Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (40)

  • 27.10.2022 11:08

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

Doğu Ekspresi’nde Cinayet Kitap Açıklaması

Korku-gerilim edebiyatının klasiklerinden. Karlar atlında bir trende herkesden uzakta yaşanan entrika dolu bir yolculuk.

SEYİR KİTAP AÇIKLAMASI

Seyir eden misin, seyreden mi bu alemde?

Eksikliğin boş gözleriyle büyümüştü Mina...

Küçük bir kızken bunu ilk fark ettiğinde, şaşırmıştı; olmayan her ne ise kalbinin orta yerinde, orada bir oyuk oluşturmuştu sanki.

Bozuktu. Defoluydu. Büyüdü, genç bir kadın oldu ve bir karar verdi; Madem eksiğim ben, bu eksikliği kapatacak olan malzeme başkalarında olmalı.

Onların sözleri, onların ilgisi, onların tanımları, onların yorumları…

Aşklar da oldu yaşamında, kırgınlıklar, savruluşlar da... Kaybetti, ama yıkılmadı yeniden ayağa kalktı.

Bir sergi açılışında Celal ile göz göze geldiği ilk an, bir tokat patlamıştı sanki yüzünde.

Deli gibi çarpan kalbinin sesini duyuyor, bu gergin ama bir o kadar da gizemli erkeği izlemekten kendini alamıyordu.

Mina, onu kendi dönüşümüne götürecek

uzun bir yolculuğa çıkmaya hazırdı artık!

SİNEKLERİN TANRISI KİTAP AÇIKLAMASI

Sineklerin Tanrısı

Dünya klasikleri arasında gösterilen “Sineklerin Tanrısı”, William Golding’in en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Nobel edebiyat ödülü almasıyla ise tüm dünyada büyük üne kavuşan eser, ıssız ada yaşamını bambaşka bir yönden ele alıyor. Karakter analizlerine ve davranışlara odaklanan kitap, saf ve temiz çocukların bile aslında ne kadar vahşileşebileceklerini gözler önüne seriyor. Okuyucuları, davranışlar üzerinde düşünmeye iten bu kitapla siz de hayatta kalma mücaledesine giren çocukların derinden etkileyen hikayesiyle baş başa kalacaksınız.

Hayatta Kalmak İçin Verilen Acımasız Mücadelenin Öyküsü

Kitap, II. Dünya Savaşı’nda yaşanan nükleer atom bombası etkisinden korunmak için Britanyalı bir grup çocuğun, uçak ile taşınmasını konu alarak başlıyor. Söz konusu uçak varmak istediği noktaya gidemeden, ıssız bir adaya düşünce hayatta kalan çocukların yaşam mücadelesi başlamış oluyor.

Kitabın ana kahramanı Ralph, iyi niyetli ve temiz kalpli bir çocuk karakter olarak tanıtılır. Ralph’in yakın arkadaşları olarak göreceğimiz bir de Domuzcuk lakaplı şişman ve gözlüklü bir çocuk ile Simon vardır. Çocuklar ilk başlarda ebeveynlerinin baskısı olmadan rahat ve huzurla bu adada yaşayabileceklerine inansalar da zamanla işbirliği yapıp hayatta kalma mücadelesi vermeleri gerektiğini anlarlar. Domuzcuk oldukça zeki bir karakterdir ve Ralph’e pek çok konuda akıl verir. Bunlardan ilki, hayatta kalan diğer tüm çocukları bir araya toplama fikridir. Denizden çıkardıkları deniz kabuğunu öttürerek ise diğerlerine ulaşmayı başarırlar.

Çocuklar arasında bir de Jack karakteri göze çarpar. Adada liderliği ele geçirebilmek için pek çok kötülük yapmaya hazır olan bu çocuk ile Ralph’in arası hiçbir zaman düzelmeyecektir. Jack ve Ralph’in liderliğinde 2 gruba ayrılan çocuklar, birbirlerini sevemezler. Öyle ki Jack’in önderliğindeki çocuklar, adadaki 2 çocuğun ölümüne dahi göz yumar. Peki o 2 kişi kimdir? Ve çocuklar adadan kurtulabilecek midir?

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

EMİLY

28 Ekim 2022 / Biyografik, Tarihi

Yönetmen Frances O’Connor

Oyuncular: Emma Mackey, Alexandra Dowling, Fionn Whitehead

Emily, 30 yaşında hayata veda eden, dünyanın en ünlü, esrarengiz ve kışkırtıcı yazarlarından biri olan Emily Bronte’nin hayat hikayesini anlatıyor.

HÜZÜN ÜÇGENİ

28 Ekim 2022 / Komedi, Dram

Yönetmen Ruben Östlund

Oyuncular: Harris Dickinson, Charlbi Dean Kriek, Woody Harrelson

Hüzün Üçgeni, lüks bir gemiyle geziye çıkan bir çiftin hikayesini konu ediyor.

KATİL KİM?

28 Ekim 2022 / Komedi, Korku, Gerilim

Yönetmen Halina Reijn

Oyuncular: Amandla Stenberg, Conner O’Malley, Maria Bakalova

Katil Kim?, eğlenmek için toplandıkları evde oyun oynamaya başlamalarıyla kendilerini bambaşka durumların içinde bulan bir grup arkadaşın hikayesini konu ediyor.

DÜZCE’DE TİYATRO DEVAM EDİYOR

Düzce’li tiyatroseverleri Kasım ayında birbirinden güzel tiyatro oyunları bekliyor. İşte Kasım ayında Düzce’de sahnelenecek tiyatro oyunları.

BİNBİR GECE MASALLARI

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Binbir gece masalları” adlı oyun 15-16 Kasım tarihlerinde saat 20.00’de Düzce Belediyesi kültür merkezinde sahnelenecek. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür merkezinden temin edilebilecek.

SİYAHLI KADIN

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Siyahlı Kadın” 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür merkezinde saat 20.00’de izleyicileri ile buluşacak. Biletler İl Kültür Müdürlüğü ve Kültür Merkezi gişesinden temin edilebilecek 

BÜLENT BEYİN HİKAYESİ

Si-ne tiyatro tarafından hazırlanan 12. Direkler arası seyirci ödülleri özgün yeni oyun “ödülü kazanan “Bülent beyin Hikayesi”adlı tek kişilik oyunu  Bülent Emrah Parlak sahneleyecek. 24 Kasım 2022 Perşembe günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde tiyatro severler ile buluşacak olan oyunun biletleri Mekan cafe’de satılıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.