• 19.09.2018 10:20

        Evet ilk ve orta okullar liseler yaz tatilini bitirdi. 2018-2019 öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü hayırlısıyla başladı. Gerçi minik yavrular geçen hafta başladı ve okula adapte oldular. Ama şimdi talebeler, öğretmenler ve veliler yani hep beraber öğrenme stresine girdiler. Allah öğrencilere zihin açıklığı versin, öğretmenlere de büyük, kuvvet versin. Velilere de allah kolaylık versin.

Üniversiteler ise açılış günleri hep farklı oluyor. Şimdi açılanlar olmasına rağmen daha sonra açılacak lar da var,onlar ilk, orta ve liseler gibi değil tabi özerk ve serbestler. 

İnşallah bu yıldan itibaren öğrenim seviyeli olur. Milli eğitim bakanı hem atatürkçü hem laik görüşlü olduğuna göre fen ve bilime önem veriyor, o bakımdan iyi bir öğretim yılı olur. 

Bu günkü talebeler geleceğin teminatı olacaklarından çok önem vermeliyiz, onların yemeklerine, servislerine, okuldaki durumlarına çok dikkat etmeliyiz. 

Onalara şimdiden derslerle beraber güzel ahlakı ve sevgi, saygıyı öğretmeliyiz. Okulların yollarına servislerin rahatlıkla okula gidip gelişlerinin rahat olup olmadıklarına çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bütün bunlar öğrencileri etkiler. 

Bu bakımdan konuralp anaokulu,ilk öğretim okulu zor durumdadır. Öyle ki güneyden tek bir girişi vardır ve o’da çok dardır. Yan yana iki vasıta zor sığar. Halbuki doğudan ki en çok bu yoldan gelenler oluyor. Okula 30-40 m kala yol kesilmiş olduğundan başkasının arsasının başından patika yoldan işlemektedirler. Hele yağışlı havalarda durum tam feceat. Dolayısıyla doğudan vasıtaların rahat girip çıkabileceği bir şekilde yolun yapılması gerek. Hatta 1.5 m genişliğinde 30-40 m uzunluğundaki kuzey yolunda genişletilmesi icap eder. İşte o zaman vasıta yolları dar bile olsa 3 istikamette yol olacağından pek zorluk çekmeyeceklerdir. 5-6 yüz adet yavru öğrencilerin, öğretmen ve velilerin, hatta servis sürücülerin çektikleri ızdırapların sona ermiş olacaktır ki bu yolları temin edecek yetkililere ilelebet minnettar kalacaklar ve dua edeceklerdir. Inanmayan varsa bir ogle vakti bu okullara gelip görsünler zamanınızı çok almaz en fazla yarım saat.Her neyse, durum bu.

Okullar tam herşeyi ile hepimizi ilgilendirir. Okullar açıldığına gore herkese kolay gelsin sevgi ve saygılarımla

Kenan SERTOĞLU