• 26.10.2017 10:15

Sayın vatandaş, okullar nedir, ne işe yarar,  diye hiç düşündünüz mü? Elbette çok düşünenler vardır. Ben daha ziyade düşünmüyenlere sesleniyorum. Çünkü okullar çok kıymetlidir. En az camiler kadar kıymetlidir. Camilerde ibadet yapılır ve ibadetler camilerin dışında da yapılabilir.Aşağı yukarı her mevsim, her yerde ibadet yapmak mümkündür. İster evde, ister tarlada ve ister başka yerde yeterki ibadet yapmak istesin insan. Hiç bir bahane olmaz, Kabul etmez daha ziyade camilerde yapılan ibadetler, toplu ibadetler makbuldur. Bu bakımdan heryerde camiler yapılır ve yapılırken daha ziyade toplanan halkın parasıyla yapila bilir.Halkın verdiği bu paralar nispetinde halka sevap yazılır.Sevabı çok olan kimsede öbür dünyada yani ahirette rahat eder. Bu yüzden halkımız camiler için ve hatta kuran kursları için gönülden yardım ederler.Çok güzel alah rızası için yapılan bu ibadetler elbet müteberdir.

 

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Ama okulların yapılması, bunlara da katkıda bulunması en az camilere kuran kurslarına yapılan yardımlardan beklenen sevaplar kadar sevap vardır.Belki de daha fazladır.çünkü okullarda okuyan minik çoçukların sağlıklı olması önemlidir. Sağlıklı olmaları için de okulların tam donanımlı olmaları icap eder.Yapıların sağlam olması yazın serin kışın sıcak ve yollarının düzgün olması ulaşım sorununun bulunmaması lazımdır.Sıraların,Tahtaların ve bilgisayar gibi bir çok öğretim gereçlerinin  eksiksiz olması lazımdır.Bütün bunların tam ve eksiksiz olması için paraya ihitiyaç vardır.Bu ihtiyaçların bir çoğunu M.E. Bakanlığı yapmakda ve temin etmekdedir. Buna ragmen her okulun az çok daima bazı eksiklikleri olabilir. Bunları giderecek tahsisatları yoktur veya yetmeye bilir. Elbetteki okul aile birlikleri velilerden veya bazı yardım severlerden yardımlar talep edecektir.işte buralara yapılacak yardımlar da allah indinde cami ve kuran kurslarına yapılacak yardımlar kadar önemlidir. Hatta daha önemlidir. Çünkü o talebeler geleceğin teminatı, geleceğin imamları,öğretmenleri,mühendisleri,alimleridir.Dolayısıyla okullara daha çok yardımlarda bulunulmalı. Camilerde aşağı yukarı her cuma ve bayramlarda toplanan paraların hiç olmazsa yüzde yirmibeşinin okullara tahsis edilmesi gerekmektedir bence. Hatta hayır severler bizzat okullara gidip yardım etmelidir. Hacca, ümreye birden fazla gideceklerine memlekette yapılmakta olan yol,köprü,su işleri ve okullara fakir, fukaraya yapacakları yardımlardan elde edecekleri sevaplar çok daha fazla ve makbuldur. İyi düşünülecek olursa bu şekildeki yardımlar akla ve mantığa daha uygun olduğu görülecektir.Bu yolda düşünüp hareket edenlere içten selamlarımla sevgi ve saygılarımla.