Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (39)

  • 21.10.2022 10:43

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

DİNLE BENİ - BİR RİZZOLİ VE ISLES MACERASI KİTAP AÇIKLAMASI

Anneler her şeyi bilir… Ama dinleyen kim?

 Dedektif Jane Rizzoli ile adli tabip Maura Isles tuhaf bir cinayetle karşı karşıyadırlar. Çok sevilen, kendi halinde bir hemşire olan Sofia Suarez evinde vahşice öldürülmüştür. Sofia’nın son günlerinde bir araştırmaya giriştiğini öğrenen Jane, birkaç ay önce vurkaç mağduru olmuş Amy ile Sofia Suarez arasında bir bağlantı kurunca dava iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

 Bu arada Jane’in annesi Angela Rizzoli mahallesinde garip şeyler döndüğünü düşünür. Komşunun kızı evden kaçmıştır ve sokağın karşısına taşınan çift başta Angela olmak üzere herkesten uzak duruyordur. Angela kızına kuşkularından bahsetse de Jane oralı olmaz. Jane zorlu araştırmasına devam ederken, Angela’nın mahalle bekçiliği beklenmedik sonuçlara yol açacaktır.

ess Gerritsen ABD’nin San Diego kentinde doğdu. Stanford Üniversitesi’nde antropoloji konusunda lisans yaptı, California Üniversitesi’nden tıp diploması aldı. New York Times’ın çok satanlar listesine giren Hasat’la dünya çapında başarı kazandı. Yazarın Kemik Bahçesi, Mefisto Kulübü, Ruh Koleksiyoncusu, Sessiz Kız, Kayıp Kızlar, Çırak, Günahkâr, İkiz Bedenler, Bir Sırrım Var, Rehine, Gece Gelen, Gece Yarısından Sonra, Karanlığın Ayak İzleri, Asla Arkana Bakma ve Bıçak Sırtı adlı romanları ve Ucubeler ile İsimsiz Ceset adlı öyküleri Doğan Kitap tarafından yayımlandı ve büyük okur kitlelerine ulaştı. 

HER ŞEYİ BİTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM KİTAP AÇIKLAMASI

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum adsız kadın kahramanın terk etmeyi düşündüğü erkek arkadaşı Jake’le çıktığı araba yolculuğuyla başlıyor ve okuru hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir dünyaya götürüyor. Bu ilk romanıyla psikolojik gerilim türünün başarılı örneklerinden birine imza atan Iain Reid, bundan böyle adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

İNCİ KİTAP AÇIKLAMASI

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Tomris Uyar’ın sunuş yazısında belirttiği gibi, “İnsanoğlunun umudunun, var olma direncinin seyreldiği bir tarih anında olanca görkemiyle gerçek umudun türküsünü söylemiştir. Tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun.” Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Bir Meksika halk hikâyesinden esinlenmiş İnci, bir zamanlar İspanya Kralı’na büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşayan fakir bir inci avcısının, Kino’nun ve ailesinin hikâyesini anlatır. Kino’nun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, yalnızca umut değil yıkım da getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kino’nun kulaklarında çınlayan ve kasabaya yayılan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır.

Steinbeck, Kino’nun derinliklerden söküp çıkardığı inci ile içinde yaşadığımız dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor.

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

BANDIRMA FÜZE KULÜBÜ

21 Ekim 2022 / Tarihi

Yönetmen Ömer Faruk Sorak

Oyuncular: Alina Boz, Deniz Can Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil

Bandırma Füze Kulübü, kısıtlı imkanlara, karşılaştıkları tüm engellere rağmen gökyüzüne füze göndermeyi başaran Bandırmalı gençlerin hikayesini konu ediyor.

KESTİK BABACIM

21 Ekim 2022 / Komedi

Yönetmen Atakan Şatıroğlu

Oyuncular: Erman Erbek, Yağmur Sevgi Koysal, Ceyhun Tutal

Kestik Babacım, film çekmeye çalışan bir arkadaş grubunun hikayesini konu ediyor.

MİHREZ 2: CİN PADİŞAHI

21 Ekim 2022 / Korku

Yönetmen Ahmet Arslan

Oyuncular: Levent Çakır, Zülfü Hamit Altın, Şengül Kaya

2015 yılında gösterime giren Mihrez: Cin Padişahı filminin deva halkası olan “Mihrez 2: Cin Padişahı” filminin yönetmen koltuğunda Ahmet Arslan oturuyor. 

DÜZCE’DE TİYATRO DEVAM EDİYOR

Düzce’de tiyatrolu günler devam ediyor. İşte Ekim ayı tiyatro takvimi.

ERKEK AKLI 27 EKİM PERŞEMBE

Emre Karayel’in tek kişilik oyunu 27 Ekim 2022 Perşembe günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde sahnelenecek. Oyunun biletleri Mekan kafe ve Kültür Merkezi gişelerinde satılacak.

KARLAR ÜLKESİ 30 EKİM

Müzikli Çocuk oyunu 30 Ekim 2022 Pazar günü Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde  13.00-15.00 ve 17.00 saatlerinde sahnelenecek. Biletler Mekan kafe ve Kültür merkezinde temin edilebilecek

DİRMİT 31 EKİM  

Tiyatro Hamhal tarafından hazırlanan “Dirmit” adlı tek perdelik Trajedi&dram  türündeki tiyatro oyunu 31 Ekim 2022 Pazartesi günü Düzce Belediyesi Kültür merkezinde saat  20.30’da sahnelenecek. Biletler Mekan Kafe’den ve  kültür merkezinden alınabilecek.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.