Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DEPREM

  • 26.11.2022 10:46

Kainatın bir parçası olan Dünya kurulduğundan beri bu deprem mevcuttu. Kıyamet dediğimiz zamana kadar da mevcut olacaktır. Bu tabiat kuralıdır, kimse bunun önlenmesini sağlayamaz. Ancak ve ancak belki gelecek zamanını az çok bilebilirler.

Depremden en çok etkilenen ve zarar gören insanoğludur. Diğer canlılar pek fark etmezler. Onun için de insanoğlu devamlı araştırır. Şiddetini, yeraltı derinliğini, nerelerden, ne şiddetle geleceğini bilimsel olarak incelerler. Yok etmeyi sağlayamaz ama ne zaman, ne şiddetinde olduğunu keşfedebilirse büyük başarıdır, büyük mutluluktur. için insanoğluna ne kadar az zarar verebileceğini hesaplar ve tavsiyede bulunurlar. Yapılacak konutların yerlerinin tahlilini yapar, bina yapılacak yerleri ve kaç kata kadar yapılmasını söylerler. Bunun yanında kullanılacak demirleri, çimentoları, kumlar ve malzemelerin efsafını söylerler. Eğer bu efsaflara uyulur ve yetkili kişilerin tavsiyelerine göre hareket edilirse sanırım fazla korkulacak durum olmaz. Örneğin çok deprem olan Japonya'da fazla zayiat verilmemektedir.

Aslında depremler insanoğlunun kabusudur. Hele bilinçsiz ve yetkililerin tavsiyesine göre yapılmayan konutlar mutlaka zarar verir. Mesela Düzce bölgesi deprem bölgesidir. Vay dediğimiz deprem yollarının geçtiği coğrafyadadır. Tarih boyunca muhtelif yerlerde depremler olmaktadır. Bu yerlerden biri de Düzce’dir. İlla ki insan korkar, korkacaktır. Ama rant uğruna bazı şeyleri eksik yapmamak lazım. Önemli olan insan sağlığıdır. Ölen insan Dünya'ya bir daha gelemez, acılar unutulmaz. Rant işi, para işi insan sağlığından önemli değildir. Hiç değildir.

Rant için çalışanlara devlet ağır cezalar vermelidir. Vermelidir ki başkaları yapmasın. 1999 Düzce depremi hem çok bölgeyi kapladı hem de çok yüksek (7,2) şiddette oldu. Her bölgeden binlerce vatandaşımız can verdi. Aileler bölündü, parçalandı. Allah hepsine rahmet etsin, ruhları şad olsun. 3 Kasım 2022 Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece saat 4 civarı meydana gelen deprem maalesef beşik gibi salladı. 5.6 şiddeti dediler önceleri, sonraları 6 küsür şiddetinde dediler ise de bence daha yüksek şiddetteydi. Onun için daha fazla korku saldı.

Allah bir daha göstermesin. Hepimize geçmiş olsun. Tek tesellimiz bir kişiden başka insanın ölmemesi. Yıkık, çatlak zamanla düzeltilir yani yerine gelir. Ama yukarıda zikrettiğim gibi giden can geri gelmez. Bu çok önemli.

Tekrar hepimize çok çok geçmiş olsun ve Allah bir daha göstermesin. Bizlerde tertipten kaçmayacağız inşallah. Sevgi saygı ve hürmetlerimle...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.