Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (48)

  • 22.12.2022 10:35

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

HAVVA’NIN ÜÇ KIZI KİTAP AÇIKLAMASI

“İnançsızlığa, İnanca,  arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuk...”

Elif Şafak’ın 2016 Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve kısa sürede çok satanlar listesine yerleşen romanı Havva’nın Üç Kızı; Mona, Peri ve Şirin adında üç kadının 1980 ve 2016 yılları arasındaki hayat hikayesi temelinde ülkemizin sorunlarına ve toplum çerçevesinde insan ilişkilerine mercek tutuyor.

AHLAKIN CİNSİYETİ - KLASİK İSLAM’DA KENDİLİK, AİLE VE TOPLUM ETİĞİ KİTAP AÇIKLAMASI

Zahra Ayubi’nin İslam felsefe tarihi, feminist düşünce, toplumsal cinsiyet çalışmaları gibi ayrı akademik araştırma alanlarını, hem bu alanların uzmanlarını hem de genel okuyucuyu kendisinden uzaklaştırmayacak şekilde ustaca birbirine ördüğü Ahlakın Cinsiyeti, İslam etik tarihine farklı bir ışık tutmaktadır. Gazzali, Tusi ve Davvani’nin oluşturduğu, köklerini

sadece İslami kaynaklardan değil, Yunan felsefesinden de alan etik geleneğinin, bir yandan dışlamaya bir yandan da seçkin erkeğin ahlaki arınma sürecinin bir aracı haline getirmek suretiyle ele almaya çalıştığı kadına (ve seçkin olmayan erkeklere) karşı ikircikli tavrının dayandığı metafizik çelişkileri okuruna ifşa eder. Düşüncelerinin genelindeki entelektüel tutarlılıklarından övgüyle söz edilebilecek bu filozofların, toplumsal cinsiyet ve etik söz konusu olduğunda düştükleri açmazlar, Ayubi’nin tarihsel sahnede önemli bir yere sahip olduklarını gösterdiği Müslüman kadınların, tam da bu tarihe ters düşen, mutlak ataerkil bir düzen inşa etmek üzere, “teoride” silikleştirilmeyi amaçladığını okuruna göstermektedir. Ayubi’nin ele aldığı etik geleneği, günümüzde halen okunmaktadır ve genel Müslüman etik söyleminin içinde

adeta kök salmış durumdadır. Dolayısıyla Ayubi’nin mevzubahis gelenekteki, erkeği toplumsal cinsiyetin normu olarak ele almasından kaynaklanan metafizik gerilimleri çözümleyişi, geleneğin içerdiği mutluluk, mükemmelleşme, etik arınma, rasyonel ahlak gibi olumlu kavrayışları, tüm insanlık için yeni düşünme pratiklerinin imkânlarını barındırır. Ayubi ele aldığı metinlerdeki dışlayıcılığı ortadan kaldırmakla, İslam’ın kültürel ve aktüel deneyimini neredeyse ayırt edilemeyecek bir şekilde belirleyip, adeta ruhunu temsil eden bu geleneği, eleştirel bir dönüşüme tabi tutabilme imkânı yaratmaya çalışır. Eserin feminist İslam felsefesine giriş olarak sunulan bu aşamasında, sadece geleneksel kaynakla değil, feminist felsefe tarihi, feminist epistemoloji ve feminist din felsefesiyle ilgili güncel araştırmalarla da hesaplaşılır. Sonuç olarak Ayubi, güncel feminist din felsefesi ve İslam felsefe tarihçiliği içerisinde bir yer edinmekle kalmaz, aynı zamanda tüm dünyadaki Müslüman kadınların, geleneksel söyleme rağmen geleceklerini belirleyecekleri entelektüel girişime zemin hazırlamış olur.

“…ahlak, erkeklerin yaşamın üstün gayelerine yönelen akli kuvvetlerini cismani kuvvetlerinin önüne koyarak cisimsiz hale gelmelerinin, buna karşın kadınların annelik işini yerine getirme ve kendini dizginleme erdemiyle yetinmesinin beklendiği senaryolar sunar.”

AYNADAN DÜŞEN KİTAP AÇIKLAMASI

“Aynadan Düşen” şiir kitabında ağırlıklı olarak sürreal bir yaklaşım bulacaksınız. Yasaların, dinin, toplum öğretilerinin sınırlarını zorlayan kapalı bir anlatım üslubunu deneyimleyeceksiniz. Karmaşık gibi görünen; fakat gerçeğin, şairin -öz gerçeklik- süzgecinden geçmiş kavramları, ahenk unsurları olarak size kendi yorumunuzu katabileceğiniz şiirler sunacak. Keyifli okumalar dileriz..

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

MARİC

23 Aralık 2022 / Korku

Yönetmen Ebru Delibaş

Oyuncular: Bülent Çelik, Duygu Yıldırım, Aziz Demir

Maric, tatil için gittikleri yerde kendilerini büyük bir kabusun içinde bulan bir çiftin hikayesini konu ediyor.

I WANNA DANCE WİTH SOMEBODY: WHİTNEY HOUSTON FİLMi

23 Aralık 2022 / Biyografik, Müzik

Yönetmen Kasi Lemmons

Oyuncular: Naomi Ackie, Stanley Tucci, Tamara Tunie

I Wanna Dance With Somebody: Whitney Houston Filmi, 2012 yılında yaşamını yitiren ve müzik kariyerine 6 Grammy ödülü, 16 Billboard Müzik ödülü, 22 Amerikan Müzik ödülü ve 2 Emmy ödülü sığdırmayı başaran müzisyen Whitney Houston’ın hayatına odaklanıyor.

AYI KARDEŞLER: DÜNYA’YA DÖNÜŞ

23 Aralık 2022 / Animasyon, Komedi

Yönetmen Huida Lin

Uzaydan düşen gizemli bir nesne, Bramble’ın yeni yetenekler kazanmasını sağlar. Artık super güçleri olan Briar, aynı zamanda Avi adında gizemli bir uzaylıyla da arkadaş olur.

ARALIK AYI TİYATROLARI ERTELENDİ

Yaşanan deprem nedeniyle daha önce Aralık ayında Düzce’de sahneleneceği açıklanan ve bilet satışlarının yapıldığı tüm oyunlar ertelendi.Aralık ayında Düzce Belediyesi Kültür merkezinde tiyatroseverler ile buluşması beklenen  Umut Oğuz’un tek kişilik gösterisi”Mıknatıs”,Kefeli Sanat tiyatrosunun “Aşkım, Ömrüm Herşeyim”, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Sefiller” adlı  oyunları ertelendi. 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.