Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (44)

  • 25.11.2022 13:27

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

KIRMIZI PELERİN KİTAP AÇIKLAMASI

Zamanında zihnimize yazılanlar, sonradan kaderimizi yazar…

Açık kapıdan kırmızı pelerinli bir kız giriyor içeri. Bir filmden, bir masaldan kopup gelivermiş gibi hali var. Sabah ezanı okunurken, gün daha tam doğmamış, etraf henüz tam aydınlanmamışken insanın içine bir ürperti gelir ya, ona benzer bir duygu içimi yalayıp geçiyor. Hayalet gibi…

Şu anda kapıyı bir açan olsa, bu kızın odanın ortasında, gözleri kapalı, pelerinin etekleri havalanmış, öylece döndüğünü, benim de keyifle onu seyrettiğimi görse ne düşünür acaba? Ne diyecek, “Biri deli, biri de deli doktoru” der. Onu huşu içinde seyrederken, “Acaba yaşadığı hangi acılar, içine düştüğü hangi çıkmazlar onu bir ruh doktorunun odasında böylesine döndürüyor?” diyorum içimden. İnsan bir psikiyatri kliniğine giderken neden böyle bir pelerin giyer, neden başına önü tüllü bir şapka takar ki… Bunların bir anlamı olmalı. Ve çok geçmeden yaşanan acılar, ince bir sızı gibi tel tel dökülüyor ağzından. Acının, korkunun, aşkın, sevdanın, umudun, umutsuzluğun en büyüğünü yaşamış bu kız.

Çocuklukta yaşanan bir tacizin, bu tacizin koyu gölgesi altında geçen yılların, yalnızlığın, kimsesizliğin, her şey bitti derken açılan yepyeni kapıların, kısaca iyisiyle kötüsüyle macera dolu, dokunaklı bir hayatın hikâyesi bu; çok masum bir aşk hikâyesi aslında.

Kitabın bir yerlerinde mutlaka kendinizle ve sizde iz bırakanlarla karşılaşacaksınız. Umarım onları iyi tanır, önce kendinize, sonra da onlara biraz daha hoşgörüyle yaklaşabilirsiniz.

Gülseren Budayıcıoğlu, 3 Kasım 2022, İstanbul

YAĞMUR’UN GÖZYAŞLARI - KALUBELA KİTAP AÇIKLAMASI

Savaşlarımı tek başıma verdiğim, kendimi yapayalnız hissettiğim ve acı çektiğim zamanlarda tanıdım uzakların yakınlığını ve yakınlarımın uzaklığını. O zaman öğrendim insanın önce kendine yaslanması gerektiğini. Geriye ne kaldı derseniz; büyük yorgunluklar, affedilemeyen kırgınlıklar ve “keşke hiç tanımasaydım” diye geçmişin tozlu raflarına kaldırdığım insanlar... Bugün baktığımda, geçmişte kimseye muhtaç olmamanın ve tek başıma ayakta durmanın huzurunu yaşıyorum. İnsanları tanımak için önce onları zamana bırakmak gerekiyormuş. Bu gerçeği de yeni yeni anlıyorum. Evet, adım çoğu zaman geçimsize çıkıyor, tavırlarım çekilmez geliyor.

Ama kimse bu hale nasıl geldiğimi, neden böyle davrandığımı anlamıyor. Herkes son sahneye bakıyor. Nitekim hayat böyle. Hayaller ayrı, gerçekler ayrı… Buna olgunluk deniyor, yalnızlık deniyor, yaşanmışlık deniyor ve insan her şeye zamanla alışıyor.

SERÇE SAATİ KİTAP AÇIKLAMASI

Gönül her kırıldığında kendini yeniden bütünleştirir, birbirine karışan görüntüler toparlanır; yeniden kulaç atma vaktidir. Bu hep böyle gider; dünya hilafına yüzmek görünüşte çok mesafe aldırmaz ama maksat müstakim olmaktır ve kaynağa ulaşılmamış olsa da kişi hakikatte kaynakla daima birdir.

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

KENDİ YOLUMDA

25 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Tamer Levent, Gökhan Özoğuz, Gökçe Bahadır

Adana’ya giden Gökhan Özoğuz, burada gittiği tamircide çırak olan Ömer Ali ile tanışır. Ömer Ali de müzik sevdasıyla yanıp tutuşan ve besteler yapan biridir. Yaptığı çalışmayı Gökhan Özoğuz’a gösterir ve bu işin peşini bırakmaması gerektiği öğüdünü alır.

POŞETTEN KANATLAR

25 Kasım 2022 / Dram

Yönetmen Mustafa Özer

Oyuncular: Şevki Özcan, Jale Ak, Gülnihal Demir

Poşetten Kanatlar, hayallerinin gerçekleşmesini bekleyen bir çocuğun hikayesini konu ediyor. Engelli bir çocuğun en büyük hayali uçabilmektir. Çocuğun arkadaşları, onun bu hayaline ulaşabilmesi için çabalar.

MİHREZ 2: CİN PADİŞAHI

25 Kasım 2022 / Korku

Yönetmen Ahmet Arslan

Oyuncular: Levent Çakır, Zülfü Hamit Altın, Şengül Kaya

2015 yılında gösterime giren Mihrez: Cin Padişahı filminin deva halkası olan “Mihrez 2: Cin Padişahı” filminin yönetmen koltuğunda Ahmet Arslan oturuyor.

KEMİKLER VE HER ŞEY

25 Kasım 2022 / Dram, Korku, Romantik

Yönetmen Luca Guadagnino

Oyuncular: Timothée Chalamet, Taylor Russell, Mark Rylance

Maren Yearly, saygı duyulacak biri olmak isteyen genç bir kadındır. Ancak utanç verici ihtiyaçları onu dibe sürükler. Çocukluğundan itibaren büyük bir probleme sahip olan Maren, ne zaman biri onu çok umursasa, onları yemekten kendini alıkoyamaz.

ARALIK AYINDA DÜZCE’DE TİYATRO

Düzce’de tiyatro günleri  Aralık ayında da devam edecek. İşte Aralık ayında Düzce’de sahnelenecek oyunlar.

MIKNATIS

Umut Oğuz’un tek kişilik gösterisi  5 Aralık 2022 Pazartesi günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde sahnelenecek. Saat 20.30’da başlayacak olan oyunun biletleri Mekan kafe ve Biletini al  sitesinden temin edilebilecek.

AŞKIM ÖMRÜM HERŞEYİM 

Kefeli sanat tiyatrosu  oyuncuları tarafından hazırlanan, Hüseyin Kefeli’nin yazdığı ve yönettiği 2 perdelik komedi  7 Aralık 2022 Çarşamba günü Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde seyircisi ile buluşacak. Oyunun biletleri Mekan kafe ve salon gişesinde  satılacak.

SEFİLLER

Ankara Devlet tiyatrosu tarafından hazırlanan Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller 13-14 Aralık tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde  saat 20.00’de sahnelenecek. Oyunun biletleri İl Kültür Müdürlüğünden ve salon gişesinden temin edilebilecek.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.