• 17.12.2021 09:22

Her şehrin sembol bazı yerleri vardır. O yer ve isim söylenince o şehir hatırlanır. Mesela Galata Kulesi veya Kız Kulesi deyince İstanbul akla gelir. Çenesuyu veya Seka kağıt fabrikası deyince İzmir akla gelir. Köroğlu deyince Bolu akla gelir. Bunlar gibi.

 Zincirlikuyu deyince Düzce akla gelir veya gelirdi. Çünkü Düzce’nin orta yerinde küçük bir kuyu ve zincirle çekilen su dolu bir kova, herkesi köylüsü, şehirlisi yani susamış insanlar oradan su çıkarırlar ve doya doya içerlerdi. Bu Zincirlikuyu adeta Düzce’nin simgesi idi. Öyleki onun adıyla dergi bile çıkarılıyordu, Zincirlikuyu dergisi. Düzce’nin aydınları her hafta bir sürü yazılar yazarlardı.

Genç ve yaşlı edebiyet meraklıları birtakım olayları ve şiirleri kaleme alırlardı. Bu dergi gerçekten güzel bir şeydi. Her hafta merakla beklenirdi. Zincirlikuyu sanırım şimdiki iş bankasının doğusunda bulunuyordu. Şimdiki boş alanın batısına düşüyordu. Bugün bu alanda bir proje ile yeni inşaat yapılacaktır. Dolayısıyla 5-6 metre karelik bir yere bu sembol kuyu yapılması için Belediye meclis üyelerinin ve başkanın gayret göstermeleri gerekmektedir. Tarihi canlandırmaları herkesi fevkalade memnun edecektir. Belki dergisi bile yeniden çıkmaya başlayacaktır. Bence çok çok mühimdir.
    

Bunun gibi Konuralp’in orta yerinden sökülen tarihi bir çeşme uncu Süleyman’ın karşısındaki boş alanda doldurulan çeşitli taş yığınlarının arasında atil durumda bulunmaktan ben şahsen çok üzülmekteyim. Bu çeşme de oradan alınıp çarşının ortasına ya ıhlamur ağacının altına veya karşısında sökülen eski binanın boşluğuna konarak faal haline getirilmesi bence çok uygun düşer düşüncesindeyim. Kasaba(Konuralp) için bu çeşme ve yaz kış gürül gürül akan Çiftepınar’lar tarihten gelen bir semboldür. Korunması lazımdır. Nasıl ki diğer tarihi eserler korunuyorsa ve kazılarla yeni buluşlar aranıyorsa bunlara da en az onlar kadar önem verilmektedir. Bunlar bugünkü insanlara, gelecek kimseleri ve turistlere sunabileceğimiz değerlerdir. Önemle yetkililere arz olunur.

Sevgi, saygı ve hürmetlerimle…