• 20.05.2022 13:54

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

 

Evrak Çantası Kitap Açıklaması

Evrak Çantası, Murathan Mungan’ın düzyazılarını bir araya getiren kitapların sonuncusu. Kurgu ve kitaplaştırma mantığıyla özellikle Güne Söylediklerim, Hayat Atölyesi ve Tuğla ile süreklilik gösteren Evrak Çantası, 11 yazıyı bir araya getiren beş “göz”den oluşuyor:

“Deneme kitaplarımın her biri kendinden öncekiler ve kendinden sonrakiler arasında, yazı yaşamım boyunca yöneldiğim farklı ilgi alanları, ardına takıldığım temalar, söz almak istediğim konular, kişisel meraklarım konusunda iç bağlantılarla çatılmış bir süreklilik oluşturarak bir yazar olarak düşünce dünyama ilişkin bir profili bütünlüyor.”

(Tanıtım Bülteninden)

YAŞAMAK SAKİNLİK İSTER KİTAP AÇIKLAMASI

Sen yavaşladığında her şey düzelecek...

Ne kadar hızlı olursan hayatı o kadar erken ve kuvvetli yakalarsın gibi geliyor. Ne kadar hızlı olursan o kadar başarılı ve kazançlı olacağına inanıyorsun. Hayatta kalabilmenin tek çaresi, çağın hızına ayak uydurabilmek diye düşünüyorsun. Oysa sen hızlandıkça, stres ve kaos artıyor sadece... Sen hızlandıkça çözümsüz görünen sorunlar, kaygı ve belirsizlik çoğalıyor. Çözmek için daha da hızlandığında, çözümsüz bir hal alıyor her şey...

Ne zaman çözümcü, üretken, başarılı, kazançlı ve en önemlisi de sağlıklı olursun biliyor musun?

Yavaşladığında...

Çünkü sakinliğin içinde çözüm vardır, çare vardır, yaratıcılık ve fikir vardır. Sakinlikte bilgelik, bilgelikte anlam ve değer vardır.

Sakinlik “detay” demektir ve unutma ki farkı yaratacak olan da yine detaylardır. Çünkü detayda fırsatlar vardır.

Çağımızın insanı, ihtiyaç duyduğu fırsatları, çareleri, huzuru, güveni, sağlığı, başarıyı ve ilhamı hızın içinde kaybetti.

Oysa sükûnette beklemeye devam ediyor hepsi...

Bu kitap sükûnete verilecek emeğin yol rehberidir işte.

(Tanıtım Bülteninden)

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE KİTAP AÇIKLAMASI

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

(Tanıtım Bülteninden) 

,,,,,,,,,,,,,,,

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

ÖZET

After: Ayrılık, zor bir karar vermek zorunda olan Tessa ve Hardin'in hayatına odaklanıyor. Tessa'nın yaşamı, hayatının en önemli kararını almasından sonra tamamen değişir. Genç kız hayallerindeki iş için Seattle'a taşınmaya hazırlanır. Bu değişiklik Hardin'in kıskançlıklarını ve anlam veremediği davranışlarını alevlendirir. Bu sırada Tessa, hem ailesi hem de Hardin hakkında hayatını daha da karmaşıklaştıracak şeyler öğrenir. Tessa ve Hardin, sorunlarının üstesinden gelmek için mücadele edecekler mi yoksa ayrılıp kendi yollarına gitmeye mi karar vereceklerdir?

ÖZET

Sivaslıyıh Gardaş, arkadaşının kendisine piyano bileti vermesiyle hayatı değişen bir adamın hikayesini konu ediyor. Durmuş, Sivas'ın Kangal Dahdah köyünde doğup büyüyen saf bir adamdır. Annesi, dedesi ve iki kız kardeşi ile birlikte yaşayan Durmuş, gönlünü köyün kurnaz kızı Nazlı'ya kaptırır. Durmuş'un hayatı, arkadaşının kendisine bir piyango bileti vermesiyle bambaşka bir hal alır.

 

ÖZET

Tuğba, evlilik hazırlığında olan genç bir kadındır. Çocukken yaşadığı tuhaf olaylardan muzdarip olan Tuğba, yeniden aynı olayları yaşamaya başlar. Düğün zamanı yaklaştıkça yaşadığı olayların şiddeti gittikçe artar. Çünkü Zebir, Tuğba'yı ele geçirmiştir. Genç kadının nişanlısı Yaşar, yaşanan olayları çözmeye çalıştıkça kendisinin de tehlikede olduğunu anlar. Tuğba'nın ailesi, bir çözüm bulmak ümidiyle daha öncede yardım aldıkları Halim Hoca'ya yeniden gitmeye karar verir. Durumu anlamaya çalışan Halim Hoca, yaşananların geçmişte yapılan bir büyü ile ilgili olduğunu fark eder. Tuğba'nın yaşadıklarından kurtulabilmesinin tek yolu, genç kadına yapılan büyünün bozulmasıdır. 

DÜZCE’DEN SANAT HABERLERİ

AH TUNA VAH TUNA BOŞ SALONA OYNANDI

Halk sahne tarafından  hazırlanan ve Düzce Belediyesi kültür hizmeti olarak ücretsiz sahnelenen “Ah Tuna, Vah Tuna” adlı tiyatro oyununa Düzce’li sanatseverler  ilgi göstermedi. Düzce Belediyesi Kültür  Merkezinde sahnelenen oyunu yaklaşık 50 tiyatro sever izledi. Rumeli’den boydan boya akan Tuna nehri boyunca Osmanlı’nın Balkanlardan çekilmesinin acısını duyanların eski sevdalarına kavuşma arayışları ve hüzünlü özlemleri anlatıldığı tek perdelik oyunda oyuncuların perpormansı ayakta alkışlandı. Ücretsiz olmasına rağmen oyuna ilgi olmaması şaşırtıcı bulundu. Hüseyin Süleyman’ın hikayeleştirdiği oyunda Sevi Emre Cingirt, Arda Cangöz, Ulukan Özpolat, Selma Eruzun, Müge Karataşlı, Sinan Çelik, Ali Hikmet Kürekçinin rol aldı.

2 YENİ OYUN TİYATROSEVERLERİ BEKLİYOR

BÜLENT BEYİN HİKAYESİ

Sine Taytaro tarafından hazırlanan “Bülent Beyin Hikayesi adlı 2 perdelik komedi 20Mayıs 2022 Cuma günü saat 20.30’da Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelenecek. Oyunun biletleri Mekan cafe’de satılıyor.

KİBARLIK BUDALASI 

Moliere’nin ölümsüz oyunu “Kibarlık Budalası “ 22 Mayıs 2022 Pazar akşamı saat 20.30’da Düzce  Belediyesi  Kültür Merkezi Celil Yağız tiyatro salonunda sahnelenecek. Oyunun biletleri Editör cafe ve Bileix’de satılıyor.