• 14.06.2016 11:58

Aynı manzarayı 2014 yılında yine  yaşamıştık. Düzcespor kongresinde talipli çıkmamış,kulüp kongrede Kayyum heyetine kalmıştı. Kongre öncesinde kulübe talipli olmadığı biliniyordu. Kulübün Düzce Belediye Başkan Mehmet Keleş’e kalacağı da biliniyordu. Tüm bunlara rağmen ikinci kongrede liste çıkmadı. İlerleyen günlerde Mehmet Keleş başkanlığında Düzcespor yönetimi iş başına geldi. Geçtiğimiz hafta yapılan kongrede de manzara aynıydı. Kongre  tarihi açıklandıktan sonra iş adamı Nusret Özsoy nabiz yokladı. Yaptığı araştırmada kulübün borçlarının fazla olduğunu gördü ve kongrede aday olmaktan vazgeçti. 12 Haziran tarihinde yapılan ikinci kongrede adayın çıkmayacağı, kulübün yine Düzce Belediyesi’ne kalacağı belliydi. Buna rağmen liste çıkmadı ve tıpkı 2 yıl önceki kongrede olduğu gibi Düzcespor için zaman kaybedildi. Oysa kongrede liste çıksa çalışmalara hemen başlansa Düzcespor’un geçen sezon yaşadığı sıkıntı yaşanmayacaktı. Geçmişten ders alınmadı ve şimdi gereksiz yere zaman kaybı var.

BORÇ NE KADAR ?

Düzcespor’un net borcunun ne kadar olduğu kongrede açıklanmadı. Futbolculara 600 bin liraya yakın borç var denildi. Diğer borçların ne olduğu kongrede net olarak açıklanmadı. Bunun dışında Düzcespor’lu futbolcuların yeni sezonda nerede kalacağı belli değil. Bu belirizlikler nedeniyle Düzcespor’a kimse talipli olamaz. Yönetime talipli olanlar iş başına gelince sadece geçmiş  sezondan kalan en az 1 milmyon borcu ödeyecek ondan sonra yeni sezon için teknik kadro ve futbolcu  aramaya başlayacak. Bu ekonomik şartlarda hiçbir ismin yapacağı iş değil. Düzcespor’un sürekli bir geliri yok. Kongrede İddia ve diğer şans oyunlarından 1 milyon para geldiği ancak bu paranın geçmiş dönemlerden kalan borçlar nedeniyle kulübün kasasına girmeden ucup gittiği kongrede açıklandı. Kafalar çok karışık. 1 milyon borç ödendi ve hala 1 milyondan fazla borç var. Üstelik futbolculara 600 bin lira hemen ödenmesi gereken acil para var. Bu para ödenmese Düzcespor’a Federasyon tarafından transfer yasağı getirilmesi mümkün. Zaten geçen sezondan 3 futbolcunun mukavalesi devam ediyor. Federasyon borçlar nedeniyle transfer yasağı getirse Düzcespor grubun averaj takımı olur. Düzcespor yönetimi kongreden önce futbolculara olan borçların ödeneceğini açıklamıştı. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş kongreye kadar borçlar ödenecek demişti. Tekrar ediyorum. Bu şartlar altında kimse Düzcespor yönetimine talip olmaz. Kongrede açıklanan rakamlara göre borçlar azalacağına her sezon artıyor. Öde öde bitmiyor.

BAŞKAN KELEŞ

Düzcespor şu anki görüntü itibarıyla Düzce Belediyesine muhtaç. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş  her iki kongrede de talipli çıkmadı. Benim takımı ortada bırakmaya gönlüm razı değil diyerek yeni yönetim oluşturacak. Kongre öncesinde borçlar ödense, futbolcuların yine Düzce Belediyesi sosyal tesislerinde kalacağı belirtilse. Düzcespor’a sezonluk otopark gelirleri verilse ben iddia ediyorum kongrede en az 2-3 aday çıkardı. Aslında Mehmet Keleş’in yapması gereken buydu. Başkan Keleş,Belediye başkanlığının birinci döneminden bu güne kadar sürekli Düzcespor tesisi yapacağını söylüyor ancak ortada bir şey yok. Takımın hiçbir geliri yok. Şehrin belirli bir bölümünü otopark için Düzcespor’a verse tarihe geçecek ancak bunun içinde bir çalışma yok. Başkan Keleş geçtiğimiz sezon Düzcespor’un eski SSK borçlarının tamamının kapatılacağını söylemiş, geçmiş dönemlerde yöneticilik yapan isimlerle bir araya gelmişti. Kongrede Düzcespor’un geçmiş dönemlerden 474 bin lira borcu olduğunu öğrendik. Uzun lafın kısası Düzcespor’u artık kişilere ve kurumlara bağlı olmaktan kurtarmalıyız. Başkan Keleş artık projeleri hayata geçirmeli. 50 yıllık koca çınar kendi ayakları üzerinde durmalı. Düzce Belediyesinin desteği olmadan bu takımın ayakta kalması mümkün görünmüyor. Bakanımız Faruk Özlü Düzcespora yakın bir isim. Kendisini maçlarda gördük. Bakanımızın Düzcespor’a katkı sağlayacağını umut ediyorum.

SON SÖZ

Düzcespor’da başkan Mehmet Keleş’in hazırlayacağı liste iş başına gelecek. Benim başkana nacizane bir tavsiyem olacak. Yönetim kurulunu oluştururken en azından maçlara gelecek, futbolun içinden gelen isimleri unutmayın. Kalabalık yönetim listesine gerek yok. Takımın peşinden koşacak,takımı yalnız bırakmayacak isimlerden yönetim olusun. Bunun dışında artık Düzcespor tesisinin temelleri atılsın. Bu sezon lige geçtiğimiz sezon olduğu gibi süper lige çıkacağız söylemleri yapılmasın.Ayağımız yere sağlam bassın. 2016-2017 sezonu Düzcespor için “FEDA”yılı olsun. Borçlar ödensin,tesis yapılsın. Düzcespor kümede kalsın yeter.