Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

FINDIKTAKİ OYUNLAR

  • 6.09.2022 13:29

Her gün vardır bu rezillikler. Yetkililer bir taban fiyat verir, ama yetersiz. Ona rağmen piyasa düşer de düşer. Müstahsil ne yapsın, ihtiyaç vardır. Okullar açılıyor. Kitap, defter, kalem gerek. Giyim kuşam, çanta gerek. Bunların hiçbiri ucuz değil, ama zaman geçtikçe de fiyatlar yükselecek. Yalnız bunlar mı? Odun, kömür alınacak ve ilaveten kışlık bir sürü yiyecek, içecek. Daha bilmediğin, görünmez masraflar. Bütün bunlar için akit, para gerek. Vatandaş ne yapsın, elindeki fındığı ve varsa başka satılacak eşyası tüccarların esiri olmak zorunda maalesef. Bağırır  çağırır ama yine de değerinden düşük olarak malını satmak zorunda kalacak. Satmak zorunda. Bir nebze rahat nefes almak için mecburdur buna.

Bu yıl fındığın kilosu 54 liradan alınacak veya satılacak dendi hükümetçe, ama ne gezer? Tüccarlar allem edip, kallem edip istedikleri fiyatla alıyorlar. Yok yaş, tam kurumamış diyor, randıman düşüyor, çürük çok, fındık çok karışık diyor. Diyor da diyor. Sanki hepsi anlaşmışlar gibi aşağı yukarı hepsi hep aynı şeyleri söylüyor. Duyduğum kadar 42 liraya kadar düşürmüşler fiyatı. Bu tam rezilliktir bence. El insaf, biraz dürüst davranın. Müstahsillik emeklerine biraz saygı duyun. Fındığın üretimi kolay değil. İşçisi, gübresi ve diğer hizmetleri sanıldığından daha fazla. Aslında emek kurtarmıyor. Ama vatandaş ne yapsın. Başka geliri yok. Dürüst tüccarları, alıcıları tenzih ediyorum.

Ama diğerlerini biraz insafa davet ediyorum. Geçim çok zor, hep görüyoruz. Biraz da siz zorlaştırmayın. Vatandaşın alacağı her şey pahalı, satacağı her şeye de ucuz. Bu Kural haksızlıktır, haksızlık. Biraz değişmeli, eşitlenmeli. Temennimiz budur, ama nafile...

Sevgi saygı ve hürmetlerimle.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Rıdvan Erdoğan Çelik

VİCDANIN SESİ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Sertoğlu

GÜZEL BİR GÖZ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Işık

SANATA EVET (45)

2 Aralık 2022 Cuma
Lütfü Şimşek

BENZER MANZARALAR  

30 Kasım 2022 Çarşamba
Fatih Özüdoğru

NEYİN VAR?

26 Kasım 2022 Cumartesi
Çiğdem Kanarya

BAKMAK

21 Kasım 2022 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar