Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

DÜZCESPOR ALT YAPISINDA SON DURUM

  • 6.02.2023 11:43

-Uzun yıllardır Düzcespor alt yapısından Serdarlar, Cihanlar çıkmıyor. Alt yapıda eksiklikler nedir ?

-Düzcespor alt yapısı yıllardır yaz boz tahtası olmuş durumda. Günü kurtarmayı düşünen yönetimler yüklü miktarda para verip dışıradan futbolcu transfer ediyor ancak birkaç kuruşu Düzcespor alt yapısına reva görüyor. Düzcespor alt yapısı yıllardır öksüz evlat gibi. Gökhan Kapoğlu  başkanlığındaki yönetimin işbaşına gelmesinden sonra Düzcespor alt yapısında yeniden bir yapılanma oldu. Yönetim alt yapıya ciddi miktarda ödemek ayırdı. Her kategoriye antrenör getirdi. Bundan birkaç sezon önce misafir takımdan ödünç su isteyen Düzcespor alt yapısı şu anda iyi bir yerde. Alt yapının Düzce’de oynadığı neredeyse tüm maçları izleyen biri olarak bu takımlardan Düzcespor forması giyecek futbolcular olduğuna gönülden inanıyorum. Düzcespor alt yapısı emin adımlarla gümbür, gümbür geliyor. Antrenörler  büyük özveri gösteriyorlar. Bu yönetim  alt yapıya yıllar sonra kimlik kazandırdı. Umarım yönetim gittikten sonra gelecek yönetim alt yapıyı yaz boz tahtasına çevirmez ve süreklilik sağlar. Geçmiş dönemlerde çok iyi alt yapımız vardı. Cihat Algün  döneminde Düzcespor alt yapıları ligden çekildi ve kadrolar darmadağın oldu. Daha sonraki dönemlerde alt yapı göstermelik oldu. Gökhan Kapoğlu’nun başlattığı alt yapı hamlesi devam etmeli. Düzcespor’un kurtuluşu bu.

-Alt yapılara neden gerekli önem verilmiyor?                                                 

-Bunun en büyük sebeplerinden biri  sadece A takıma endekslenmek. 80’li ve 90’lı yıllarda Düzcespor alt yapılarından çok yetenekli futbolcular çıkıyordu. Alt yapılarda Şükrü Çabaoğlu, Şamil Demirtaş, Abdullah Özenir gibi bu işe yıllarını vermiş teknik adamlar çalışıyordu. Düzcespor’un ikinci ligde oynadığı yıllarda  11 kişililik kadroda en az 6 futbolcu Düzcespor alt yapısından geliyordu. Daha sonraki yıllarda alt yapıdaki futbolculara gereken önem ve şanslar verilmedi. Düzce dışından gelen futbolcular tercih edildi. Alt yapı gereksiz görüldü, kaynak aktarılmadı. Şimdi alt yapıda tecrübeli teknik adamlar var. Bu istikrar meyvesini verecektir.

-Devletin alt yapılara aktardığı kaynak yeterli mi?

-Elbette yetersiz. Milli takım futbolcularına, profesyonel takımlara milyonlar aktaran federasyon alt yapı teknik adamların aldığı ücretleri karşılamıyor. Onların deplasman masraflarını tam olarak vermiyor. Federasyon kesinlikle alt yapıların teknik adamların maaşlarını vermeli. Yanılmıyorsam bir iki sezon Federasyon alt yapı teknik adamlarına ödeme yaptı ancak daha sonra bazı kulüplerin bu işi suiistimal ettiği ortaya çıktı, maaş ödemesinden vazgeçildi. Federasyon bütçesinden alt yapılara daha fazla kaynak aktarmalı. Zaten Türk futbolunun en büyük ilacı alt yapı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.