Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (59)

  • 17.03.2023 10:21

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

ÇAKMA MESSİ KİTAP AÇIKLAMASI

Mahallede macera, Okulda Aksiyon…

Heyecan Dolu Maçlar, İnanılmaz Goller, Gırgır Şamata ve Bol Kahkaha…

Uyuşuk, Sırık, Taşkafa, Takoz, Kemik, Kazma, Fındık, Kirpi, Laz ve Mucit…

Bu on kafadar mahalle arkadaşı, okulun futbol takımında yenilgiden yenilgiye koşarken, çaresizce çabalayan bu takımı kurtarmak hiç ummadıkları bir kişiye kalır. Okulda yeni olan bu çocuk ne çalımlarıyla ne pas yeteneğiyle ne de top sürmesiyle dikkat çekmezken, her defasında, tam da ‘yenildik’ derken, ilginç golleriyle takım arkadaşlarını şaşkına uğratır. Sonra mı?

Bizim kafadarlar; bir gün aniden, kepçe kulakları ve kirpi gibi saçlarıyla hayatlarına giren bu gizemli takım arkadaşlarıyla komik bir futbol macerasının içinde bulurlar kendilerini. Takımın gol makinası bu çocuk, acayip bir Messi hayranı Mehmet Emin Sıtkı Sipsioğlu’ndan başkası değildir.

Komik tipler, gerçek dostluklar, bir solukta okuyacağınız maceralar…

BANA KONUM ATAR MISIN? KİTAP AÇIKLAMASI

Hayatın hızına yetişemeyenlerden misin? Yoksa yetişmek istemeyenlerden mi? Dünyaya geldin geleli senin dışında gelişen birçok olay seni üzdü mü? Sıkıldın, bunaldın gökyüzüne bakmak istedin ama bakamadın mı? Yürümek istedin belki de koşup uzaklaşmak…

Ama yapamadın mı? O zaman sana bir teklifim var!

Bana konum atar mısın?

BEKLENMEDİK ANLAR KİTAP AÇIKLAMASI

“Bunu durdurmak zorundayım. Uzaklardayım. Beni rahat bırakırsanız minnettar kalacağım, lütfen yapar mısınız bunu? Teşekkürler. Çok teşekkürler. Bir dakika. Bütün pislik su yüzüne çıktı mı? Su yüzüne çıkacak bunca kötülük varken gitmemeliyiz. Yanında uyandığım mezar kaçkını eski yüz. Alevler. Benzin kokusu. Et yanığı. Başka bir şey var mı? Listeye bir daha bakabilir miyim? Tamamdır."

Londra’da yaşadığı kötü tecrübeleri ve kentin kasvetini ardında bırakmaya çalışan İrlandalı Ollie Ewing, doğduğu kasabaya döndüğünde geçmişin acılarını ve pişmanlıklarını da çatı katındaki odasına taşır. Taze bir başlangıç için süpermarkette işe girer, yeni ev arkadaşları edinir. Ancak zihninin yanılsamalarından, cinayetlerin gölgesinden ve kim olduğu gerçeğinden kaçamaz. Mazi, Ollie’nin ayağına takılmıştır.

İrlanda’nın güçlü isimlerinden Dermot Healy, zaman ve mekânda ileri geri hareket ederek marangoz Ollie’nin dramatik hikâyesini adalet, ırkçılık, ruhsal bozukluk ve sınıfsal ayrım temaları üzerinden kaleme alıyor.

SİZE PAYDOS BİZE MARS MARS - KEMAL TAHİR VE GEÇİT DERGİSİ KİTAP AÇIKLAMASI

Kemal Tahir’in ilk eserlerini verdiği dönem, Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı’nın da ilk yıllarını temsil eder. Siyasi olarak oldukça hareketli olan bu dönem, Türk edebiyatı tarihinde de önemli bir yer tutar: En kıymetli yazar ve şairler büyük eserlerini bu dönemde vermeye başlar. Dergiler ve gazete köşeleri de bu büyük yazarlara ayrılır. Ancak başta Kemal Tahir ve arkadaşları olmak üzere genç yazarlar bu durumdan oldukça şikayetçidir. Bu nedenle kanona başkaldırı niteliğinde bir girişimle Geçit dergisini çıkarırlar ve yazdıkları şiir, öykü, eleştiri ve mizah yazılarıyla Türk edebiyatında hak ettikleri yere talip olurlar.

İşte Size Paydos Bize Marş Marş, Kemal Tahir ve arkadaşlarının girişimiyle 1933-34 yılları arasında yedi sayı olarak yayımlanan Geçit dergisinin sloganını başlığına taşıyor. Bunu yaparken Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı’nın ilk dönemindeki edebiyat ortamını ve tartışmalarını aktarıyor. Kemal Tahir’in bugün edebiyatta temsil ettiği önemli yeri nasıl elde ettiğini, büyük romanlarının ayak sesleri olan ilk dönem eserlerini ve genç yazarlar ile okurları harekete geçirmeye çalışan teşkilatçı kişiliğini görme fırsatı sunuyor.

Ketebe Yayınları olarak Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı’na birçok önemli ismin katkısıyla yön veren Geçit dergisinin yedi sayısını birden okuruyla buluşturmakla iftihar ediyoruz.

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

SHAZAM! TANRILARIN ÖFKESİ

17 Mart 2023 / Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen David F. Sandberg

Oyuncular: Zachary Levi, Asher Angel, Jack Dylan Grazer

Shazam! Tanrıların Öfkesi, sihirli kelime olan “SHAZAM”ı söyledikten sonra Süper Kahraman alter egosu Shazam’a dönüşen, genç Billy Batson’un maceralarını konu ediyor

HARİS

17 Mart 2023 / Korku

Yönetmen Kadir Genç

Oyuncular: Mesut Gedikoğlu, Hasret Yılmaz, Sinem Can Aksu

Haris, borçlarını ödeyebilmek için bir hazinenin peşine düşen bir adamın yaşadıklarını konu ediyor.

ASİ

17 Mart 2023 / Aksiyon, Dram, Gerilim

Yönetmen Adil El Arbi, Bilall Fallah

Oyuncular: Aboubakr Bensaihi, Lubna Azabal, Tara Abboud

Asi, Suriye’deki savaş mağdurlarına yardımcı olmak için yola koyulan bir adamın hikayesini konu ediyor.

MAHKUM 77

17 Mart 2023 / Dram

Yönetmen Alberto Rodriguez

Oyuncular: Miguel Herrán, Javier Gutiérrez, Jesús Carroza

Genç bir muhasebeci olan Manuel, iftiraya uğrayarak zimmetine para geçirme suçundan yargılanmayı bekler. 10 ile 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan adam, suçu ile cezanın orantısız olduğunu iddia eder.

ŞÜPHE

17 Mart 2023 / Korku, Gerilim

Yönetmen Jamie Patterson

Oyuncular: April Pearson, Samantha Bond, James Cosmo

Şüphe, babasının ölümü ile ilgili gerçekleri öğrenmeye çalışan bir kadının yaşadıklarını konu ediyor.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.