Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (50)

  • 5.01.2023 10:04

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

KUTU KİTAP AÇIKLAMASI

Mete, el işlerini ve bir şeyler üretmeyi çok seven bir çocuk. Aynı zamanda da mucit. En son projesi bir uzay istasyonu. O yüzden de kapısının önünde boş bir kutu bulunca çok seviniyor. Ancak kutu onu neşeli bir şekilde selamlayınca şaşkınlıktan dilini yutuyor. Canlı ve konuşan bir kutu mu?

Daha da iyisi Kutu da hayatta en çok bir şeyler üretmeyi ve icat etmeyi seviyor! Ne de olsa eskiden bir sihirbazın sihirli alet kutusuymuş. Ancak maalesef Kutu sakar mı sakar. Üstelik de her an yeni bir bir kargaşa çıkarmakta üstüne yok.

2015 Leipziger Lesekompass Ödülü sahibi.

GECENİN KRALİÇESİ KİTAP AÇIKLAMASI

Geleceğini güvence altına almak için durmaksızın çalışan bir lise öğrencisi, ondan çok daha farklı bir hayattan gelen ve yıldızlarının asla barışmayacağını düşünen bir erkek öğrenciye güvenip de gerçek aşkı bulabilir mi?

Gecenin Kraliçesi, bir gece hiç tanımadığı bir numaradan gelen bir mesajla hayatı tamamen değişen bir genç kızın hikâyesi.

Aile ilişkilerinin iniş çıkışlarını, güven duymanın zorluğunu ve huzurunu, bedenlerimize dair algımızı, gündelik sorumlulukları, sınav stresini ve geleceğe dair umudu hem eğlenceli bir dil, hem de çarpıcı bir gerçeklikle aktaran.

Gecenin Kraliçesi, farklı dünyaların aslında ne kadar da yakın olabileceğini gösteriyor.

KADINLAR İÇİN MACHİAVELLİ KİTAP AÇIKLAMASI 

Niccolò Machiavelli günümüzde ahlak ve duygudan yoksun, acımasız bir güç taciri olarak bilinir. Ancak onun yıllara meydan okuyan kitabı Prens insanların gücü nasıl elde edebileceğinin ve onu en iyi şekilde elde tutarak nasıl büyütebileceğinin zihin açıcı bir okumasıdır.

Bugün kadınlar çalışma hayatına dahil olsalar da elde edilen istatistikler kadınların hâlâ yüksek mevkilere ve iyi çalışma koşullarına sahip olamadıklarını gösteriyor. Kadınlar işyerlerinde varlar ama aşılamayan cinsiyet eşitsizliği nedeniyle Machiavelli’nin bahsettiği prens dünyasına hâlâ ulaşabilmiş değiller.

Stacey Vanek Smith, günlük hayata kolayca uyarlanabilen bu kitapla kadınların işyerlerinde karşılaştıkları engelleri ve avantajları belirleyerek ilerlemenin yollarını aydınlatıyor. Prens’i bir rehber olarak, incelik ve zekâyla kullanan Smith, Rönesans siyasetini 21. yüzyıla uyarlıyor ve kadınların uzun süredir ikinci planda görüldüğü kariyerlerinde gücü nasıl ele geçirebileceklerini ve muhafaza edebileceklerini gösteriyor. Keskin stratejilerle bezeli, zekâ dolu bu kitap, gücü mahcubiyet hissetmeden kullanmaya hazır olan her kadının mutlaka okuması gereken bir eser.

KURTULUŞA GİDEN YOL - SEÇME YAZILAR VE KONUŞMALAR KİTAP AÇIKLAMASI

20. yüzyılın en önemli, en dirençli, en kararlı devrimcilerinden biri… Dünyanın emperyalizme karşı en görkemli direnişlerinden birine imza atan Vietnam halkının Marksist önderi Ho Şi Minh ya da halkın ona verdiği adla Ho Amca!

Günümüzün üretken Marksist aydınlarından Vijay Prashad, kapsamlı bir sunuş yazısıyla birlikte, Ho Şi Minh’in ömrü boyunca kaleme aldığı metinlerden, hazırladığı raporlardan, yaptığı konuşmalardan en öne çıkanlarını bir araya getirdi.

“Sömürgecilik”, “Devrim”, “Bağımsızlık ve Savaş” başlıklı üç ana kısımda, 48 bölümde, temel belgeler bir arada… Bağlam gereği araya giren birkaç metin dışında kronolojik sırayı takip eden bu seçki, hem direnişin büyüklüğüne hem de devrimin ve sosyalizmin inşasına dair bütünlüklü bir çerçeve ortaya koyuyor.

“Devrim” kısmında yer alan ve kitabın omurgalarından birini oluşturan “Devrimci Yol” adlı metin Vietnamca dışında ilk kez gün ışığına çıkarken, kitap bir bütün olarak “Ulusal Kurtuluş Marksizmi” gibi kavramların tartışılmasına olanak sunuyor. Ayrıca Ho Amca, “hareketin temel öğretmeni” görevini üstlenen biri olarak, ideolojik mücadeleye ve kuramsal birikime, Marksizm-Leninizmin kadrolar tarafından özümsenmesine özel bir önem verdiği için, eğitim ve öğretim konusu da bu seçkide özel bir yer kaplıyor.

En temel belgelere, hapishane günlüklerinden şiirlere, Parti ve Üçüncü Enternasyonal kongrelerindeki konuşmalara, ABD başkanları ile mektuplaşmalara, toprak reformuna dair açıklamalara, emperyalizme karşı Direniş Savaşı’nın ayrıntılarına, Ho Amca’nın vasiyetine ve daha birçok belgeye yer veren bu özel seçki, direnişin ve devrimin günlüğüyle birlikte büyük bir devrimcinin eşsiz bir portresini sunuyor. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

RAFADAN TAYFA GALAKTİK TAYFA

6 Ocak 2023 / Animasyon

Yönetmen İsmail Fidan

Oyuncular: Emine Sergen Kazbek, Şirin Giobbi, Yağmur Sergen

Akın, astronomi kulübünün en parlak üyelerinden biridir. Yörüngemize yerleşmiş olan bir uzay gemisi keşfeden Akın, bu keşfiyle dünyanın gündemine oturur. Hayri de keşfin yapılmasına katkı sağlamıştır ve bu onun ufak da olsa şöhret kazanmasını sağlar. Hayri’nin fotoğraflarının gazetelerde gören ve dikkatini çeken ...

 

SEVDA MECBURİ İSTİKAMET

6 Ocak 2023 / Dram, Aile

Yönetmen Çağan Irmak

Oyuncular: Selçuk Yöndem ,Kubilay Aka, Selin Şekerci, Elif Ceren Balıkçı

1970’li yıllardan 2000’lere uzanan bir yol hikâyesinin anlatılacağı Sevda Mecburi İstikamet’in başrollerinde Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Kubilay Aka, Elif Ceren Balıkçı ve Günay Karacaoğlu yer alıyor.

DÜŞEŞ 1 - MAFYA SIZINTISI

6 Ocak 2023 / Aksiyon, Komedi

Yönetmen Bilal Kalyoncu

Oyuncular: Ufuk Özkan, Bülent Çolak, Hayrettin Onur Gökoğuz

İpe sapa gelmeyen iki delikanlı olan Tarkan ve Serkan, yalnışlıkla internette bir suça karışır. İkili bu nedenle polis tarafından nezarete alınır. Bu sırada emniyet, ünlü mafya babası Boğa İsmet’e gizli bir operasyon düzenlemek üzeredir. Zorlu bir görevi gerçekleşitrmeye çalışan emniyet, kendi içlerinde zaiyat vermemek

METRONOM

6 Ocak 2023 / Dram

Yönetmen Alexandru Belc

Oyuncular: Mara Bugarin, Şerban Lazarovici, Vlad Ivanov

1972 yılında Romanya’da yaşayan 17 yaşında bir genç olan Ana, erkek arkadaşının birkaç gün içinde ülkeyi temelli olarak terk edeceğini öğrenir. İki aşık, son günlerini birlikte geçirmeye karar verir ve birçok belirsizlik karşısında kalan zamanın tadını çıkarırlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.