Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (43)

  • 17.11.2022 11:11

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

 

ÇIKMAM LAZIM HAYAT KAÇIYOR KİTAP AÇIKLAMASI

Toplumun benimsediği yaşam tarzını sık sık sorguladığı için arkadaşları onu “Aykırı” olarak görüyor. O, hayatından çıkan veya çıkmak zorunda kalan insanlardan sonra kendini bulma yolundaki anlam arayışlarında çıkmazlara giren; eşi, arkadaşları ve kurmaya çalıştığı yepyeni bir hayat arasında sıkışıp kalan aykırı bir karakter.

Çıkmam Lazım Hayat Kaçıyor’da ilişkilere, kimliklere, sıkışmışlık hissine ve hayatın olağan akışında herkesin başına gelebilecek olaylara tanıklık edeceksiniz. Yer yer güldürüp yer yer düşündüren eser, okuru adeta bir psikoterapi seansına alıyor ve yaşamın gerçekleriyle yüzleştiriyor. Benliğimize ayna tutan Çıkmam Lazım Hayat Kaçıyor, sıkıştığı yerde hareketsiz kalan herkesi çekip çıkarabilecek güçte bir ilk roman.

  

GÜNEŞİN İKİ YÜZÜ KİTAP AÇIKLAMASI

Bahar Eriş, modern zamanların Sylvia Plath’ı olan Zeynep’in hikâyesini içe işleyen bir duyarlılıkla kaleme alıyor. Okuru kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü ama ne olursa olsun umutlu bir yolculuğa çıkarıyor. İnsan ruhunun küçük kusurlarını ince bir mizahla işlerken, arka planda kendisiyle yüzleşen, kendisini yeniden inşa eden bir kadının zaman içindeki dönüşümünü büyüleyici bir kameradan yansıtıyor. Zeynep, insanın farklı kimliklerini bulmasının yollarını ararken, acıyı, melankoliyi, içimizde taşıdığımız ve sonra birbirimize aktardığımız üzüntüleri, adım adım yol alarak, kabuk değiştirerek, kendimizi gerçekleştirme çabasıyla dönüştürebileceğimizi gösteriyor. Güneş ışığından örülmüş bir eldivenle yaşama dokunulabilir mi? Dokunulur, evet.  Bahar Eriş, ilk romanındaki her cümlesiyle bunu yapıyor.

KİTAP AÇIKLAMASI

Bu kitabı yazarken;

Ermenek’teki maden faciası sırasında, “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” diyen madenci annesi Ayşe nine,

Isparta’da günlerce elektriksiz kaldığı evinde 2.5 yaşındaki çocuğunu çay ocağında su kaynatarak ısıtmaya çalışan Sevinç anne,

Gece, açlığını hissetmemek için erkenden yatan üniversite öğrencisi Kerem,

Fabrikada yemek karavanasındaki meyveleri çocuğu için cebinde saklayan işçi Mehmet hiç aklımdan çıkmadılar. 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

 

BARIŞ AKARSU MERHABA

18 Kasım 2022 / Biyografik, Dram

Yönetmen Mert Dikmen

Oyuncular: İsmail Ege Şaşmaz, Almila Ada, Aslıhan Kapanşahin

Barış Akarsu Merhaba, 2007 yılında geçirdiği trafik kazası nedeniyle hayata veda eden Barış Akarsu’nun hayat hikayesini konu ediyor.

MÜJDEMİ İSTERİM

18 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen Ömer Faruk Yardımcı

Oyuncular: Ahmet Kural, Ecem Erkek, Mehmet Özgür

Müjdemi İsterim, kendilerini bir anda bir cinayet davasının içinde bulan Bulut ve Müjde’nin hikayesini konu ediyor.

SABIRSIZLIK ZAMANI

18 Kasım 2022 / Dram

Yönetmen Aydın Orak

Oyuncular: Mirza Zarg, Rıza Sönmez, Mirhat Zarg

Sabırsızlık Zamanı, Diyarbakır’da yoksul bir mahallede yaşayan iki kardeşe odaklanıyor

HANÇER

18 Kasım 2022 / Korku

Yönetmen İbrahim Vurmaz, Kenan Yeşildağ

Oyuncular: İbrahim Vurmaz, Çağrı Tokalı, Sancak Bayraktar

Hançer, hayatı gün geçtikçe kötüye giden bir adamın yaşadıklarını konu ediyor.

KASIM AYINDA DÜZCE’DE TİYATRO GÜNLERİ

Düzce’li tiyatroseverleri Kasım ayında birbirinden güzel tiyatro oyunları bekliyor. İşte Kasım ayında Düzce’de sahnelenecek tiyatro oyunları. 

SİYAHLI KADIN

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Siyahlı Kadın” 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür merkezinde saat 20.00’de izleyicileri ile buluşacak. Biletler İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilecek

BÜLENT BEYİN HİKAYESİ

Si-ne tiyatro tarafından hazırlanan 12. Direkler arası seyirci ödülleri özgün yeni oyun “ödülü kazanan “Bülent beyin Hikayesi”adlı tek kişilik oyunu  Bülent Emrah Parlak sahneleyecek. 24 Kasım 2022 Perşembe günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde tiyatro severler ile buluşacak olan oyunun biletleri Mekan cafe’de satılıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar