Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (60)

  • 23.03.2023 10:20

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

YILDIZ ÇÖLÜ KİTAP AÇIKLAMASI

HER ŞEY KAYBOLDUĞUNDA YILDIZLARA BAK

Vega tüm hayatını annesinin, dış dünyadaki bilinmeyen tehditler yüzünden sınırlarından çıkmasına izin vermediği vadide geçirmiştir. Ancak annesi öldükten ve ikiz yıldızları gördükten sonra artık vadide kalamayacağını, ona söylenen kehanetin gerçekleşmek üzere olduğunu anlar.

Bildiği her şeyi geride bırakan Vega, dışarıdaki durumun hayal ettiğinden çok daha korkutucu olduğunu fark eder. İnsanların hayatını ele geçiren bir hastalık önce görme, sonra duyma yetilerini ellerinden alıyor, yakalanan herkesi ölüme sürüklüyordur. Tek çare ise Vega’nın sakladığı büyük bir sırda gizlidir: Yıldızlara dair her şeyi bilen ve çözümün anahtarını taşıyan Gökbilimci, Vega’nın bizzat kendisidir.

Sırrının ortaya çıkmasıyla tehlikenin ortasına düşen Vega, Cricket isimli bir kız tarafından kurtarılır ve bu sayede gizemli dövmeleri olan Noah’yla tanışır. Üçü el ele verip yıldızlarda yazan tedaviyi aramaya başlar.

Ancak Vega bir seçim yapmak zorunda kalır:

Gökbilimci bilgilerini korumak mı yoksa herkesi kurtarmak için bu kutsal bilgileri riske atmak mı?

BÜYÜ BİR YERDE YAŞASAYDI, ORASI YILDIZLAR OLURDU…

 

ÖLÜM BAŞPİSKOPOS İÇİN GELİYOR KİTAP AÇIKLAMASI

Willa Cather bu en bilinen romanında, 19. yüzyılda ABD’nin güneybatısının çorak topraklarında sessizce yaşanan bir hayatı konu alır.

1851 yılında Peder Jean Marie Latour Papalık Vekili göreviyle New Mexico’ya gelir. Burada bulduğu ise kızıl tepelerle çevrili çıplak geniş topraklar ve yasal olarak ABD’ye bağlı olsalar da Meksikalı ve Kızılderili gelenekleri ve inançlarıyla yaşayan insanlar olur. Takip eden kırk yıl boyunca Latour inancını bildiği şekilde, yani kibarca, yaymaya çalışırken bir yandan da bölgenin merhametsiz tabiatıyla, ilgisiz hatta kimi zaman asi papazlarıyla ve yalnızlığıyla başa çıkmaya çalışır. Cather, zamanın durduğu bir yerde geçirilen bir hayatın ve bu hayatın temas ettiği kimselerin hikâyesini yalın ama etkileyici bir üslupla anlatıyor.

 

DERVİŞ LOKMASI KİTAP AÇIKLAMASI

İslam medeniyetinin en önemli şubelerinden biri olan Türk kültürü geniş bir coğrafyaya tekke ve zâviyeler eliyle yayılmıştı. Tekke ve zâviyelerdeki tasavvuf terbiyesi ise hayatın her alanını kuşatıcı prensipler etrafında örülmüştü. Bu prensipler de âdâb ve erkân üzere yaşanmıştı. İşte sofra âdâbı, dervişlerin yemek kültürü özünü buradan almış, helâlin verdiği leziz koku bütün dünyaya yayılmıştı.

Derviş lokmasını ve Osmanlı tekke mutfağını, İslâmî gastronomiye kapsamlı bir yaklaşım ve birleştirme şevkiyle -belki de iştahı demek daha uygundur- ele alma ve sofralarımızı unutulmakta olan bu lezzet dünyasıyla buluşturma arzusundaki bu kitap, sofralarımıza lezzet ve ruhumuza bir tasavvuf neşvesi olacaktır.

 

DANTE ALİGHİERİ - HER KARANLIK ŞAFAĞIN TOHUMLARINI İÇİNDE TAŞIR KİTAP AÇIKLAMASI

Cennet, insanın mutluluğu bulduğu yerdir.

Dante Alighieri, dünya edebiyatının en büyük eserlerinden biri olan İLAHİ KOMEDYA’yı kaleme alarak adı Batı edebiyatının üç büyük ustasından biri olarak tarihe kazınan usta bir yazar, ölümsüz bir şair değildir sadece. O bir edebiyat kuramcısı, ahlak felsefecisi ve siyaset düşünürüdür aynı zamanda.

Dante’nin insanları yaşadıkları sefaletten kurtarıp mutluluğa ulaştırmayı amaçlayan sıra dışı yolculuğu İLAHİ KOMEDYA, artan acılara, savaşlara, doğru ve yanlışın birbirine karıştığı zamanlara yüzyıllar öncesinden bir eleştiri; yolunu kaybetmiş, yaşamı boyunca ne için yaşadığını unutmuş, hedefini şaşırmış insanlık içinse ölümsüz bir rehber; doğru yolu gösteren, neyin iyi neyin kötü olduğuna karar vermede bireyin önünü aydınlatan bir ışıktır. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

 

UYANIŞ

24 Mart 2023 / Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen Adam Sigal

Oyuncular: John Malkovich, Thomas Mann (II), Scout Taylor-Compton

Uyanış, her şey için çok geç olmadan hastasının sorununu çözmeye çalışan bir doktorun hikayesini konu ediyor

GERÇEK CİNLER 2

24 Mart 2023 / Korku

Yönetmen Onur Aldoğan

Oyuncular: Lara Fandaklı, Gizem Noyan, Onur Aldoğan

Bir medya şirketinde çalışmaya başlayacak olan Özve ve Nisa, bu sebeple İstanbul’a gider. Şirketteki korku filmleriyle ünlü olan yönetmen bu sırada Cafer adında bir adamdan mail alır. Cafer, attığı mailde, elinde gerçek cin görüntüleri olduğunu söylemektedir ve yolladığı harddisk içindeki görüntülerin gerçekliğini ..

 

KESTİK BABACIM

24 Mart 2023 / Komedi

Yönetmen Atakan Şatıroğlu

Oyuncular: Erman Erbek, Yağmur Sevgi Koysal, Ceyhun Tutal

Kestik Babacım, film çekmeye çalışan bir arkadaş grubunun hikayesini konu ediyor.

 

ÖZEL BİR HEDİYE

24 Mart 2023 / Komedi

Yönetmen James Huth

Oyuncular: Jamel Debbouze, Daniel Auteuil, Simon Faliu

Samy, bir banliyö malikanesinde arkadaşları, komşuları ve eşi Alice ile mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Samy, ailesinin geçimini sağlamak için bir lüks eşya mağazasında gece bekçisi olarak işe başlar. Fransa’nın en zengin adamı olan Philippe Etienne ise karısının ölümünden sonra kendisini işine adar. Philippe, oğlu

SEKİZ DAĞ

24 Mart 2023 / Dram

Yönetmen Charlotte Vandermeersch, Felix Van Groeningen

Oyuncular: Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi

Yalnız bir çocuk olan Pietro, ailesi ile birlikte şehirde yaşar. Ancak anne ve babasının en büyük tutkusu İtalya’nın dağlarıdır. Yaz tatili için Grana köyüne giden aile, buranın Pietro için en uygun yer olduğunu düşünür.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar