Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (61)

  • 31.03.2023 09:30

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

KURU KIZ KİTAP AÇIKLAMASI

Ushuaia, Arjantin’in Tierra Del Fiego – Ateş Toprakları eyaletinin başkentidir. Dünyanın sonundaki şehirdir. Ushuaia’nın güneyinde sadece askerî üslerde insan varlığı bulunur. Antarktika’ya yakınlığı nedeniyle iklimi bir hayli serttir. 2013 sayımına göre nüfusu 60 bin olan Ushuaia’da bugün 70 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Son yıllarda turizmin gözde yerlerinden biri haline gelen şehirde, Dünyanın Sonu Müzesi, Dünyanın Sonu Deniz Feneri, Dünyanın Sonu Postanesi ve Dünyanın Sonu adını taşıyan pek çok otel, motel, restoran, kafe gibi çeşitli işletmeler bulunur. Antarktika yolculuklarının çıkış noktasıdır. Ushuaia’da isteyenlerin pasaportlarına “Fin Del Mundo – Dünyanın Sonu” damgası vurulur. Kimi turistler buna beş peso kimileri de on beş dolar ödediklerini söylerler. İkisi de doğrudur, damganın gerçek fiyatı belirsizdir.

Dünya bir şaka olmalıdır ayrıca.

Ayfer Tunç, okurlarını taşranın karanlığından alıp dünyanın bir ucuna götürüyor. Şimdilik daha ötesi yok.

Kuru Kız, tüm zamanların mağdurları üzerine, yenilikçi, ezber bozan bir roman.

 

TUTSAK KİTAP AÇIKLAMASI

Altın. Altın zemin, altın duvarlar, altın eşyalar, altın kıyafetler. Kral Midas’ın, buzdan dağların hemen üzerine kurduğu sarayında her şey altındandı. BEN BİLE.

Kral Midas efsanesi bu sefer altına dönüştürdüğü bir kadının bakış açısından, açgözlülüğün karanlık yanı ele alınarak tekrardan anlatılıyor. Bu ilgi çekici yetişkin fantastik seri, beklenmedik olduğu kadar da sürükleyici. Orea’nın yaldızlı dünyasındaki romantizm, entrika ve tehlike ilk sayfadan sizi içine çekecek.

 

GALİLEO: YILDIZLARIN HABERCİSİ KİTAP AÇIKLAMASI

1609 yılında Galileo Galilei kendi teleskobunu yaptı. Onunla gezegenleri, Ay`ı ve Güneş`i gözlemledi. Bu gözlemler sayesinde evrenin kendisine öğretildiği gibi olmadığını keşfetti.

Bulgularıyla zamanının bilim dünyasını şaşırttı. Galileo dünyayı değiştirecek bir mesajla geldi. O yıldızların habercisiydi...

 

MURAT GÖLÜ KİTAP AÇIKLAMASI

Yazar Cemal Gaygusuz, kurguladığı masal çalışmasıyla kitabın sayfalarını bir bir merak içinde çevirmemizi sağlayan gizemli ve fantastik bir esere imza atmaktadır.

Aslanlar ve Kaplanlar Ülkeleri’nden yola çıkan, ailenin son çocukları olan Prens Nayik ve Prenses Şila’nın zorlu, tehlikelerle dolu yolculukları, nihai sonuçlarına ulaşıp ulaşmayacağını merak içinde okurken yeni bir ülkenin doğuşuna tanıklık etmekteyiz. Prens Nayik ve Prenses

Şila’nın yolculuklarının hedefi Murat Gölü’nedir.

Her masalda olduğu gibi, doğanın ve canlıların sevgiyle anlatılışıyla birlikte kahramanlarımız için de tehlikeli yaratıklar, hayvanlar esere konu edilip çalışmanın gizemi artırılmış, merakla okunur hale getirilmiştir. Yazar, bu eserini ek bir masal olan Lorik ile sonlandırmaktadır. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

KRAL ŞAKİR: MİKROP AVCILARI CUMBURLOP

31 Mart 2023 / Animasyon

Yönetmen Haluk Can Dizdaroğlu, Berk Tokay

Oyuncular: Atilla Şendil, Mustafa Oral, Didem Atlıhan

Ortaya çıkan gizemli bir virüs, tüm şehri etkisi altına alır. Virüsten etkilenenler birer birer canavara dönüşmektedir. Şakirler, virüsü durdurabilmek için Mirket’ten yardım ister. Mirket, bulduğu ilaç ile virüsü durdurmayı başarır ancak ilaç Şakirler’i birer balığa dönüştürür. Şakirlerin eski haline dönebilmesinin ...

BELKİ EVET, BELKİ HAYIR

31 Mart 2023 / Komedi, Romantik

Yönetmen Michael Jacobs

Oyuncular: Emma Roberts, Luke Bracey, Diane Keaton

Belki Evet, Belki Hayır, evlilik kararlarını ailelerine açıklamaya karar verdiklerinde beklenmedik durumlarla karşılaşan bir çiftin hikayesinin konu ediyor.

 

ÇAYKOVSKİ’NİN KARISI

31 Mart 2023 / Biyografik, Dram

Yönetmen Kirill Serebrennikov

Oyuncular: Odin Lund Biron, Alyona Mikhailova, Filipp Avdeyev

Çaykovski’nin Karısı, ünlü Rus bestecisi Pyotr Çaykovski ile eşi Antonina Miliukova arasındaki çalkantılı ilişkiye odaklanıyor.

KAYIP

31 Mart 2023 / Dram, Gerilim

Yönetmen Will Merrick (II), Nicholas D. Johnson

Oyuncular: Storm Reid, Nia Long, Megan Suri

Annesi yeni erkek arkadaşıyla Kolombiya’da tatilde gizemli bir şekilde ortadan kaybolunca, June’un cevap arayışı uluslararası bürokrasi tarafından engellenir. Annesinden binlerce mil uzakta Los Angeles’ta olan June, çok geç olmadan onu bulmak için parmaklarının ucundaki en son teknolojiyi yaratıcı bir şekilde kullanır.

 

KIZIM

31 Mart 2023 / Dram, Gerilim

Yönetmen İhsan Gökhan Gökçay

Oyuncular: Erol Yavan, Sinem Dalkıran, Pınar Kartal

Kızım, ölümcül bir hastalığa yakalanan kızını kurtarmak için her şeyi göze alan doktor bir annenin hikayesini konu ediyor.

DÜZCE’DE TİYATRO NİHAYET 

Yaklaşık 2 aylık aranın ardından Düzce’li sanatseverler tiyatro ile buluşacak. Bera organizasyon  koordinatörlüğünde  Eray Yasin Işık’ın kaleme aldığı, Ahmet Burak Bacınoğlu yönetiminde sahneye koyulan “İyi Kötü Çirkin” oyunu  15 Nisan 2023 Cumartesi günü saat 21.00’de  Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde seyircisi ile buluşacak. iyilik ve kötülük kavramı; trajik bir olay örgüsü içinde hiciv ve esprili bir dille anlatılan oyunda seyircinin televizyon ekranlarından ve beyaz perdelerden takip ettiği Ersin Korkut, Hakan Bulut, Ahmet Burak Bacınoğlu ve Eray Yasin Işık; rol alıyor.

BİLET SATIŞ NOKTASI: @duzcedesanat’ın adresi   @piakafe 

BİLGİ ve REZERVASYON İÇİN: 0532 057 7381

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar