Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KIYAFETLER

  • 27.01.2023 08:30

Azcık havalar ısınınca halkımızın kıyafetleri değişiyor. Ne ananelerimize uyuyor nede dinimiz kurallarına, ve de insanlık adaplarına. Moda deyip ne ucubeler giyiyorlar. Bence en güzel moda klasik giyimdir. Sana ne yakışıyorsa o giyimdir. Ben aslında o kadar tutumcu ve fazla mutaassip biri değilim, medeni insan olmaya çalışıyorum. Kimsenin dini, ırkı, dili ve etnik yaşamına karışmam. Herkes serbesttir. İnancı, görüşü ne ise kişi odur tabi ki. Yalnız genel kurallara uymak şartıyla, kimsenin rahatsız olmaması şartıyla.
Erkekler saç sakal bir birine girmiş, gömlekler dışarda, saçlar hanımlar gibi uzatmış hatta arkadan bağlamış, ne imiş efendim, moda. Selçuk bey darılmasın ama bence hiç kimseye yakışmıyor. Bu bir yerde tembellik. Traş olmaktan kaçıyorlar. İlkel bir anlayış sanki.
Hele hanımlarımızın daha da dağınık, göğüs üstü açık, bel kısmı açık, çok mini eteklik ve pantolonları yırtık, ne oluyor yahu. Plajda dahi böyle giyilmez, gezilmez.
Hele talebeler, kimler talebe olduğu pek belli olmuyor. Saçlar uzamış kravat taktıkları yok, çoğu kravatın ne olduğunu bilmez, nasıl takılır onuda pek bilmez. Kasket diye zaten bir şey yok. Hangi talebe hangi okulun talebesi olduğu belli değil. Eskiden uzun saç ile ve kasketsiz, kravatsız değil okula dışarda bile gezemezdin. Lacivert kasketlerim şeritleri vardı. Mesela orta okul ve liselilerin kasketlerinde sarı şerit vardı. Ticaret liselilerin kırmızı ve Öğretmen liselilerin sanırım yeşil şeritli kasketler giyilirdi. Kasketlerin hepsi lacivert idi.
Hanım kızlarımızın hepsinde formalar vardı. Genelde siyah ve mavi formalar vardı. Beyaz yakalar takılırdı. Her formanın dikişleri yönetmeliğe göre aynı idi. Yanı anlayacağınız kılı kıyafeti düzgündü. Büyüklere küçüklere sevgi saygı bambaşka idi. Laubalilik yoktu. Okullar viddi ve disiplinli idi. Böyle oluncada halk arasında itibarlı, örnek idiler. İnsan ister istemez bu kuralları, bu disiplini arzuluyor. Milletlerede bu yakışır sanırım.
Affınıza sığınarak medeni bir insan olarak duygularımı dile getirdim. Tabiki herkesin düşüncesi ve arzusu başkadır. Hepsine saygımız vardır, unutulmasın. Tabiki herkesi kastetmiyorum.
Sevgi saygı ve hürmetlerimle

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.