• 2.04.2018 11:10

Daha önce yazdığım ATATÜRK şiirinin ilk dörtlüğünün ikinci mısrasının sonundaki ‘imansız’ kelimesine kızanlar olmuş. Haklı olabilirler, ama alınmaları normal değil. Atatürk’ü seversiniz veya sevmezsiniz,o başka şey. Herkesin düşüncesine saygımız vardır. Ama gerçekleride unutmamak lazım. Yani gerçekleri kabul etmeli. O halde Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla beraber milletimiz için yaptıkları fedakarlıkları ve savaşları Allah’ın izniyle başarmıştır.

Müslüman bile olmasaydı, dinini sevmeseydi, Allah yardım edermiydi. Öyle mi sanıyorsunuz. Müslüman bir anne ve babanın oğlu olarak nasıl müslüman ve dindar olmaz, düşüne biliyormusunuz. Aklınızdan böle birşey geçiyor mu? Memleketi için kelleyi koltuğuna almış, savaştan savaşa koşmuş, emperyalist milletlerle boğuşmuş, onları memleketten kovmuş, yok etmiştir. Bu başaralarını bütün müslüman devletlerde takdir etmiştir. Onlarda önder, lider olarak onu kabul etmişlerdir. Sevilmiş ve sayılmıştır. Netice olarak memlekete serbesliği, demokrasiyi ve kadın erkek eşitliğini getirmiştir. Laikliği getirerek dinimizi yobazlardan kurtarmıştır. Memlekette zaman zaman yobazlarca çıkarılan isyanları bastırmış, huzur ve suküneti sağlamıştır. 

Yurdumuzda neler yapmış ve yapmamış bunları bilmek için Atatürk’ü iyi tanımak lazım. Onu tanımak için de ona ait çeşitli kitapları bilhassa, en azından nutuğu okumalısınız ki gerçekleri öğrenesiniz. O düşman askerleri için bile 1934 yılında annelerine seslenip, ‘Bizim evlatlarımızla kucak kucağa yatıyorlar, artık bizim evlatlarımız merak etmeyiniz’ diye seslenmiş ve ölen o çocukların annelerini hoşnut etmiştir. İşte böyle yüce hasletlere sahip kişi için kötü denilemez. Kötü diyenler, inanmak istemeyenler bence imansızdır demekden başka ne denir. 

Adam, yani K....M... İstiklal Savaşımız için “Keşke Yunanlılar kazansaydı” diye biliyor. Bu ve bunun gibi düşünenler malesef çoktur. İşte ben onları kastederek o kelimeyi kullandım. Alınmanıza hiç gerek yok, gerçek bu. Bugünkü bazı devlet yöneticilerin tören ve söylevlerinde onun adının kullanılmaması Atatürk’ü küçültmez, bilakist yüceltir. Çünkü gerçek onu tanıyanların kalplerinde o daima vardır, asla yok edemezsiniz. Altın yere düşmekle kıymetten hiç düşer mi? Dünya onu takdir ediyor, sen istediğin kadar küçültmeye çalış boşuna. Sevmiyorsan bile bari rengini göstermede, seni adam sansınlar. Bugünlük diyeceklerim bu kadar. 

 

 

Sevgi ve saygılarımla....