Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (68)

  • 25.05.2023 10:49

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

ÖFKENİN İZİ KİTAP AÇIKLAMASI

Başkomiser Gül ve ekibi, Tarlabaşı'ndaki evde kayıp bir erkek ihbarı alır. Ancak olay yerinde karşılaştıkları manzara, sıradan bir kayıp vakasından çok daha fazlasıdır. Boğuşma izleri ve kan lekeleri, işin içinde cinayet olduğunu göstermektedir.

Soruşturma derinleştikçe Esme adındaki genç bir kadının hayatına giren her erkeğin iz bırakmadan kaybolduğunu keşfederler. Bu gizemli olayın peşine düşen Başkomiser Gül, geçmişiyle de yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Azime Güç’ün yalın anlatımıyla kaleme aldığı Öfkenin İzi, polisiye roman tutkunlarını fantastik ve soluksuz bir maceraya davet ediyor.

HAYATIMIN KADINI KİTAP AÇIKLAMASI

“Kapıya doğru ilerledikçe kayıp gidiyordu elimden sanki Hayatımın Kadını. Bir daha onun gibi bir yardımcı bulamayacaktım, farkındaydım.”

 Günümüz dünyasında, gündelik ihtiyaçların ve yaşayış biçimlerinin değişmesiyle yeni bir ilişki türü ortaya çıkmış durumda. Evlerimizde gündelik veya sürekli çalışan yardımcılarla kurduğumuz ilişkidir bu, daha önce üzerinde sadece “sınıfsal” açıdan düşünülmüş, bunun dışında yazılıp çizilmemiştir. Ancak tamamen gerçek olan, bilhassa kadınları fazlasıyla meşgul eden bu ilişki türü hayatımızın her aşamasında olduğu gibi, içinde kendine has hikâyeler barındırır ve farkında olmasak da bizi ve çevremizi derin etkisi altına alır…

 Özge Yetkiner Hayatımın Kadını adlı kitabında, tamamen gerçek olaylardan hareketle evimizin, ailemizin görünmeyen bireylerinin hikâyesini yazıyor.

ORHAN VELİ'NİN ANKARA'DAKİ İZLERİ KİTAP AÇIKLAMASI

Ankara’da yaşadı, Ankara’yı yaşadı. Ankara’da okudu, Ankara’da âşık oldu, Ankara’da çalıştı, Ankara’da yazdı en güzel şiirlerini, Ankara’da Evkaf’taki memuriyetten istifa etti güzel havalarda, Ankara’da düştü çukura. Ve bir sabah Konur Sokak ile Meşrutiyet Caddesi’nin köşesinde son kez el salladı Ankara’ya... Sonra da temelli çekti gitti buralardan... Ardında içi anılarla dolu bir Ankara bırakarak... Orhan Veli Ankara’da doğmadı, Ankara’da ölmedi ama Ankara’da yaşadı.

Tolga Aydoğan, Orhan Veli’nin hayatında önemli bir yere sahip olan ancak az bilinen bir dönemine ışık tutuyor. Yazar titizlikle topladığı anı, fotoğraf ve belgelerle, yaptığı röportajlarla sokak sokak, mekân mekân, anı anı sürüyor şairin Ankara’daki izlerini. Kitapta Orhan Veli’nin hayatına dair birçok detay da ilk kez gün ışığına çıkıyor. Aydoğan, edebiyat çevrelerine önemli bir kaynak sunarken okurla birlikte Ankara sokaklarında yürür gibi içten bir üslupla ‘Orhan Veli’nin Ankara’daki İzleri’ni anlatıyor.

YOLCULAR KİTAP AÇIKLAMASI

Tüm araçların tamamen otonom sürüşe geçtiği yakın geleceğin İngiltere’sindeyiz. Yaşadığı travmatik olaylar nedeniyle Yapay Zekâ’ya karşı güvensizlik besleyen Libby gerçekleşen az sayıdaki trafik kazasının çözüme bağlandığı bir soruşturmada jüri olarak görevlendirilir. Hem anksiyetesi hem de duruma karşı önyargılı olması sebebiyle bu görevlendirmeden pek emin olamayan Libby’nin sıradan günü, sekiz aracın hacklendiği bir terör saldırısı yüzünden cehenneme dönmeye başlar.

Ne amaçladığını sır gibi saklayan bir hacker sekiz aracı yolcularıyla beraber, sadece kendisinin bildiği bir çarpışma rotasına yönlendirir ve sosyal medya üzerinden tüm dünyayı bu kurbanlardan birini kurtarmak adına oy vermeye çağırır. Fakat hiçbir şey göründüğü kadar basit değildir. Dış görünüş ve kimliklere duyulan önyargıyla gerçekleşen oylama, gerçeklerin birer birer açığa çıkarılmasıyla içinden çıkılmaz bir vicdan muhasebesine dönüşecektir.

İngiliz yazar John Marrs, Yolcular’da okuru, kontrolün Yapay Zekâ’ya geçtiği bir toplumda irade ve vicdanın işlerliğini sorgulayan bir polisiye maceraya çıkarıyor.

“En heyecan verici, en orijinal gerilim yazarlarından biri.” –Simon Kernick

“Hikâyenin her adımı bir gün başımıza gelebilecek kadar gerçekçi. Marrs’ın soluksuz ilerleyen kitabı aynı zamanda günümüz için gerekli bir hiciv.” –Washington Post

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

SUZUME

26 Mayıs 2023 / Macera, Animasyon, Dram

Yönetmen Makoto Shinkai

Oyuncular: Eri Fukatsu, Shôta Sometani, Sairi Itô

Kyushu'nun sakin bir kasabasında yaşayan 17 yaşındaki Suzume, yolda "bir kapı arayan" genç bir adamla tanışır. Suzume adamı dağlardaki harap bir binaya kadar takip eder ve yıkımdan kurtulmuş gibi bağımsız, bozulmamış duran bir kapı bulur. Suzume görünmez bir güç tarafından çekildiğini hisseder ve kapıya uzanır.

KAYGISIZ BAŞ

26 Mayıs 2023 / Komedi

Yönetmen İskender Bingöl, Taha Ulukaya

Oyuncular: Burak Satıbol, Turgay Tanülkü, Ferdi Akarnur

Kaygısız Baş, işinden kovulduktan sonra yeni bir hayat kurmak için memleketine dönmeye karar veren bir adamın yaşadıklarını konu ediyor.

YENİLMEZ ÜÇLER

26 Mayıs 2023 / Aksiyon, Macera

Yönetmen Roman Perfilyev

Oyuncular: Roman Lutskyi, Gen Seto, Sergey Strelnikov

Efendisini adil olmayan bir düello sırasında öldüren bir köle tüccarı olan Yoshi Harimato'nun peşine düşen bir samurayın amacı, efendisinin ele geçirlen kılıcını geri almaktır.

İŞARETLİLER: KURBAN

26 Mayıs 2023 / Korku

Yönetmen Bülent Terzioğlu

Oyuncular: Yıldız Ustabaş, İpek Tenolcay, Muhammed Cangören

İşaretliler: Kurban, kapısında bulduğu kediye evine aldıktan sonra gittikte tuhaflaşan olaylar yaşayan genç bir kadının yaşadıklarını konu ediyor.

CİN HİKAYELERİ KAYIP BEBEK

26 Mayıs 2023 / Korku

Yönetmen Kemal Danacı

Oyuncular: Erol Sertel, Zeynep Er, Efekan Güner

Cin Hikayeleri Kayıp Bebek, eski bir doğumhanede yaşanan gizemli olayları araştıran bir grup insanın yaşadıklarını konu ediyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.