Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (45)

  • 2.12.2022 10:35

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

45.DURAK KİTAP AÇIKLAMASI

“Sevgi, bir gün kopacağını bile bile bağlanmaktır.”

 Akasya geçmişin ona hissettirdiklerinden kaçarken her yıl şehir değiştirmek zorundadır. On yedi yaşından beri gittiği her şehirden biraz daha yarım ayrılan Akasya, bir haziran gecesi şehre veda ederken kaybettiği anıların parmak izlerini ruhunda taşır.

 Ankara’ya ayak basarken bu şehrin, onu kaçtığı geçmişin ortasına bırakacağından bihaberdir. Kırk beşinci durakta bulduğu Yekta Emir Ilgaz, onu kaybettiği anılarla yüzleştirerek bütün doğrularını sarsacaktır.

 Aynı acılardan geçip, ayrı ayrı yollarda yürüdüğü bu adamla korktuğu geçmişin içerisine düşen Akasya, bu yıl Ankara’yı ve en önemlisi de Yekta’yı terk edebilecek midir?

 “Buz kesmiş ellerin…

Bir gün gideceksin diye mi hep kapıda asılı ceketin?

Sevgilim, birinin gidişlerini sevebilir misin?

Ben seveceğim, adımlarını izleyeceğim.”

LANETİN TARİHİ KİTAP AÇIKLAMASI

“Yasaklanan bilgiler azınlığın doğrusu, çoğunluğun yalanı, bir kralın ise sırrıdır.”

Sirius İmparatorluğu Kütüphanesi’nin yasaklı kitaplar bölümünde yer alan Lanetin Tarihi, yıldızların lanetinin görüldüğü ilk zamanlardan bu yana yaşananları anlatan bir tarih kitabıdır. Magnus Owen tarafından kaleme alınan bu eser, yüz yıl önce başlayan laneti tüm gerçekliğiyle gözler önüne sermektedir. Owen, yaşananları görgü tanıklarının deneyimleri, yapılan araştırmalar ve topladığı kanıtlarla zenginleştirirken Yıldızların Savaşı, katliamlar ve kehanetler gibi konulara da ışık tutmuştur. Tarihin tozlu sayfalarını tüm çıplaklığıyla aralayan bu önemli kitap, diğer kadim büyücülerin eserleriyle desteklenerek gerçekleri ortaya koymaktadır.

“Yıllardır gizlice konuşulan gerçekleri tüm hatlarıyla anlatan Lanetin Tarihi, harikulade bir kitap. Owen, okuyucuya her duyguyu yaşatmayı başarıyor.” - Abaris Quinn, Katliamların Arka Yüzü kitabının yazarı “Yorgun ve yoksul bir halkı zekice fikirlerle, güçlü sözlerle ya da gerçek işlerle kandırmak mümkün değildir. İnsanlara istediklerini verirseniz bir süre sonra daha fazlasını talep ederler.

Bu yüzden Rigel Sirius en büyük kozunu oynadı ve isyanı durdurabilecek en güçlü kartını masaya koydu: İnanç.”

 

SURNAME - BİR OSMANLI MACERASI KİTAP AÇIKLAMASI

Osmanlı sultanı, şehzadeleri için bir sünnet düğünü tertiplemiştir. İstanbul’da eski saraylarla birlikte Atmeydanı, Okmeydanı ve Divanyolu gibi mekânlar seyirlik alan olarak belirlenir. On beş gün sürecek düğünün dillere destan olması istenmektedir. Her vilayetten ve her ülkeden insanlar davet edilir. Bu sırada üzücü bir hadise:

Sadrazam şehit olur… Sultan düğün neşesini siyasete boğdurmamak adına yeni sadrazam ataması yapmaz. Mühr-i Hümayûnunu kime vereceğini düğünden sonra açıklayacağını söyler. Bu durumda on beş günlük düğün süreci devletlular ve davetliler için acımasız ve ölümcül bir iktidar mücadelesine dönüşüverir.

Sarayda bunlar olurken sokaktan birkaç öksüz ve yetim delikanlının kaderleri iktidar yarışındaki devletlularla kesişir. Gençler, önce kalpazanlık yapmak, sonra da el altından düğün hediyelerini çalmak zorundadırlar. Üstelik içlerinden biri de zihinsel engellidir.

Ve İstanbul bütün görkemiyle eğlenmeye başladığında yukarıdakilerle aşağıdakilerin mücadelesi de başlar.

Nefes nefese bir Osmanlı mâcerası…

İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden… 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

ÇAKALLARLA DANS 6

2 Aralık 2022 / Aksiyon, Komedi

Yönetmen Murat Şeker

Oyuncular: Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar

Çakallarla Dans serisinin altıncı devam halkası olan filmde ekip kendilerini bu defa yurt dışında türlü maceraların içinde buluyor.

BUĞDAY TANESİ

2 Aralık 2022 / Dram

Yönetmen Doğan Ümit Karaca

Oyuncular: Kutsi, Yeliz Akkaya, Deniz Arna

Buğday Tanesi, yaşadığı haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşın mücadele eden milletvekili Serkan Bayram’ın hayatından esinleniyor.

 

ACİL DURUMDA JANE’İ ARA

2 Aralık 2022 / Dram

Yönetmen Phyllis Nagy

Oyuncular: Elizabeth Banks, Sigourney Weaver, Chris Messina

Acil Durumda Jane’i Ara, içine düştüğü zor durumdan kurtulmaya çalışırken hayatı tamamen değişen bir kadının hikayesini konu ediyor.

VAHŞİ GECE

2 Aralık 2022 / Aksiyon, Gerilim

Yönetmen Tommy Wirkola

Oyuncular: David Harbour, John Leguizamo, Alex Hassell

Vahşi Gece, Noel akşamı bir grup paralı askerin, zengin bir eve girip insanları rehin almasıyla yaşananları konu ediyor. 

ARALIK AYINDA DOLU, DOLU  TİYATRO

Düzce’de tiyatro günleri  Aralık ayında da devam edecek. İşte Aralık ayında Düzce’de sahnelenecek oyunlar.

MIKNATIS

Umut Oğuz’un tek kişilik gösterisi  5 Aralık 2022 Pazartesi günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde sahnelenecek. Saat 20.30’da başlayacak olan oyunun biletleri Mekan kafe ve Biletini al  sitesinden temin edilebilecek.

AŞKIM ÖMRÜM HERŞEYİM

 

Kefeli sanat tiyatrosu  oyuncuları tarafından hazırlanan, Hüseyin Kefe’nin yazdığı ve yönettiği 2 perdelik komedi  7 Aralık 2022 Çarşamba günü Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde seyircisi ile buluşacak. Oyunun biletleri Mekan kafe ve salon gişesinde  satılacak.

SEFİLLER

Ankara Devlet tiyatrosu tarafından hazırlanan Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller 13-14 Aralık tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde  saat 20.00’de sahnelenecek. Oyunun biletleri İl Kültür Müdürlüğünden ve salon gişesinden temin edilebilecek.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.