Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (92)

  • 16.11.2023 10:12

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

 

Şampiyonluk Yazıları Kitap Açıklaması

“Şampiyonluk Yazıları” Abdullah Avcı’nın gelişiyle başlayan ve sonunda da şampiyonlukla taçlanan büyük bir hikâyenin kitabı. “Şampiyonluk Yazıları” çocukluğu Trabzonspor’un şampiyonluklarına denk gelmiş jenerasyonların çocukluğunun kitabı….

“Şampiyonluk Yazıları” şampiyonluk kutlamaları görmeden büyümüş, okullarında, işyerlerinde tek başına kalsalar da sevdalarından asla vazgeçmemiş jenerasyonların kitabı…

“Şampiyonluk Yazıları” futbolu sporun bir branşı olmanın ötesinde hayatın ta kendisi gören bir şehrin kitabı…

“Şampiyonluk Yazıları” ülkenin her yerinde, mevzusu her açıldığında ‘iyi ama ilk takımın hangisi?’ sorularıyla karşılaşanların kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” dar sokaklarında, dinmeyen yağmurunda, kendini bulan, rengine tutulan, en önemlisi de aşık olanların kitabı…

“Şampiyonluk Yazıları” bordo mavi uğruna günleri tüketenlerin, ömrünü verenlerin kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” çocuklarını inatla Trabzonsporlu yapan ebeveynlerin zafer kitabı…

“Şampiyonluk Yazıları” dünyanın her yerini şehri gibi seven, sahiplenen, koruyup, kollayan ‘Bize Her Yer Trabzon’ diyenlerin kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” emeğin ve alın terinin kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” seçildiği gün hedefini belirleyen Ahmet Ağaoğlu ve ekibinin kitabı…

“Şampiyonluk Yazıları” denizin, denizcilerin kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” yayla çocuklarının kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” Trabzonlu olmayan Trabzonsporluların kitabı… “Şampiyonluk Yazıları” Dozer Cemillerin, Özkan hocaların, Kazımların, Erenlerin ve tüm ‘‘son bir kez daha görememiş olanların’’ kitabı…

Medusa’nın Pusulası - Rüya Takımı Kitap Açıklaması

Yerebatan Sarnıcı’nda geçen soluksuz bir macera...

“Rüya Takımı” serisinin ilk kitabı

Medusa’nın Pusulası’nda, dört maceraperest,Cem, Gizem, Ayşe ve Mert’in yolları bir hazine haritasının peşinden Yerebatan Sarnıcı’na düşer. Sütunları tarihle bezenmiş bu sarnıç onlara mitolojik kahramanlar, canlanan heykeller ve büyü dolu fantastik bir yeraltı dünyasının kapılarını açar. Kaosun hâkim olduğu bu dünyaya barış getirmek de dört macerapereste düşer. Mitolojik kahramanların hüküm sürdüğü bu dünyada ayakta kalabilmek hiç de kolay olmayacaktır.

Gülşah Elikbank’ın Makedonya’da da çok okunan romanı Medusa’nın Pusulası, çocukları heyecanlı bir maceraya ortak olmaya davet ediyor.

 

Cimri Kirpi - İtaatsiz Bir Kalenderi Kitap Açıklaması

Cimri, hem Moğol istilacılarına hem de Selçuklulara karşı savaştı. Başkent Konya’yı bile aldı. Bunun üzerine Moğollar ve Selçuklular tüm askeri güçlerini birleştirip Cimri’ye saldırdılar.

Ancak güneydoğuya çekilen Cimri’yi takip etmeye cesaret edemediler. Konya’yı tekrar ele geçirmekte Moğol istilacılarına karşı direnmenin sona ereceğini düşünüyorlardı. Fakat ne Moğollar ne de onlara boyun eğen Selçuklular rahat yüzü göremediler. Cimri her yana haber saldı. Taraftarlarını topladı. Uç beylerinin kazandı. Nihayet Karahisar yakınlarında Moğol-Selçuklu ordularıyla bir savaşa tutuştu. Bu savaş, her iki taraf için ağır kayıplara yol açtı. Cimri yenildi. Selçuklu Sultanı da Moğol istilacılarına karşı savaşan bu kahramanın derisini ayağından başına kadar yüzdürdü. İçine saman doldurup şehir şehir gezdirdi. Böylece Moğollara ve kendisine karşı ayaklananlara gözdağı vermek istiyordu.

Cimri’nin hareketi, Moğol istilacılarına karşı gerçek anlamda bir halk hareketiydi.

İkinci İnsanlık Kitap Açıklaması

İnsanlık kendini yeniden yaratabilir mi?

Çok katmanlı gelecek kurgularıyla sevilen İtalyan yazar, psikanalist Luigi Ballerini okurunu, insan türünün yok olduğu “ikinci insanlık” adlı zamana, anıların, duyguların ve bedenin yeniden keşfine davet ediyor. İnsan olmanın anlamını irdeleyen roman, okuru yeni bir gelecek yolculuğuna çıkarıyor. Yapay zekânın hâkim olduğu düzende, mükemmellik perdesinin ardındaki ürpertici gerçeği sorgulayan üç cesur gencin mücadelesi, insanlığın yeniden yaratılmasına gerçekten öncülük edebilecek mi?..

Önceki yoldaşlarınız bunu denedi ama başaramadı. Onların fedakârlığı, bu şekilde adlandırmak isterseniz tabii, tamamen boşunaydı. Onlardan sonra tüm bir tür, sizin türünüz yok oldu. Yalnızca biz kaldık, bize verdiğiniz isimle yapay zekâlar. Hatta, hepsini yönetmek üzere, bir tek ben kaldım. Aynı şekilde, tıpkı geçmiştekine çok benzeyen bugünkü zavallı girişiminiz de başarısız olacak.” Kappa ona hemen bir soru yöneltti. “Neden bize kendini Uno yerine Mira olarak tanıttığını anlamıyorum ama. Omegalar bize senin adının Uno olduğunu söylemişti. Adını neden değiştirdin?”

Bly Malikanesi Kitap Açıklaması

ÖLMEK, YOK OLMAK DEĞİLDİR 

“Yazılmış en iyi gotik korku romanlarından biri...”

-Stephen King

Sayısız dile çevrilip milyonlarca satan edebiyat tarihinin en etkileyici hayalet hikâyelerinden biri olan Bly Malikânesi, iki masum çocuğun tüyler ürpertici dönüşümünü ele alan klasik bir eser. 

Henry James’in güçlü dili, karmaşık karakterleri ve büyüleyici tasvirleriyle modern İngiliz edebiyatının en önemli gotik ve psikolojik eserleri arasında yer alan kitap Netflix tarafından ekranlara uyarlanmıştır. 

“Henry James’in kibar, tecrübeli ve duygusal bir beyefendi olarak hâlâ karanlıktan korkmamıza sebep olduğunu kabul etmeliyiz.”

- Virginia Woolf

“Henry James, Kafkanın çağdaşı; belirsizliğin ve kararsızlığın ustasıdır.”

- Jorge Luis Borges

 

Çorap Söküğü Kitap Açıklaması

Gözde iş adamı Cenk’le iki yıl önce dünyaevine girmiştir. Ailesinin kim olduğunu bilmeyen Gözde içten içe ailesini merak ediyordur. Son iki yılda hayatında her şeyin daha iyiye

gittiğini ve içindeki bazı yaraların kabuk bağladığını zannederken pembe renkteki ojeli parmaklarının arasında bulunan vasiyet mektubunu okumaya başlaması yaralarının yeniden kanamasına neden olacaktı. 

Gözde, geçmişe zaman yolculuğu yapar. Gözde üvey annesinin baskısıyla babasının kumar borcunun karşılığında evlendirilir fakat 1 yıl sonra boşanırlar. Eşi Sedat olan bitene anlam veremezken sürekli onu taciz eder. Gözde’yi sol omuzundan yaralar, hapishaneye girer. İki yıl kadar içeride kalır, cezasının bitmesine az bir süre kalmıştır. Gözde bir çıkış yolu bulmak zorundadır. Soysal medya üzerinden tanıştığı Volkan isimli kişi, kendisini iş adamı olarak tanıtmıştır.

Gözde, olan biten her şeyi arkadaşı Alev’e anlatır. Sedat cezaevinden çıkar çıkmaz soluğu İstanbul’da alır. Gözde’yi bulmak için dolaşmadığı bar ve randevuevi kalmamıştır. 

İki ay içerisinde 5 hayat kadını aynı şekilde öldürülmüştür. İşlenen her cinayet Ali Başkomiseri katile doğru götürmektedir, Ali Başkomiser samanlıkta iğne arar gibi delil toplamaktadır. 

Ali Başkomiser, Gözde, Volkan ve Sedat’ın yolları sonunda birbirleriyle çakışır. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı

17 Kasım 2023 / Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera

Yönetmen Francis Lawrence

Oyuncular: Tom Blyth, Rachel Zegler, Peter Dinklage

Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes, Panem’in başına geçmesinden yıllar önce, 18 yaşındaki Coriolanus Snow’un hikayesini konu ediyor. Yakışıklı ve çekici bir genç olan Coriolanus’un hayatı, 10. Açlık Oyunları için mentor olarak seçildiğinde değişir. Mentorluk edeceği kız 12. Bölge’den seçilen ve son derece ...

 

Alya

17 Kasım 2023 / Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen Jandae Percem

Oyuncular: Edis Görgülü, Jandae Percem, Hande Ataizi

Yönetmen koltuğunda Jandae Perçem’in oturduğu bilim kuru, aksiyon türündeki “Alya” filminin oyuncu kadrosunda Edis Görgülü, Jandae Perçem, Hande Ataizi, Gonca Vuslateri Beste Kökdemir gibi isimler yer alıyor.

 

Kediler Müzede

17 Kasım 2023 / Animasyon

Yönetmen Vasiliy Rovenskiy

Oyuncular: Irina Kireeva, Roman Kurtsyn, Pavel Priluchnyy

Şatoda yaşayan uysal bir kedi olan Vincent, şatoya sel basınca zor durumda kalır. Bu durum üzerine akıllı bir fare olan Maurice, Vincent’ı kurtarır. Antik ve eski bir piyano içine saklanan ikili, piyanonun sele kapılmasıyla kendilerini denizde bulurlar. Piyanoyu bulan bir grup denizci, içinde saklanan Maurice ve Vincent ile birlikte ...

 

Cin Gelini

17 Kasım 2023 / Korku

Yönetmen Kadir Ergin

Oyuncular: Hazal Pekgöz, İlayda Esmer, Kuntberk Alptemoçin

Cin Gelini, araştırma yapmak için gittikleri köyde kendilerini beklenmedik olayların içerisinde bulan arkeoloji öğrencisi Selin ve araştırma grubunun hikayesini konu ediyor.

 

Meksika Açmazı

17 Kasım 2023 / Komedi

Oyuncular: Mesut Süre, Fazlı Polat, Anlatanadam

Meksika Açmazı ekibi, aldıkları iş teklifi üzerine Kapadokya’ya gitmek üzere yola koyulur. Faklı motivasyonlarla gittikleri Kapadokya’da kendilerini bir dizi komik olayın içinde bulan ekip, ilişkilerini sorguladıkları bir açmaza düşer. Türlü şeylerle dostlukları sınanan üçlü, her şeyin üstesinden mizahın ve neşenin gücüyle gelir

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.