Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (42)

  • 10.11.2022 10:30

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

SAÇ ÖRGÜSÜ KİTAP AÇIKLAMASI

Üç kadın. Üç hayat. Üç kıta…

Tek bir talep: özgürlük!

İtalya. Giulia, babasının atölyesinde çalışan genç bir kadın. Babasının geçirdiği kaza sonrası nesillerdir faaliyet gösteren, aile yadigârı o atölye ile ilgili bir gerçekle karşı karşıya kalıyor. Giulia’nın iki seçeneği var: Ya içinde sıkıştığı koşullardan kurtulmanın yolunu bulacak ya da orada boğulacak.

Kanada. Başarılı ve tanınmış Avukat Sarah, çalıştığı hukuk bürosunda uğruna ömrünü harcadığı terfinin arifesinde bir şey fark ediyor: bir hastalık. Tüm kariyer planları alt üst olmak üzere.

Hindistan. Smita, kast sisteminin en alt tabakası olan “Dalit”lerden biri. Tek bir hayali var: Kızını, içinde bulundukları yoksul ve acınacak hayat koşullarından kurtarıp okula gönderebilmek.

Birbirlerinden habersiz ve ayrı dünyalarda yaşayan Giulia, Sarah ve Smita’nın hikâyesi bu. Kapağını açacağınız bu kitapla önünüze serilecek olan; birbirlerine ne kadar yürekten ve eşsiz bağlarla bağlı olduklarını bilmeden, kaderlerine razı olmayıp savaşmaya karar veren üç kadının umut ve dayanışmayla dokudukları hayatları.

1 Milyon Satış Rakamı

40 Dile Çeviri

9 Ödül

“Kitabın kapağını kapattıktan sonra bile kopamayacağınız canlılıkta karakterlerin olduğu gerçek bir evrensel roman.”

Ambo Anthos

“‘Hayır’ deme gücünü keşfeden üç kadının eşsiz hikâyesi.”

Elle

“Saç Örgüsü içerisinde her şeyi barındırıyor: karakter, çaresizlik, azim, mücadele…”

La Grande Librairie

SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN KİTAP AÇIKLAMASI

Sıfır Noktası Neresidir?Dünyanın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan sıfır noktasında kıskıvrak bekliyor. Umutsuz, çaresiz, ölümle yaşam arasındaki sınırda. Neval El Seddavi, ölüm hücresinde Mısırlı fahişe Firdevs’le konuşuyor. Firdevs’in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, “fahişe” olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz bu yaşam öyküsünde.Sıfır noktası neresidir?

 

BAYAN MİNG’İN HİÇ OLMAYAN ON ÇOCUĞU KİTAP AÇIKLAMASI

Hakikat, En Çok Hoşumuza Giden Yalanın Ta Kendisidir! Çin’in Yunhai kasabasındaki Grand Hôtel’in ilginç bir çalışanı vardır: Bayan Ming. Yaşlı ve bilge Bayan Ming, tuvalet bekçiliği yaptığı otelde, günün birinde Fransız bir işadamıyla tanışır ve ona on çocuğunun hikâyesini anlatır. Hikâye olağanüstüdür, çünkü Çin’de tek çocuk yasası vardır ve Bayan Ming’in on çocuğu olması imkânsızdır. Kendinden kaçtığı için tüm dünyayı dolaşan Fransız ise yaşlı kadının anlattıklarına inanmasa bile onun hikâyelerinin bağımlısı olur. Zira eşitlik anlayışını Mao’dan, insancıllığını Konfüçyüs’ten alan Bayan Ming’in anlattığı her öykü bir hayat dersidir…

Gerçekle yalan iç içe geçmişken Bayan Ming, doğum günü için tüm çocuklarının bir araya gelmesini ister… Artık düğümün çözülme vakti gelmiştir… Eric-Emmanuel Schmitt’ten hakikatin acımasızlığı, hayallerin çılgınlığı üzerine şiirsel bir roman…

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

MÜSTAKBEL DAMAT

11 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen İlker Ayrık

Oyuncular: İlker Ayrık, Erdal Özyağcılar, Hande Soral

Müstakbel Damat, sevdiği kızı ailesinden istemek için yola koyulan bir damat adayının hikayesini konu ediyor

TAMİRHANE

11 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen Erkan Kolçak Köstendil

Oyuncular: Erkan Kolçak Köstendil, Rıza Kocaoğlu, Nejat İşler

Tamirhane, manevi babalarından kendilerine miras kalan boya ve kaporta dükkanında çalışırken kendilerini bir anda bambaşka bir durumun içinde bulan Yılmaz ve Müjdat’ın hikayesini konu ediyor.

BLACK PANTHER: YAŞASIN WAKANDA

11 Kasım 2022 / Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen Ryan Coogler

Oyuncular: Letitia Wright, Lupita Nyong’o, Danai Gurira

Black Panther: Yaşasın Wakanda, uluslarını tehdit eden dünya güçlerine karşı savaşmaya hazır olan Queen Ramonda, Shuri, M’Baku, Okoye ve Dora Milaje’nin hikayesini konu ediyor. 

KASIM AYINDA DÜZCE’DE TİYATRO GÜNLERİ

Düzce’li tiyatroseverleri Kasım ayında birbirinden güzel tiyatro oyunları bekliyor. İşte Kasım ayında Düzce’de sahnelenecek tiyatro oyunları.

BİNBİR GECE MASALLARI

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Binbir gece masalları” adlı oyun 15-16 Kasım tarihlerinde saat 20.00’de Düzce Belediyesi kültür merkezinde sahnelenecek. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür merkezinden temin edilebilecek.

SİYAHLI KADIN

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Siyahlı Kadın” 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür merkezinde saat 20.00’de izleyicileri ile buluşacak. Biletler İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilecek

BÜLENT BEYİN HİKAYESİ

Si-ne tiyatro tarafından hazırlanan 12. Direkler arası seyirci ödülleri özgün yeni oyun “ödülü kazanan “Bülent beyin Hikayesi”adlı tek kişilik oyunu  Bülent Emrah Parlak sahneleyecek. 24 Kasım 2022 Perşembe günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde tiyatro severler ile buluşacak olan oyunun biletleri Mekan cafe’de satılıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.