Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (38)

  • 6.10.2022 12:48

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

 

ATEŞTEN KAÇMAK KİTAP AÇIKLAMASI

Bir göktaşını bilmeceler durdurabilir mi?

Matematiği ve coğrafyayı sevdiren fantastik romanlarıyla ünlü Vladimir Tumanov, “Gizemli Haritalar” dizisinin üçüncü kitabında okurlarını yine soluksuz bir maceraya davet ediyor. Alt Kardeşler ve Mariana bu kez, dünyaya yaklaşan göktaşından kaçmak için okyanusları aşmak, bir yandan da onu durdurmak için yeni bilmeceleri çözmek zorundadır. Uzay, tüketim ve sığınmacılık gibi dünyanın geleceğini belirleyecek konular üzerine düşündürürken, bilimsel düşünceyi ve araştırma yapmayı yücelten roman, iyi ile kötünün ezeli mücadelesini de tehlikeli keşiflerle harmanlıyor.

Alt Kardeşler’le birlikte, Bay Chagrin’in dükkânına giden Mariana, Güneş Sistemi haritasının bulunduğu ruloyu yanlışlıkla açar. Harekete geçen göktaşı Brimstone 13, yeni bilmeceler çözülmezse Kuzey Amerika’ya düşecektir. Milyonlarca insan, gemilerle tahliye edilmeye başlanır. Aksilikler sonucu ailelerinden ayrılıp yalnız kalan çocuklar, Avustralya’ya giden koca bir gemide cevapları bulmaya çalışırlar. Mahsur kaldıkları adadan onları kurtaran Ava sayesinde de doğal yaşamla tanışırlar...

ERGEN BEYNİNİN GİZLİ YAŞAMI KİTAP AÇIKLAMASI

Ergenlik çağındaki karmaşık ama bir o kadar önemli beyin gelişim süreçlerinin ve bunların genç davranışlarına dönüşmesinin ardındaki çığır açan bilimsel gelişmeler

Yakın zamana kadar bilim insanları beynimizin çocukluk döneminde gelişimini tamamladığına inanıyordu; ancak canlı insan beynini her yaşta incelememizi mümkün kılan görüntüleme teknolojisi sayesinde bunun böyle olmadığını artık biliyoruz. Ergen nörolojisi alanında dünyanın önde gelen araştırmacılarından biri olan Profesör Dr. Sarah-Jayne Blakemore hem kendisinin hem de diğer bilim insanlarının konuyla alakalı çalışmalarına yer verdiği bu eserinde, ergenlik boyunca beynin gelişip değişmeye devam ettiğini gösterirken; bu dönemin etkileri, bu süreçte gençlerin karmaşık ve büyüleyici beyinlerinde neler olup bittiği gibi konularda bizlere derinlemesine bilgi edinme fırsatı sunuyor.

Sarah-Jayne Blakemore’un kitabında cevapladığı sorulardan bazıları:

• Ergen beyni, çocukların ve yetişkinlerin beyninden hangi açılardan farklıdır?

• Sorunsuz çocuklar hangi sebeple zorlu gençlere dönüşebilir?

• Gençler arasında yaygın olan aşırı risk alma ve saplantılı ilişki  durumlarını yönlendiren nedir?

• Depresyon, bağımlılık ve şizofreni gibi birçok akıl hastalığı neden bu dönemde ortaya çıkar?

 

UZAK DAĞLAR VE HATIRALAR KİTAP AÇIKLAMASI

Orhan Pamuk'un resimli ve özel hatıra defterlerinden seçmeler...

Orhan Pamuk, on dört yıldır her gün küçük not defterlerine notlar alıyor ve resimler yapıyor. Pamuk sayfalarda günlük hayatını, güncel gelişmeleri, duygularını, yazmakta olduğu romanların sorunlarını anlatıyor ve tartışıyor. Bazan roman kahramanlarıyla konuşuyor, bazan bir rüyasını ya da bir yolculuğu anlatıyor, bazan da manzara resmi ya da mutluluk hakkında fikir yürütüyor. Pamuk bir sayfadaki bir resme ya da yazıya üzerinden aylar hatta yıllar geçtikten sonra yeni renkler ve kelimeler de ekliyor. Böylece defter sayfaları yazılarla renklerin ve şekillerin iç içe geçtiği ve yeni mânâların araştırıldığı yoğun, zengin ve benzersiz resimli sayfalara dönüşüyor. Pamuk defterindeki binlerce sayfadan Uzak Dağlar ve Hatıralar adını verdiği bu seçkiyi düzenlerken, özel bir hatırası olan bir rüya üzerinden hayatını bütün açıklığıyla hem kelime hem de resim olarak ortaya koyuyor.

Bu kitap Pamuk'un okurlarınca bilinmeyen-günce tutan ressam yanını, günlük hayatını, şaşırtıcı hayallerini ve deneyimlerini okura ulaştıracak ve dünyaca ünlü yazarı bir insan olarak tanımamıza ışık tutacak.

"Orhan Pamuk'un çılgınlığında deha var."

Umberto Eco

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

KİM BU AİLE?

7 Ekim 2022 / Komedi

Yönetmen Bedran Güzel

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Burak Sarımola, Beste Kökdemir

Kim Bu Aile, hayatının değişmesine neden olan çetenin peşine düşen Adem ve ailesinin hikayesini konu ediyor.

KOMUTAN

7 Ekim 2022 / Aksiyon, Dram

Yönetmen Selahattin Sancaklı, Mert Kılıç

Oyuncular: Mert Kılıç, Can Kızıltuğ, Emre Bulut

Suriye’nin El Bab bölgesinde düzenlenen özel bir operasyon sırasında üç kişilik bir Türk Özel Kuvvetler Timi şehit düşer. Teröristler, şehitlerin cenazelerini ele geçirmeyi planlar. Ancak Türkiye ne olursa olsun şehitlerini geride bırakmamakta kararlıdır.

 

YASAKLI KÖY

7 Ekim 2022 / Korku

Yönetmen Aziz Özuysal

Oyuncular: Aziz Özuysal, Mustafa Yoloğlu, Gül Pürçek

Yasaklı Köy, gittikleri köyün cinlerin etkisi altında olduğunu öğrenen Gaffar ve ailesinin yaşadığı olayları konu ediyor. 

DÜZCE’DE TİYATRO GÜNLERİ

Düzce’de tiyatrolu günler devam ediyor. Tiyatroseverler  Ekim ayı içerisinde 3 yeni oyunu izlayebilecekler. İşte Düzce’de Ekim ayı tiyatro takvimi

 

GEÇMİŞTEN GELEN KADIN DÜZCE’YE GELİYOR

Van Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından hazırlanan “Geçmişten Gelen Kadın “ 18 ve 19 Ekim 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelenecek. Alman yazar  Roland  Schimmelpfennig’ın kaleme aldığı oyunu Sibel Aslan Yeşilay Türkçeye çevirdi. Evlilik, ayrılık,aşk, kavuşma gibi temaların farklı biçimde anlatıldığı tek perdelik oyun 18 Ekim 2022 Salı ve 19 Ekim 2022 Çarşamba günleri saat 20.00’de Düzce’li tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi Kültür merkezinde satılacak. Dyun 17 yaş ve üzeri sanatseverlere tasfiye ediliyor.

OYUNCU KADROSU

Frank: Hasan Çağdaş Kılıç

Claudia:Gülten Elif Selçuk

Romy:Gülen Sezer Aray

Andi. M. Çağatay Turgut

Tuna: Bilgesu Gökçeaslan

Rejisör:Hakkı Kuş

Dekor& Tasarım: Bekir Beğen

Işık Tasarımı:İzzettin Biçer

Müzik: Eren Coşan

Koreoğrafi:Gülden Çelen

Rejisör Yardımcısı:Gülbahar Bozkurt

Rejisör Asistanları:M. Çağatay Turgut,Bilgesu Gökçeaslan

KISACA KONUSu

Deniz aşırı bir yere taşınmak üzere olan bir aile. Evlilikleri yılları devirmiş Frank ve Claudia çifti. Onların genç oğlu Andi ve aşkının imzasını taşıyan Tina... Ve beklenmeyen misafir bir kadın... Zaman çarkında sorgulanan aşk, tutku ve verilmiş sözler... Zamanın kuklası insanlar, hayatlar... Çağdaş insanın çırpınışları... Geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıkışmış nefes alamayan kişiler... Evlilik, aşk, ayrılık, kavuşma... Hayat sorgusu, keşkeler, iyi ki’ler... Çırılçıplak insan... 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Rıdvan Erdoğan Çelik

VİCDANIN SESİ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Sertoğlu

GÜZEL BİR GÖZ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Işık

SANATA EVET (45)

2 Aralık 2022 Cuma
Lütfü Şimşek

BENZER MANZARALAR  

30 Kasım 2022 Çarşamba
Fatih Özüdoğru

NEYİN VAR?

26 Kasım 2022 Cumartesi
Çiğdem Kanarya

BAKMAK

21 Kasım 2022 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar