Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (41)

  • 4.11.2022 12:54

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ  

SOBE KİTAP AÇIKLAMASI

“Sırları karanlık yapan onları ne kadar uzun süre sakladığınızdır. Ve bazı sırlar sizi suç ortağı yapar.”

Ophelia Valley kasabası beklenmedik bir tutuklamayla çalkalanırken tehlike hala devam etmekte. Ansel, Maddie ve Kylie’nin arkadaşlığı da diğer her şey gibi sarsıldı. Kızlar şimdi kendi sırları ve kimlik arayışlarının peşinde. Dedektif Wallace bildiği ama kanıtlayamadığı gerçeklerle köşeye sıkıştı.

Şüphe hepsini içten içe yiyip bitirirken hatalar ardı ardına sıralanacak. Sırlar açığa çıkacak, beklenmedik yüzleşmeler yaşananlardan daha ağır olacak. Çember daraldı ve birine güvenmek hiç olmadığı kadar zor.

“İşte en başından beri atladığımız, kaçırdığımız şey bu. Ansel bir şeyler gizliyor, hepiniz bir şeyler gizliyorsunuz ama herkesin en büyük yalanı Dylan OcConer’ın kasabadan ayrılma

sebebi. Kaçınız buna dahilsiniz, hanginiz gerçekten bilmiyorsunuz henüz bilmiyorum ama bütün oklar onu gösteriyor ve bu aralar sen de hedef tahtasında sık sık onun yanında

görünüyorsun.”

 

OLASILIKSIZ KİTAP AÇIKLAMASI

Olasılıksız

Amerikalı yazar Adam Fewer’ın 2005 yılında yayınladığı “Olasılıksız”, tüm dünyada büyük yankı uyandıran bir başyapıt niteliği taşıyor. “İnsan, beyninin ne kadarını kullanabilir ki?” sorusuna yanıtların arandığı bu kitap, okuyucuları matematiksel düşüncenin ve bilimin etrafında topluyor. Eserde işlenen konu, Laplace’in şeytanı teorisi üzerinde dururken, aslında hiçbir şeyin şans eseri olmadığını ve geçmişteki olayların etkileşimi ile bu anın yaşanabileceğini gözler önüne seriyor. Zekice oluşturulmuş bir kurgu ile karşı karşıya kalacağınız bu kitap, sizi içerisinden çıkamayacağınız bir olasılıklar zincirine davet ediyor.

İnsan Geleceği Ne Kadar Öngörebilir?

Eserin baş kahramanı, David Caine adında epilepsi hastası bir karakter olarak göze çarpar. David, olasılık konusunda oldukça uzmandır ve bir üniversitede ders anlatmaktadır. Aynı zamanda bir epilepsi hastası olan Caine, bir gün ders esnasında kriz geçirir ve hastaneye kaldırılır. Bu andan itibaren okulda devam edemeyeceğini anlayan Caine, para kazanabilmek için en iyi yaptığı şeye yönelir. Yani olasılıklara. Böylece kendisinin poker macerası başlamış olur.

Bu şekilde geçimini sürdürürken, iyi bir elde olduğunu düşündüğü bir oyunda kriz atağının geldiğini hisseder ve oyunu tamamlayamadan kendini hastanede bulur. Tüm parasını kaybetmiştir. Dahası, kumarhaneye de borçlanmıştır. Doktorlar ise Caine’in hastalığı konusunda ümitsizdir. Ya birkaç ay içinde bitkisel hayata girecektir ya da kendisine denek olmasını teklif eden doktorunu dinleyecek ve para kazanacaktır. İkinci şıkkı seçen Caine, ilaçları kullanmaya başlar ve ne olduysa tam da o anda olur.

David Caine, tüm olasılıkları öngörebilme yeteneği kazanmıştır. Ve bu şekilde geleceği öngörebilmektedir. Pek çok kişi tarafından ele geçirilmek ve hatta öldürülmek istenen Caine, olasılık tahmini ile mükemmel bir kaçış planı kurgular. Her şey umduğu gibi giderse hayatta kalacaktır. Ya da hazin sona boyun eğecektir.

 

BÖYLESİ DAHA GÜZEL KİTAP AÇIKLAMASI

Romanları onlarca dile çevrilen ve satış rekorları kıran New York Times çoksatan yazarı Debbie Macomber, okurlarına aşka ve yeniden başlamaya dair sahici ve iyi hissettiren hikâyeler anlatmaya devam ediyor. Julia Jones’un evliliğinin bitmesinin üzerinden 6 yıl geçmişti. Julia evliliğini kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmıştı. Ne var ki yaşanan bir dizi üzücü olaydan sonra boşanma kâğıtlarını imzalamaktan başka çaresi kalmamıştı. 20’li yaşlarında olan kızları ise babalarıyla görüşmeme kararı almıştı. Julia oturduğu evi sattıktan sonra bir süre ona iyi gelecek bir ev aramış ve sonunda çok çeşitli etkinliklerin düzenlendiği harika bir apartmana taşınmıştı. Kitap kulübü, spor salonu, tadım grupları... Julia yeni hayatında çok mutluydu ve nihayet geçmişi geride bıraktığını düşünüyordu. Pek çok ters giden randevunun ardından mutlu olmak için artık bir erkeğe ihtiyacı kalmadığını hissediyordu. Ta ki son derece çekici yeni komşusu Heath Wilson ile spor salonunda karşılaşana dek. Kendisi de boşanmış olan, iki çocuklu Heath ile arkadaşlığı günden güne tutkulu bir aşka dönüşüyordu. Her şey mükemmel görünüyordu. Ancak geçmişlerinden gelen sarsıcı bir gerçeği öğrenmeleriyle Julia ve Heath kendilerini çocukları, eski eşleri ve eski eşlerinin yeni eşleri arasındaki bir mücadelenin içinde bulacaktı. Geçmişleri sandıkları gibi geride kalmamıştı, temize çekilmesi gereken pek çok anı onları bekliyordu. Böylesi Daha Güzel aile kalmaya, yaşadığımız öfke ve kırgınlıklara tutunmayı bırakmaya ve değişime giden yolda önümüze çıkan mucizevi güzelliklere dair çarpıcı bir roman! 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER 

HEP YEK 5: BİZİM ŞEYİMİZ Mİ ALTAN

4 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen Özgür Bakar

Oyuncular: İnan Ulaş Torun, Önder Açıkbaş

Hep Yek 5: Bizim Şeyimiz mi Altan, kendilerini hapishaneden yeni çıkan Ali Kapan ve adamlarından kurtarmaya çalışan Altan ile Gürkan’ın hikayesini konu ediyor.

HAZİNE

4 Kasım 2022 / Macera, Komedi

Yönetmen Canbert Yerguz

Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı

Devlet memuru olan Mesut, annesinin ölüm haberini alır ve cenazesine katılmak için yıllar önce ayrıldığı, doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. Annesine karşı son görevini yerine getirmek için kasabaya gelen Mesut’un aklındaki tek şey, bir an önce İstanbul’a dönüp yarım kalan gönül meselesini tamamlamaktır. Ancak ...

 

MAHALLEDEN ARKADAŞLAR

4 Kasım 2022 / Komedi

Yönetmen Selçuk Aydemir

Oyuncular: Alper Kul, Nurgül Yeşilçay, Murat Akkoyunlu

2015 yılında yayımlanan “Mahalleden Arkadaşlar” kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda, kitabı da kaleme alan Selçuk Aydemir oturuyor. Filmin başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Alper Kul yer alıyor.

ORMAN

4 Kasım 2022 / Korku

Yönetmen Mohsen Rabiei

Oyuncular: Beyza Nur Önispir, Selda Yeliz Nar, Gizem Çelebi

Orman, hazine aramak için gittikleri yaylada beklenmedik durumlarla karşılaşan Dilara ve Yusuf’un yaşadıklarını konu ediyor. 

KASIM AYINDA DÜZCE TİYATROYA DOYACAK

Düzce’li tiyatroseverleri Kasım ayında birbirinden güzel tiyatro oyunları bekliyor. İşte Kasım ayında Düzce’de sahnelenecek tiyatro oyunları.

BİNBİR GECE MASALLARI

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Binbir gece masalları” adlı oyun 15-16 Kasım tarihlerinde saat 20.00’de Düzce Belediyesi kültür merkezinde sahnelenecek. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür merkezinden temin edilebilecek.

 

SİYAHLI KADIN

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Siyahlı Kadın” 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür merkezinde saat 20.00’de izleyicileri ile buluşacak. Biletler İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilecek

 

BÜLENT BEYİN HİKAYESİ

Si-ne tiyatro tarafından hazırlanan 12. Direkler arası seyirci ödülleri özgün yeni oyun “ödülü kazanan “Bülent beyin Hikayesi”adlı tek kişilik oyunu  Bülent Emrah Parlak sahneleyecek. 24 Kasım 2022 Perşembe günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde tiyatro severler ile buluşacak olan oyunun biletleri Mekan cafe’de satılıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.