• 26.07.2019 10:45

 

 

Geçen sene bir görme rahatsızlığı duymakta iken göz muayenesine gittim Düzce Üniversite Araştırma Hastanesine. Bana her iki gözümde katarakt olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Emekli sandığından emekli olmama rağmen ücretli olacağımı söyledim. Göz doktoru genç Kuddusi Teberi Beyi tavsiye ettiler. Ben de 16 Nisan 2018’ de sol gözden ameliyat oldum. Sağ gözden de daha sonra olacağım dedim. Bugün yarın derken bir yıl geçti. Nihayet 10 Temmuz 2019 günü hastahaneye gidip Dr. Kuddusi Beyi gördüm ve muayene etti. Sol gözümün çok iyi olduğunu, sağ gözümde katarak biraz daha arttığını söyledi. Ameliyatı pazartesi günü yapmış olacak ki bana 15 Temmuz Pazartesi resmi tatil olduğundan 22 Temmuz Pazartesi saat 13.30’da burada bulun diye bir pusula verdi. Ben de öyle yaptım. Bir arkadaş ve oğlumla 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü 12.00’dan sonra gittik. O pusulayı sekretere gösterdim, “otur saat 13.00’da seni çağırırım dedi.” Saat 13.00’ da benden hüviyetimi istedi, verdim. Sandım ki dosyamı hazırlayıp ameliyat servisine gönderecek. Hüviyetimi iade edip vezneye gitmemi 86 lira vezne ücreti yatırıp gelmemi istedi. Oysa ben o ücreti daha önce yatırdığımı, şimdi muayene için değil ameliyat için geldiğimi söyledim. İlk muayene ile bugünün arasından 10 gün geçtiğinden yine yatırmam icap ediyormuş, sistem bu imiş. Doktorla görüşmek istedim. O da ameliyatta imiş ve akşama kadar gelmezmiş. Telefon et dedim, etti. Ama ulaşamıyorum dedi. Baş hekimin yerini tarif etmesini söyledim. Tarif etti. Baş hekime giderken birkaç sekreterlerden geçtim. Hepsi sistemden bahsettiler. En son baş hekim bayan sekreteri de aynı şeyi söyleyince, ben baş hekimi görmek istiyorum diye ısrar ettim. O da “baş hekim yok, ama yardımcıları var, onlara götüreyim” dedi ve onlara gittik. Ben açık kapıda beklerken sekreter hanım anlattı. O da sistem bu dedi ama diğer yardımcıya sordu. Ondan da olumlu cevap alamayınca bir yere (sanırım döner sermaye) telefon etti. Oradan olumlu cevap almış olacak ki , sekreter hanım bana sen aynı yere git, ben telefon edeceğim ameliyat olacaksın dedi.

 

Kısacası hakkını aramazsak verilen ücreti bir kez daha alacaklar. Ve neticede bir iki yere imza attırıldı, dosyam hazırlandı ameliyat servisine gönderildik. Orada da yaşın kaç, alerjin var mı, herhangi bir hastalığın var mı, yakında bir ameliyat oldun mu? Gibi sorulardan sonra ameliyat gömleğimi verdiler ve bir odada hazırlan bekle dediler. Ameliyat gömleğimi giyerek beklemeye başladım. Biraz geç zamanda ( saat 5.00 sıralarında) beni aldılar ve ameliyathaneye götürdüler. Girişte 5-10 dk bekledikten sonra 10 dk kadar ameliyatım bitti. Çıkışta da aynı yerde 5-10 dk beklettiler ve servise götürdüler. 742.5 lira vezneye yatırdıktan sonra (geçen yıl 650 lira yatırmıştım) reçetemi ve bir ay zarfında ne şekilde hareket edeceğimi , damlaları hangi saatlerde ne şekilde kullanacağımı gösterir kağıdı elime tutuşturup taburcu ettiler. Yarın sabah 9.00’da da gelmeyi unutma diye tembihlediler. Eve gelince gözümde ki bantı söküp attım ve damlalara hemen başladım. Ertesi gün aynı saatte doktor kontrol etti ve çok iyi olduğumu söyledi. Her saat başı kullandığım damlayı iki saatte bir damlat dedi. Bir hafta sonra çarşamba günü de kontrole gelmemi istedi.

 

Dr. Kuddusi Beyden memnundum ki yine ona gittim. Gene memnun kaldım. Kendisine ve yardımcılarına daha doğrusu benimle ilgilenen herkese çok çok teşekkür ediyorum ve onlara allah kolaylık versin, gerçekten işleri çok zor diyorum sevgi ve saygılarımla.

 

 

 

 

 

Not: Vatandaş ilk geldiğinde işi bitmemiş ve yine gelecekse sistemi kendisine anlatılmalı yoksa ikinci muayene olmadan, doktoru bile görmeden ikinci bir ücret talebi bence haksızlıktır.