Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YİNE DEPREM

  • 7.02.2023 09:59

06.02.2023 Pazartesi sabahı, yani kışın tam ortasında Kahramanmaraş’ta 7.4 derecesinde deprem meydana geldi. Yalnız Kahramanmaraş’ta değil çevre 10 ilçe  ve illerde hissedildi. Yani nerede ise güneydoğu yöresini kapladı. Demekki Türkiye’nin her tarafı deprem bölgesi. Hatta İran, Irak, Suriye gibi devletlerde bu bölgeye giriyor. Bir depremzede olarak hepsine geçmiş olsun diyor ve Allah’tan başka felaketler vermemesini diliyorum. Gerçi daha artçı depremler eksik olmaz ve devam eder. İnşallah onlar yıkıcı olmaz. Kar, yağmur kış havası milleti soğukta donduruyor. Bir ok köy yolları kapanmış durumda. Ulaşım kolay değil. Yollarda devrilen vasıtalar, ölümler yetmemiş gibi bu felaket dahada korkunç enkaz altında kalanlar ve sağ kalanlar sığınacak  yer bulmakta zorlanıyorlar tabii. Giyim kuşamın dışında yiyecek içecek sorunuda ayrı bir dert. Allah kolaylık versin. 

Onun için evleri apartmanları doğru yerlere yapmalı. Fazla yüksek yapılmamalı ve sağlam yapmalı. Mümkünse fay bölgesinden uzak ve sağlam zeminler tercih edilmeli. Bunlara dikkat edilirse daha zaiyat az olur düşüncesindeyim. Hele kullanılacak malzemeyi iyi seçmeli kalitesizine de dikkat etmeli. Biraz pahalı olsa bile sağlık bakımından önemlidir.

Şu anda kesin olarak kaç kişinin öldüğünü kaç binanın yıkıldığını ve oturulmaz halde olduğunu bilmiyoruz. Ama inşallah zayiat az olur. Bilhassa insan ölümü ve yaralı sayısı az olursa tesellimiz olur. Bunlar daha sonra hangi illerde, ilçelerde ve köylerde ne kadar ölü ve yıkık binalar olduğu belli olacaktır. Şimdilik bu kadar ve Allah bir daha bu felaketleri bize göstermesin. Amin…

Sevgi ve saygılarımlar

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.