Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (49)

  • 28.12.2022 11:01

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ  

KİRLİ GECE KİTAP AÇIKLAMASI

Nedensellikten kurtulsak mı ha sen ne dersin? Hiçbir anlam aramasak, var olduysak ya da var olduğumuzu sanıyorsak, bizi her kim ürettiyse, her neyse işte durum, buna teslim olsak, asla idrakine varamayacağımız ilk nedeni düşünmesek, sadece güzelliklere odaklansak ve var olmaya devam etsek? Hayata tutunabilmek için çocukluk yıllarından beri suç ve suçlularla iç içe bir yaşam kuran firari Fethi, bir gün gazetede kardeşinin fotoğrafını ve “ameliyat parasını bulamazsa ölecek” haberini görünce bunun bir savaş ilanı olduğunu düşünür. Kardeşini kurtarabilecek pahalı ameliyatın parasını bulmak için zorlu bir plan yapar. Kirli Gece, onun bu zorluklar ve sürprizlerle dolu, aynı zamanda sistemden kendine has yöntemlerle öcünü alacağı planını uygulamasını anlatır. Fethi roman boyunca bir yandan planı için çabalar, diğer yandan da zihnindeki karışıklık, tedirginlik ve öfkeyle; şehriyle, ailesiyle, hiç unutamadığı kadınla ve kendisiyle yüzleşir. Hikâyenin çoksesli akışına Fethi, Can, Hattat Ali gibi karakterlerin ve şehirdeki birçok isimsiz kahramanın içsesi sızar. Zamanın çizgisel akışının bozulduğu, mekân algısının altüst edildiği, ideal kahramanlar yerine anti-kahramanların öne çıktığı, alışılmışın karşısında sert ve lirik arasında gidip gelen bir dilin kullanıldığı, merak uyandıran, doyurucu bir metin.

OBSESİF KİTAP AÇIKLAMASI 

“Bu sadece bir kadının ortadan kayboluşunun değil, aynı zamanda kendine, bağımsızlığa, hayata dönüşünün de hikayesi. Işığın teninize iğne gibi battığını hissettirecek unutulmaz bir hikaye.”

-Gillian Flynn, Kayıp Kız’ın yazarı-

Otuz iki yaşında bir emlakçı olan Annie O’Sullivan’ın kaçırıldığı gün, yapmayı planladığı üç şey vardı: Bir ev satmak, annesiyle son tartışmasını unutmak ve erkek arkadaşıyla akşamki randevusuna vaktinde yetişmek. O gün evi gezen fazla müşteri olmamıştı, ancak son ziyaretçisi kapıda belirdiğinde o günün şanslı günü olduğunu düşündü. 

Annie bir psikopat tarafından kaçırılıp çok uzak bir dağ kulübesinde alıkonulduğu bir yılı aşkın bir süreyi psikiyatriste anlatmaya karar verir. Bu seanslar onun hayatındaki kopuk parçaları bir araya getirirken olayı araştıran bir dedektifle bulduğu bir ipucu eksik bir puzzle parçası gibi yerine oturduğunda, korkunç bir sürpriz de onu bekliyor olacaktır. Herkes bir sır saklarken kime güvenebilirdi…

“Obsesif, Thomas Harris’in Kuzuların Sessizliği’nden sonra yazılmış en tüyler ürpertici roman.”

-Alfred Hitchcock Mystery Magazine-

“Bu kitap öyle büyüleyici ki ilk ve son sayfa arasında tek bir nefes almış gibi hissedeceksiniz.”

-Karin Slaughter-

“Gizemle örülü, şaşırtıcı ve büyüleyici.”

-Publishers Weekly-

 

BİZİMLE BAŞLADI BİZİMLE BİTTİ KİTAP AÇIKLAMASI

“Gelecekte Bir Mucize Olur Da Kendini Yeniden Âşık Olacak Durumda Bulursan, Bana Âşık Ol.”

Ailesinden ona miras kalan öğrenilmiş çaresizliğe başkaldıran Lily’nin tüm acılara rağmen yeniden doğuşunun ümit ve sevgi dolu hikâyesi...

İçine doğdukları aileyi seçememenin yarattığı acının üstesinden beraber gelmeye çalışan Lily ile Atlas’ın hayatlarındaki ve hayallerindeki dönüşüm hayranlık uyandırıyor. İlginç tesadüflerle bezeli bu romanı okurken kendinizden bir parça bulacaksınız.

Bizimle Başladı Bizimle Bitti, asla vazgeçmeyen ve “yüzmeye devam etmek” isteyenlerin kitabı; başkaldırının ve empatinin yazıya dökülmüş hâli...

“Colleen Hoover, cesaretle, umutla ve gözyaşlarıyla inşa ettiğimiz aşkın kırılganlığını hatırlatıyor bize. Kalbi çarpan herkes bu kitabı okumalı.”

 Kami Garcia, The New York Times çoksatan yazarı

“Gerçekten muhteşem, çok dokunaklı ve etkisini her zaman hissedeceğiniz bir hikâye. Nesilden nesile, elden ele aktarılacak bir kitap.”

USA Today

“Colleen Hoover’ın en cesur ve cüretkâr romanı. Sizi hemen içine çekecek bir hikâye.”

New York Daily News 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

HAYALİMDEKİ DÜĞÜN

30 Aralık 2022 / Aksiyon, Komedi, Romantik

Yönetmen Jason Moore

Oyuncular: Jennifer Lopez, Josh Duhamel, Lenny Kravitz

Genç bir çift olan Darcy ve Tom evlenmeye karar verir. Bu onların dışarıdan oldukça sevecen gözüken ancak oldukça inatçı olan ailelerinin de bir araya gelmesi demektir.

DİKKAT KÖPEK VAR

30 Aralık 2022 / Dram

Yönetmen Ece İşbilen Dağ, Deniz Cem Dağ

Oyuncular: Onur Büyüktopçu, Nusret Toplar, Güney Kılınç

İstanbul Emniyeti’nin başarılı polislerinden biri olan Murat Kaya, son görevini başarıyla tamamlayıp bir mafya örgütünü çökertir. Son görevinde gösterdiği başarı, onun uluslararası gizli bir teşkilata atanmasını sağlar. Bu sırada Murat’ın manevi babası olarak gördüğü idolü Teoman, uzun süredir peşinde olduğu ...

ALİ ÇEVLİK

30 Aralık 2022 / Dram

Yönetmen Mahmut Baldemir

Oyuncular: Erkan Bektaş, Ulfi Dağcı, Sefa Zengin

Yönetmen koltuğunda Mahmut Baldemir’in oturduğu dram türündeki “Ali Çevlik” filminin oyuncu kadrosunda Erkan Bektaş, Ulfi Dağcı, Sefa Zengin, Şevki Altunbuken, Cengiz Bozkurt gibi isimler yer alıyor

ORMAN

30 Aralık 2022 / Korku

Yönetmen Mohsen Rabiei

Oyuncular: Beyza Nur Önispir, Selda Yeliz Nar, Gizem Çelebi

Orman, hazine aramak için gittikleri yaylada beklenmedik durumlarla karşılaşan Dilara ve Yusuf’un yaşadıklarını konu ediyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.