• 12.01.2022 14:11

Her hafta burada Düzce ve Türkiye’de haftalık sanat olaylarından derlenen “Yaşasın Sanat” sayfası sanatseverlerin uğrak yeri olacak.

 

DÜZCE’DE TİYATROYA DEVAM

 

DÜZCE'DE SANAT ETKİNLİKLERİ YENİ YILDA DA DEVAM EDİYOR:

20 Ocak: "Sunay Akın-Yüz yüze" iletişim: 0532 308 38 48

24 Ocak: "Seninle Evlenir miyim?" 2 perde komedi. Bilet satış: Mekan Kafe, iletişim: 0532 057 73 81

27 Ocak:"Nazım Hikmet ve Piraye" Oyun. Bilet satış: Mekan Kafe, iletişim: 0536 954 88 69

17 Şubat:"Sermiyan Midnight" Gösteri. Bilet satış: Mekan Kafe. İletişim: 0536 954 88 69 ve 0530 511 20 78

Süre: 120 Dk. / 2 Perde

 

 

HAFTANIN FİLMLERİ

Özet

Aslı T. Kızmaz'ın aynı isimli romanında uyarlanan "Benden Ne Olur", Sertab Bal adındaki deli dolu bir kadının maceralarını konu ediyor. Filmin başrolünü Hazal Kaya üstleniyor.

 

Özet

Yönetmen koltuğunda İlkay Uygur'un oturduğu komedi türündeki "Düş Peşine" filminin oyuncu kadrosunda Fester Abdü, Cihan Şimşek, Şeyda Erdoğan, Ecem Simge Yurdatapan, Serkan Ercan gibi isimler yer alıyor.

 

ÇIĞLIK

Özet

Scream filminin beşinci devam halkası olan yapımda, bir dizi korkunç suçu kimin işlediğini bulmak için memleketine geri dönen bir kadının hikayesini konu ediyor. 25 yıl önce korkunç cinayetlerle çalkalanan Woodsboro kasabası, yeni bir katille karşı karşıyadır. Hayalet maskesini takan katil, kasabanın kanlı geçmişine ait sırları yeniden canlandırmak için bir grup gencin peşine düşer. Sidney, yıllar önce başından geçenlere benzer seri cinayetleri çözmek için ayrıldığı Woodsboro kasabasına geri döner.

 

 

Özet

Korkunç cinayetlerle ilişkili cin vakalarını araştıran Arzu ve Bora'nın yaşadıklarının konu edildiği "Cin Perdesi" filminin yönetmen koltuğunda Tayfun Can Demirtaş oturuyor.

 

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

       .    

 

.         

DÜZCE’Lİ SİNEMA VE TELEVİZYON OYUNCULARI

İnternette sörf yaparken farklı sitelerde aslen Düzce’li olan televizyon  ve sinema oyuncularının fotoğraflarını gördüm.  Sitelerde Düzce’li olarak gösterilen  bazı isimlerin Düzce ile ilgili hiçbir ilgisinin olmadığını fark ettim. Sanatsever olarak Düzce’li sinema  ve tiyatro oyuncularını araştırdım ve ortaya bu yazı dizisi çıktı.

 DÜZCE’Lİ BİLİNEN ANCAK DÜZCE’Lİ OLMAYAN SANATÇILAR

İnternette “Düzce’li ünlüler” diye arama yapıldığında aslen Düzce’li olmayan bazı isimlerin Düzce’li olarak göründüğüne şahit oldum. İşte Düzce medyasında da Düzce’li olarak tanıtılan ancak Düzce’li oynayan televizyon ve film yıldızları

TARIK ŞİMŞEK

 

Yeşilçamın ünlü karakter oyuncularından Tarık Şimşek hayatının son dönemlerini Düzce’de geçirdi. Düzce’li Gösterişli ailesinin kızı ile evlenen Tarık Şimşek bir dönem Düzce Park otel’de yöneticilik yaptı . Tarık Şimşek şimdiki Durmazlar  Düğün salonunun üst katında ( O  dönemlerde Bayram Sinemasıydı) kahvehane işletti, Düzce’de tiyatro dersleri verdi. Tarık Şimşek aslen Ağrı doğumlu. 1945 doğumlu Tarık Şimşek 1991 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

HACI ALİ KONUK

80’ler dizisinde  canlandırdığı “Bekçi Bekir” karakteri ile oyunculuğa adım atan Hacı Ali Konuk aslen Erzurum’ludur. Babasının imam olarak Düzce’ye tayin olmasının ardından ailesi ile birlikte Düzce’ye gelen Hacı Ali Konuk İmam-Hatip Lisesi mezunu olup bir dönem Düzce Öztürkler camiinde imam olarak görev yaptı. diyanetten istifa eden hacı Alı Konuk’un ağabeyi halen Düzce’de  ikamet etmektedir.

HİÇ ALAKASI OLMAYAN İSİMLER

Öte yandan internet ortamında Pelin Karahan (Ankara doğumlu) ,Barış Arduç(Aslen Ordu ilinden) Berat Yenilmez(Sakarya doğumlu –Pastacı Sami)  Kuzey Vargın (İstanbul ilinden ) Ahmet Yenilmez (Ordu doğumlu )Düzce’li ünlüler olarak gösteriliyor. Bu isimlerin Düzce ile ilgili bir bağı yok

DEVAM EDECEK

 

NEREDEN BİLECEKSİNİZ ?

582 ARTIŞ

Müze ve ören yerlerine ziyarete 2021'de yüzde 82 artış

Aldıkları ödüller ve koleksiyonlarına kazandırdıkları yeni eserlerle Türkiye'nin kültürel hazinesini dünyaya tanıtmayı sürdüren müzeler ile ören yerleri, geçen yıl 16 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Aldıkları ödüller ve koleksiyonlarına kazandırdıkları yeni eserlerle Türkiye'nin kültürel hazinesini dünyaya tanıtmaya devam eden müzeler ile ören yerleri, geçen yıl yüzde 82'lik artışla 16 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.
 

Türkiye'de 219'u özel 428 müze bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müzelerde 3 milyon 278 bin 114, özel müzelerde ise 417 bin eser sergileniyor.
Bunların yüzde 60'ı sikke, yüzde 27'si arkeolojik, yüzde 7'si etnografik, yüzde 6'sı ise diğer eserlerden oluşuyor.
Kazı ve yüzey araştırmasında 5 bin 200 eser müzelere kazandırıldı

 

Geçen yıl müzelerdeki 31 bin 310 eserin, 2014'ten bu yana da 126 bin 84 eserin restorasyon ve konservasyonu yapıldı.
 

Türkiye genelinde yerli ve yabancı akademisyenler ile müzelerin katılımıyla gerçekleştirilen 665 kazı ve yüzey araştırmasında, 5 bin 200 eser müzelere kazandırıldı. Ayrıca yurt dışına kaçırılmış 3 bin 480 eserin iadesi sağlandı. eçen yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında uzun süre kapalı kalan müzelerin ziyaretçi sayısı 9 milyonun altına düştü. 2021'de müzelerin yeniden açılmasıyla ziyaretçi sayısı, yüzde 82'lik artışla 16 milyon 250 bin oldu.
 

"SANAL MÜZELERDE 25 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞILDI"
 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Türk müzeciliğinde 2021 yılını değerlendirdi.
Eş güdümlü çalıştıkları özel müzelere, özellikle salgın nedeniyle karşılaşılan sorunların aşılması için destek verdiklerini dile getiren Yazgı, salgın sırasında sanal müzeye dönüştürülen 46 müzede 25 milyon ziyaretçiye ulaştıklarını bildirdi.

 

"SON 10 YILDA MÜZE SAYISINDA YÜZDE 52 ARTIŞ OLDU"
 

Yazgı, gerek kazı ve yüzey çalışmaları sonuncunda gerekse Türkiye'ye iadesi sağlanan eserlerle artan kültürel varlıkların yeni müze ihtiyacına neden olduğunu söyledi.