• 26.02.2020 09:58

İnsanların insanlara ve kurumlara güvenmesi için bu kişi ve kurumlar dürüstçe iş görmeleri icap eder. Bir yamuk işleri görülürse hepten o kişi ve kurumlara karşı soğurlar, güvenlerini yitirirler. Bir daha da o kişi ve kuruma saygı duymazlar. Mesela bir zamanlar Deniz Feneri diye dernek vardı, bütün yurt dışı ve yurt içi saf insanları ‘’ Kimse yok mu’’ diye yalan yanlış görsel hareketlerle milletin merhametli, yardımseverliğini istismar ederek emip durdular. Bin topladılarsa onda biri kadar dağıtılar, gerisini milletin gözüne baka baka bölüştüler. Bu iyi yürekli vatandaşları enayi yerine koydular.

Mesela Kızılay kurumu eski ve yardımsever bir kurum diye herkes sevindi ve bağışlarda bulundu ve bulunuyor. Yardımsever bir kurum olduğuna göre yöneticileri de yardımsever ve dürüst olmaları gerekmez mi? Maaşları asgari ölçüde olması gerekmez mi? Dağıtım işlerinde çok dikkatli olmaları icap etmez mi? Evet öyle olmaları gerekir ki bu merhametli, yardımsever milletin güvenini kazansın. Ama öyle mi? Kızılay Genel Müdürü 31 bin 500 lira, Genel Müdür Yardımcısı 24 bin 297 lira, Kan Hizmetleri Genel Müdürü 26  bin 500 lira, Teftiş Kurulu Başkanı 24 bin 397 lira (Sözcü gazetesi 27/1/2020) Bu Maaşlar ne oluyor? 10, 15 bin lira nelerine yetmiyor? Millet yöneticiler yesin diye bağış yapmıyor değil mi? 

Yine (sözcü gazetesi 30/1/2020) bir firmanın bağışta bulunduğu 8 milyon dolar (Türk lirası değil dolar)’ın 75 binini tutup 7 milyon 925  binini Ensar Vakfına aktarması neyin nesidir? Hele Sabıkalı Ensar Vakfına daha çok suistimallerde bulunsun diye mi? Bunların hangisine güveneceksin? Bu Necip hayırsever ve saf milleti enayi yerine koyan bu kurumlara en azından benim güvenim kalmadı. Kurumlar, insanlar biraz dürüst olmalı, adam olmalı milletin saflığını istismar etmemeli. Az çok her ne ise verilen bağışlar, yardımlar gerçek muhtaçlara ulaşırsa, ulaşılan yerler mutlu olursa bu yardım sevenler de mutlu olur ve daha çok bağışlarda bulunur. Yoksa istismar edildiğini öğrendiği andan itibaren güvenleri kalmaz sıfıra iner. Nefret eder. Şimdiki durum budur. Hayır müesseseleri yüksek maaşlardan, lüks otelerden kaçmalı. Kaçmalı ki Millet helal olsun desin Ciddi olarak güvensin.

Bu temennilerimle yazıma son veriyorum sevgi ve saygılarımla.