Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

U LİGİ KOMEDİSİ

  • 20.03.2023 10:15

Hasbelkader yaklaşık 28 yıldır basının içindeyim. Spor muhabiri olarak yıllardır yeşil sahalarda  müsabakalar izliyorum. Düzce basınında benim kadar amatör maç izleyen bir diğer isim yok. Hafta içi ve hafta sonları mesaimin büyük çoğunluğu Nurettin Zafer ve diğer statlarda geçiyor. Amatör müsabakalardan en çok U ligi adı verilen alt yapı ligleri dikkatimi çekiyor.

2 MAÇ SONRA TAKIMLAR LİGDEN ÇEKİLİYOR

Bundan 25-30 yıl önce amatör  liglerde alt yapı ligi diye bir lig yoktu. Bazı amatör takımların ve Düzcespor’un alt yapı takımları  vardı. Bu takımlar genellikle lig maçı öncesinde gösteri müsabakası oynardı. Düzcespor alt yapısı Abdullah Özenir, Şamil Demirtaş ve rahmetli Şükrü Cabaoğlu  yönetiminde adete bir futbolcu fabrikasıydı. Yaşı 60 ve üzeri olanlar bu kuşağı çok iyi bilirler. Serdar Şenkaya, Cihan Işık gibi Fenerbahçe’de oynamış isimler Düzce futbolunun yetiştirdiği yıldızlardı. Son 20 yıldır Türkiye Futbol Federasyonu tarafından  alt yapı ligleri oynatılıyor.

Düzce’de 13’den 19’a kadar ligler var. Futbol Federasyonunun maddi olarak desteklemediği  bu takımlar birkaç kişinin desteği sayesinde liglere  katılıyorlar. Tanınmış spor kulüplerinin alt yapıları  Düzce U liginde oynuyor. Benim  en fazla dikkatimi çeken U liginde mücadele eden ve şampiyonluk iddiasını kaybeden takımların ligde 2-3 maç oynadıktan sonra  ligden çekilmesi. Düşünün 14-15 yaşındaki bir çocuk neredeyse 8-9 ay lige hazırlanıyor, hayaller kuruyor. Takımı lige katılıyor, 2 yada 3 maç kaybedince yönetim takımı ligden çekiyor. Bu resmen küçücük çocuklara ihanettir. Madem lige katıldın sonuna kadar devam et. Maddi imkanın yoksa lige katılma, çocukların hayali ile oynama. 2022-2023 futbol sezonunda da farklı alt yapı takımları ligdeki iddiasını kaybedince ligden çekildi. Alt  yapının amacı şampiyonluk değil Türk futboluna yeni yıldızlar kazandırmaktır.

U liglerinde mücadele eden tüm takımlara sesleniyorum. Katıldığınız sezonu bütün maçları oynayarak tamamlayın. Çocukların hayalleri ile oynamayın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.