huylar edinilmeli. Çünkü Ramazan'da İnsanoğlunu tatlı bir heyecan sarar. Bu tatlılık, bu heyecan hep olsun istenir. Gönül bunu arzular. Hepinizin Ramazan ayını kutluyor ve hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgi, saygı ve hürmetlerimle