Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (51)

  • 14.01.2023 11:38

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

 

Mahpus - Kayıp Zamanın İzinde 5. kitap Kitap AÇIKLAMASI

“Gerçeklik, meçhule giden yolda bir ilk adımdır sadece ve bu yolda pek fazla ilerlememiz mümkün değildir. En iyisi bilmemek, mümkün olduğunca az düşünmek, kıskançlığa en ufak bir somut ayrıntı sunmamaktır. Ne yazık ki, dış dünya olmasa da iç dünyamız bazı olaylar çıkarır karşımıza; Albertine gezintiye çıkmasa da, tek başıma düşüncelere daldığam zaman bulduğum bazı tesadüfler, bazen bana gerçekliğin küçük parçalarını sunuyordu; bu küçük ayrıntılar, tıpkı birer mıknatıs gibi, meçhulün bir parçasını kendilerine çekerler ve o andan itibaren, meçhul bize acı vermeye başlar.” Kayıp Zamanın İzinde’nin bu cildinde anlatıcı, evine tutsak ettiği Albertine’e tutsak düşüp arzunun ve kıskançlığın girdaplarına dalarken okuru da peşinden sürüklüyor: sokak satıcıları, burjuvazi, Vinteuil Sonatı, sütçü kız, uyku ve düşler, Bergotte’un ölümü, Venedik arasında bir Paris... Girdaptan çıktığında ise iş işten geçmiş, başkahraman Zaman, perdeyi kapatmıştır bile.

 

 KADERİNİ SEV KİTAP AÇIKLAMASI

   Hayattaki iyi ya da kötü şeylerin, aşkların ve nefretlerin, kavgaların ve barışların seyrini belirleyen tek şey kaderdir.İnsan dediğin mademki kaderine mahkumdur öyleyse sevmelidir  kaderini. Sevda ve Mehmet’in insan aklını ve sabrını zorlayan aşk öyküsü….

 

HAYVANLAR SENFONİSİ KİTAP AÇIKLAMASI

Maestro Fare ve müzisyen arkadaşlarıyla ormanların ve denizlerin derinliklerinde gezin! Kitabın içinde büyük mavi bir balina, hızlı çitalar, minik böcekler ve zarif kuğularla karşılaşacaksın. Üstelik her birinin seninle paylaşacağı bir sırrı var. Yol boyunca Maestro Fare’nin senin için bıraktığı sürprizleri bulabilirsin. Örneğin; saklanmış bir arı, ipuçları veren karışık harfler, hatta çözmen için şifreli bir mesaj. New York Times’ın en çok satanlar listesinin bir numaralı yazarı Dan Brown, son derece eğlenceli, gizemli ve müzikli bu ilk resimli kitabı Hayvanlar Senfonisi ile çocuklarla buluşuyor. Ücretsiz bir uygulama ve Dan Brown tarafından bestelenmiş müzikler içeren bu müthiş kitabı yakından tanımaya ne dersiniz?

DUNE RAHİBELER MECLİSİ - BİLİMKURGU KLASİKLERİ KİTAP AÇIKLAMASI

“Bu kitapla birlikte çember tamamlanıyor. Komplolar ve karşı komplolar, birbirine sarılan yılanlar gibi düğüm oluyor.”

Biran Aldiss

“fırtınalar fırtınaları doğurur. Hiddet hiddeti doğurur. İntikam intikamı doğurur. Savaş savaşı doğurur.”

Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımların had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki “iyi edebiyat iyi edebiyattır”cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı Dune serisinin altıncı ve son kitabı Dune Rahibeler Meclisi, felsefe dozu yüksek, her bir cümlesi akılda yer eden, epik serinin ününe yaraşır bir final.

Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni yok edilmişti. Maderşahi örgüt Saygın Analar, Eski İmparatorluk’tan geriye kalanları yakıp kül ediyordu. Mutlak fetihlerinin önünde duran tek bir güç kalmıştı geriye: Bene Gesserit.

Başrahibe Ana Darwi Odrade’nin önderlik ettiği Bene Gesseritler, yeşilliklerle dolu Rahibeler Meclisi gezegeni adım adım bir çöle dönüştürüyordu. Amaçları, kumsolucanları için ideal bir ortam yaratmak ve evrendeki en önemli maddenin üretimini kontrol etmekti

 melanjın.

Saygın Analar ise, önlerine çıkan her gezegeni yok ederek Rahibeler Meclisi’ne yaklaşıyordu. Bene Gesserit’ten güçlü olan, Dağılış’tan dönen bu acımasız tarikat karşısında çaresiz durumdaki Rahibeler Birliği’nin elinde tek bir silah vardı artık. Paul Muad’Dib’e ve Tanrı İmparator’a hizmet etmiş biri: Duncan Idaho.

Dune Rahibeler Meclisi, inancın kadere üstün gelme mücadelesi. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

İLLEGAL HAYATLAR

13 Ocak 2023 / Komedi

Yönetmen Cenk Çelik

Oyuncular: Mahsun Karaca, Müjde Uzman, Mehmet Kahraman

İllegal Hayatlar, kaçak kumarhane işletmeye çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor.

 

SERVET OPERASYONU

13 Ocak 2023 / Aksiyon, Casusluk, Gerilim

Yönetmen Guy Ritchie

Oyuncular: Jason Statham, Aubrey Plaza, Cary Elwes

Servet Operasyonu, dünya için büyük tehdit oluşturan yeni bir ölümcül silah teknolojisinin ticarileştirilmesini önlemek için zorlu bir maceraya atılan bir ajanın hikayesini konu ediyor.

 

TAMİRİ MÜMKÜN

13 Ocak 2023 / Konser, Müzik

Yönetmen Recep Yılmaz

Tamiri Mümkün, ünlü rock grubu Mor ve Ötesi’nin 28 Mayıs 2022’de İnönü Stadı’nde verdiği ve 35 bin kişinin katıldığı utulumaz konseri beyaz perdeye aktarıyor. Yapım, tarihi anların yaşandığı konsere gidemeyen izleyicilerin o anları yaşamasını sağlarken, konsere gidenler unutulmaz anları bir kez daha yaşayabilecek.

 

HAYALLER ÜLKESİ: GİZEMLİ MACERA

13 Ocak 2023 / Macera, Animasyon, Aile

Yönetmen Ricard Cussó

Oyuncular: Miranda Tapsell, Ricard Cussó

Hayaller Ülkesi: Gizemli Macera, yanlış tuttuğu dileğin beraberinde getirdiği kötü sonuçları düzeltmek için zorlu bir maceraya atılan Kerry’nin hikayesini konu ediyor.

DÜZCE’LİNİN FİLMİ DİSNEY PLUS’TA

Ata Demir’in yazdığı ve başrolünde oynadığı Bursa Bülbülü adlı komedi filmi 13 Ocak 2023 Cuma gününden itibaren  dijital  platform Disney Plus  erkanlarında sinamaseverler ile buluşacak. Düzce’li senarist ve oyuncu Cem Gelinoğlu’nun’da rol aldığı komedi filmi sinema salonlarında gösterime girmeyecek.

FİLMİN ÖZETİ

En büyük hayali bir kaset çıkarmak olan Cengiz, Bursa’da bir çay bahçesinde şarkıcılık yapar. Onun hayatı, Taşkın ile tanışmasıyla bambaşka bir hal alır. Cengiz, Taşkın’ın döneminin ünlü bestekarı olan Şerafettin’in bestesi ile kasetinin için bir çıkış yapacağını düşünür. Bu amaçla da ağabeyinden borç alır. Ancak Cengiz bu süreçte kendisini, Taşkın ve Taşkın’ın kardeşi Arzu ile birlikte birbirinden talihsiz bir dizi olayın içinde bulur.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.