Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (52)

  • 26.01.2023 08:31

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

YARINSIZ YARIN KİTAP AÇIKLAMASI

“Bazen kelimelere ihtiyaç duymadan gelen şey mutluluktur, ama kalıcı olmadığını bilirsiniz. Za-manı durdurmak ne kadar mümkünse mutluluğu tutmak da ancak o kadar mümkündür. Tekrarına en çok ihtiyacımız olup da tutamadığımız şeydir zaman. Oysa sonsuza kadar mutlu yaşadılar klişe-sine bile göz yumabilirdim, fakat böyle bir şeye gücüm yetmezdi ve zaman paha biçilmezdi.

Bazıları geçmişini susturmayı, bazıları geleceğini konuşturmayı hayal eder durur. Ne geçmiş susar ne de gelecek konuşur. Bazen bir yarın bir ömre değecek kadar değerli olur ve o tek bir güne her nefesinde minnet duyarsın.”

NAZAN ÖNCEL

Elinizde tuttuğunuz bu kitap İzmirli sanatçının ilk yazarlık denemesidir. Mizah ve edebiyat dergi-lerinde çok sayıda makale ve denemeleri yayınlanmış olan Nazan Öncel öğretmen bir anne ve memur bir babanın kızıdır. Kendine özgü diliyle ve ustalıkla yazdığı hikâyelerini müziğe taşıyarak hikâye anlatan şarkı yazarlığı geleneğinin ilk kadın temsilcisi olmuştur. İnsan olmanın sorumlulu-ğuyla toplumun yaralarına işaret ederken “Edebiyatta olduğu gibi şarkılar da her şeyi söylemeli-dir,” diyen sanatçı New Port Üniversitesi Davranış Bilimleri mezunudur, Sokak Kızı olarak da nam salmış olup pek çok ödülün sahibidir.

UYUMSUZ DEFNE KAMAN’IN MACERALARI - ATEŞ KİTAP AÇIKLAMASI

Mardin’de, nedeni bilinmeyen bir yangında Gazeteci Defne Kaman, yanında bir çocukla kaybolur.

Onu aramak için Mardin’e gelen Umay Ninesi ve dostları, Defne Kaman’ın öksüz sığınmacı çocuk-lara öğretmenlik yaptığı için bir süredir tehdit edildiğini öğrenirler.

Sınır Tanımayan Doktorlar, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Mardinlilerin katıldığı zorlu arama ma-cerası, bu eşsiz şehirde her adımda karşılarına çıkan Mezopotamya (Mitleri) Efsaneleri eşliğinde, Türkiye’de binlerce yıldır yaşamış insanları birbirine bağlayan hikâyeleri hatırlamalarına yol aça-caktır.

 Buket Uzuner, 21. yüzyılın önemli sorunu iklim değişikliğini merkeze aldığı “Tabiat Dörtleme-si”nin ATEŞ romanında, kadim geleneklerimizde şimdi unutulmuş ‘tabiata saygılı insan’ modelini günümüze taşıyarak modern bir Türkiye Mitolojisi kuruyor. 

EMPATİ KİTAP AÇIKLAMASI 

Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsu-nuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabi-lirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne is-terseniz yapın. Sadece ‘isteklerinizin’ tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın. 

YENİŞEHİR’DE BİR ÖĞLE VAKTİ KİTAP AÇIKLAMASI 

Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktar-mış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopuk-muş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içi-ne de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” ta-rafını sağlam kılan bir roman çıkar. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

AİNBO: AMAZON’DA BÜYÜK MACERA

27 Ocak 2023 / Macera, Animasyon, Aile

Yönetmen Richard Claus, Jose Zelada

Oyuncular: Lola Raie, Bernardo De Paula, Thom Hoffman

Ainbo, tehlike altında olan yurdunu ve insanları kurtarmaya çalışan ormanın kalbinde doğup bü-yümüş bir kızın hikayesini konu ediyor.

İFRİT-İ CİN

27 Ocak 2023 / Korku

Yönetmen Ertuğrul Yüreklikul

Oyuncular: Burak Ergün, Canan Çalışkan, Ertuğrul Yüreklikul

Aziz epilepsi hastası olan genç bir adamdır. Çocukken babasının şiddetine maruz kalan Aziz, bu nedenden dolayı hayatı kabusa dönmüştür.

ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK

27 Ocak 2023 / Macera, Animasyon, Komedi

Yönetmen Januel P. Mercado, Joel Crawford

Oyuncular: Antonio Banderas, Salma Hayek, Harvey Guillen

Çizmeli Kedi: Son Dilek, 9 canının 8’ini acımasızca harcayan Çizmeli Kedi’nin maceralarını konu ediyor.

DEMİR KADIN: NESLİCAN

27 Ocak 2023 / Biyografik, Dram

Yönetmen Özgür Bakar

Oyuncular: Naz Çağla Irmak, Deniz Uğur, Yurdaer Okur

Demir Kadın Neslican, kanser tedavisi gördüğü sırada yaşama tutunma mücadelesiyle insanlara umut olan Neslican Tay’ın hayat hikayesini konu ediyor. Kanser teşhisi konmasıyla başlayan zorlu tedavi süresinin aktarıldığı filmde, Neslican’ın bu süreçte yaşadıkları, yaşama tutunma mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.