• 12.09.2017 10:06

            Her sene olduğu gibi bu yıl için de hükümetin diyanet teşkilatına ayırdığı bütçe yine çok yüksek. (6.867.117.000) altı milyar sekizşüzaltmışyedi milyon yüzonyedi bin lira. (Sözcü Gazetesi Murat Muratoğlu 5.9.2017) Bu kadar çok parayı daha yıl sonuna 5 ay kala harcamışlar. İnsan merak edıiyor bu kadar çok parayı nasıl ve nerelere harcamışlar. Vatandaşa müsrif olmayın,  müsriflik haramdır, müsrifleri Allah sevmez diye öğütler verirken kendilerinin bol keseden harcaması nasıl izah edilir. Bu kadar harcama lüks değil midir?

            Eğer birçok yerde cami ve çeşitli kurslar yapılıyorsa sanırım bunlar halkın verdiği paralarla yapılıyor. Böyle olmuyorsa çeşitli bahanelerle aşağı yukarı her cuma ve bayram günleri cemaatten neden para toplanıyor? Toplanan bu paralar neden yetmiyor? Mesela camiler yapılırken çift minarelere ve birden fazla şerefeye neden ihtiyaç duyuluyor. Şimdi artık kimse minareye çıkıp ezan okumuyor. Ama caminin sembolu minaredir diye bir şerefeli bir minaret yetmez mi ? Nasıl olsa parayı millet veriyor diye bu luzumsuz harcamalara gerek var mı? Toplanan bu pararlarla herhangi bir atölye, fabrika yapılsa, birçok vatandaş çalıştırılsa daha faydalı olmaz mı?  Üretim yapmak, üretimle para kazanmak ibadetten sayılmaz mı? Bilmem yanlışmı düşünüyorum.

            Geçenlerde mesheplerle ilgili bazı fikirlerde bulundum. Birçok kimi emekli müftülere ve ilahiyatçılara sordum. Peygamberimiz zamanında meshepler yoktu. Daha sonra ulema sayılan bazı kimselerin görüşleri doğrultusunda mezhepler doğmuş. Ama netice hep aynı yola çıkıyormuş. O halde ben de diyorum ki, bir yere çeşitli yollardan gidilecekse bugünkü bütün müslüman devletlerin ulemaları, bilginleri, ilahiyatçıları bir araya gelerek bu konuyu tartışmalı ve bu yolların en kısasından gidilmesini sağlamalıdırlar. Yani mezhepleri tek mezhebe indirmeli ki kimse mezhepler çatışmasını yaratamasın. Gerçi bu olgu sağalanırsa şu anda millet kolay kolay kabullenmez. Ama daha sonrda, birkaç nesil sonra bütün müslümanlar kabullenir. Dolayısiyle mezhep kavgalarına son verilir sanırım. Ve o zaman müslüman müslümanlarla savaşmaz. Birbirini  kırmaz. Işid mişid kalmaz.  Ve kimse müslamanları birbirine düşüremez.

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Cambria; mso-ascii-font-family:Cambria; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Cambria; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

            Sevgi ve saygılarımla.