• 4.10.2018 12:36

Koca çınar yıkıldı. Bir asırdan fazla yaşamış Hacı Mehmet , 28 Eylül 2018’de ömrünü tamamlayıp hakkın rahmetine kavuşmuştur. Tam 104 yaşında yani bir asır ve 4 sene yaşamıştır. Kendisi ‘106-107 yaşındayım’ diyordu ama doğum tarihi 1914 olduğuna göre 104 yaş doğrudur. Eşini genç yaşlarda kaybetmiş ve başkada evlenmemiştir. Bir oğlu ve bir kız evladı vardır. Askerliğini ikinci dünya savaşında İstanbulda yapmıştır.

Kızı, bizim mahallede yani Sertoğlu Mahallesinde, Sertoğlu Camine çok yakın yerde oturmakta olduğundan çoğu zaman Cuma günleri köye (Ballar köyü) gitmez kızında kalırdı. Akşamları yatsı namazından sonra cami lokalinde genç ihtiyar demeden bizimle oturup sohbet ederdi .Bu lokalde daha ziyade torunu İdris Aydın kalıyor ve herkese çaya varıncaya kadar hizmet ederdi. Yine de ediyor. Biraz gevezedir ama iyi bir delikanlı idi. Konuşmalarının çoğu espirili fıkralı ve komikti. Dedesine de takılır, güldürürdü hepimizi.

Yaşlı çınar dedesi yani Mehmet Uzun İstanbul Yedi Kule’deki çeşitli askerlik hatıralarını anlatır bazen bizleri güldürür ve kendiside gülerdi. Anlayacağınız büyüklerle büyük, küçüklerle küçük oluyordu. Genelde mütevazi ve şakacı idi iki sene öncesine kadar sıhhatlı idi.

 Hiç gözlük kullanmadan gazeteleri okuyabiliyordu. Hacı Mehmet dürüst ve doğru adamdı. Yalan bilmez herkezle iyi geçinirdi. Ufak tefek yapılı idi, 60-70 kilo kadar. Son zamanlara kadar hastalıkla hastanelerle ve doktorlarla pek ilgisi yoktu ama son zamanlarda biraz takattan düştü. Hastaneye bile gidip birkaç gün yattı.

Demek ki fani dünyadan baki dünyaya yolculuk görünmüş oldu ve en nihayet maalesef koca çınar yıkıldı. Kendisine cok alışmıştık ama ne yapalım. Üzülmekten başka yapılacak başka birşey yok. Allah gani gani rahmet eylesin.Yeri cennet mekanı olsun. Ruhu şad olsun.Ey koca çınar , seni kolay kolay unutmayacağız bilesin .

Sevgi ve saygılarımla.