Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (36)

  • 23.09.2022 10:25

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

HER ŞEY VAKTİNİ BEKLER KISA ÖZET

“Kalbinde iyilik biriktirenlerin yolu daima açıktır.”

Şems-i Tebrizi

Şems’in öğrencisi olmak zordur. Kararlılık ister, cesaret ister, disiplin ister, yürek ister...

Bu yolda yürümeye razı mısın?

Şems doğrudandır, dolambaçsızdır, açıktır, nettir.

Kendine karşı yalansız, dürüst ve açık olabilir misin?

Şems güneştir; aydınlatır, ısıtır ama insanı yakar kül de eder.

Önce kül olmaya, sonra küllerinden doğmaya var mısın?

Şems boğmaz, zorlamaz, ısrar etmez, vakti gelince bırakmasını da doğru zamanda gitmesini de bilir.

Tutunduğun dalları terk etmeye, vakti gelince gitmeye, bildiklerinden vazgeçmeye hazır mısın?

Bu kez Şems’in öğrencisi olmaya çağırıyorum seni.

Evet ışıklı ve sımsıcak bir yol ama yakıcı ve kavurucu da... Dürüst olamayan düşer, acele eden kendine çelme takar, aldatan aldanır, vazgeçemeyen unutulur, yorulanın hikâyesi erken biter...

Şems’in yolu yanmaya hazır olanların yoludur. İrade, zekâ, mantık, terbiye, saygı, güven, cesaret, disiplin ve azim ister senden.

Bunların hiçbirini yitirmedin ve hiçbir şey için hâlâ geç değil. Çünkü her şey zaten vaktini bekler. Belki de doğru zaman şimdidir.

 

UZAYA GİDEN TREN KISA ÖZET

Benim Zürafam Uçabilir kitabının yazarından yine muhteşem bir macera! Hayallerinize giden bir trene binmeye hazır mısınız?

Öğretmen, bu sefer de sınıfa bir tren hikâyesi yazma görevi verdi. Bu bir ekip çalışması olacaktı. Moni ve arkadaşları sıra dışı bir tren hikâyesi yazmak için heyecan dolu bir maceraya başladı. Bu tren Cumburlop Kasabası’na mı gidecekti yoksa Gergedanlar Köyü’ne mi? Hayır hayır! Treni raydan çıkma zamanı gelmişti. Çünkü bu tren uzaya gidecekti!  Peki ama nasıl?

Kahramanlarımız, hikâye kurgulamanın inceliklerini ve yaratıcı yazarlık sırlarını paylaşacakları büyüleyici yolculuklarına bütün okuyucuları davet ediyor!

Haydi, Dünyanın En Büyük Kitabını yazmaya sen de var mısın?

İNSANLAR KISA ÖZET

Bu satırları okuyanlarınızın büyük çoğunluğunun, insanların bir mitten ibaret olduğuna inandığını biliyorum ama ben size onların gerçekten var olduklarını bildirmek üzere buradayım. Bilmeyenler için söyleyeyim, insan dediğimiz şey orta zekâlı ve iki ayaklı bir yaşam formu; evrenin çok ıssız bir köşesinde yer alan küçük ve sulu bir gezegende, büyük ölçüde yanılsamalarla dolu bir varoluş sürdürüyor.* 

Yağmurlu bir akşamda Profesör Andrew Martin, önce dünyanın en büyük matematik bilmecesini çözmeyi başarıyor, ardından sırra kadem basıyor. Nihayet bir yol kenarında çırılçıplak halde bulunduğunda, kıyafetsizlikten daha ciddi bir meselesi olduğu ortaya çıkıyor: Andrew Martin artık insanlardan tiksiniyor; görünüşlerinden de yiyip içtiklerinden de bitmeyen şiddet ve savaş arzularından da... Yabancı bir tür arasında kaybolmuş hissediyor kendini. Sevgi ve aile kavramları onda şaşırtıcı bir ilgi uyandırsa da tüm sakinlerinden nefret ediyor bu gezegenin. Newton hariç... Ama o da bir köpek işte... 

Sahi, kim bu adam? Onun –ya da herhangi birinin– insanlık hakkındaki tüm fikrini değiştiren şey ne olabilir?

Son yılların en önemli romancılarından Matt Haig, onca karmaşıklığına rağmen hayatın içindeki mutluluğa ve insan doğasına dair alışılmadık bir hikâye sunuyor. İnsanlar, neşeli ve etkileyici bir üslupla *bizi* bize anlatıyor.

Edgar Allan Poe ödülü en iyi roman adayı

Goodreads okur ödülleri en iyi bilimkurgu adayı

Impac Dublin edebiyat ödülü adayı 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

TAY

23 Eylül 2022 / Animasyon

Yönetmen Nurullah Yenihan

Tay, tüccara satılacağını öğrenince kaçarak annesini bulmaya çalışan bir tayın hikayesini konu ediyor

BANA KARANLIĞINI ANLAT

23 Eylül 2022 / Dram

Yönetmen Gizem Kızıl

Oyuncular: Aslıhan Gürbüz, Serpil Gül, Gizem Güçlü

Bana Karanlığını Anlat, kocasının ölümünden sonra onunla ve kendisiyle yüzleşen bir kadının hayatına odaklanıyor.

 

DELİ KAZIM

23 Eylül 2022 / Macera, Komedi

Yönetmen Özgür Murat Sönmez

Oyuncular: Ceyhun Yılmaz, Vedat Erincin, Meral Perin

Deli Kızım, 1920'lerde savaş zamanından itibaren adada kalan arkadaşlarına ulaşmak için zorlu bir maceraya atılan Kazım ve arkadaşlarının hikayesini konu ediyor.

 

REFLECTİON

23 Eylül 2022 / Dram, Gerilim

Yönetmen İlker Savaşkurt

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Tarık Emir Tekin, Yasemin Szawlowski

İstanbul'un popüler bir bölgesinde oteli bulunan Ashu, özel konukları için son hazırlıkları yapmaktadır. Birbirinden tamamen farklı karakterde olan konukları otele yavaş yavaş giriş yapmaya başlarken her şey yolunda gözükür.

DÜZCE’DE 3 YENİ OYUN

HAREM KABERE 23 EYLÜL’DE DÜZCE’DE

Gece Kuşu, Televizyon Çocuğu, Zaga, Makina, Disko Kralı, Makina Kafa, Dada ve Uykusuzlar Kulübü; tam 27 yıldır, kendisinin tabiriyle “televizyondan arkadaşım” Okan Bayülgen, 23 Eylül Cuma akşamı HAREM KABARE oyunuyla Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde, Düzce’liler ile buluşacak.

Okan Bayülgen yazdı – yönetti – oynadı.

Melda Gür, Merve Sevi, Ödül Turan, Selin Atasoy, Kayra Ural çok farklı ve eğlenceli kadınlara can verdiler.

MAHŞERİ CÜMBÜŞ 6 EKİM’DE DÜZCE’DE

Mahşer’i Cümbüş adlı komedi de  Yiğit Arı, Güray Özcan, Ayça Işıldar Ak, Fatih Günay, Ayhan Taş ,Fatih Pestil,Gürkan Cevizci,Hazal Yumukoğlu,Nagihan Turgut,Özlem Turay,Serdar Sezgin Güvenç, Yiğit Ozan Ozansak ve Burak Satıbol’un rol alıyor. 

GEÇMİŞTEN GELEN KADIN 18 VE 19 EKİM 

Van Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından hazırlanan “Geçmişten Gelen Kadın “ 18 ve 19 Ekim 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelenecek. Alman yazar  Roland  Schimmelpfennig’ın kaleme aldığı oyunu Sibel Aslan Yeşilay Türkçeye çevirdi. Evlilik, ayrılık,aşk, kavuşma gibi temaların farklı biçimde anlatıldığı tek perdelik oyun 18 Ekim 2022 Salı ve 19 Ekim 2022 Çarşamba günleri saat 20.00’de Düzce’li tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi Kültür merkezinde satılacak. Oyun 17 yaş ve üzeri sanatseverlere  tavsiye ediliyor.

OYUNCU KADROSU

Frank: Hasan Çağdaş Kılıç

Claudia:Gülten Elif Selçuk

Romy:Gülen Sezer Aray

Andi. M. Çağatay Turgut

Tuna: Bilgesu Gökçeaslan

Rejisör:Hakkı Kuş

Dekor& Tasarım: Bekir Beğen

Işık Tasarımı:İzzettin Biçer

Müzik: Eren Coşan

Koreoğrafi:Gülden Çelen

Rejisör Yardımcısı:Gülbahar Bozkurt

Rejisör Asistanları:M. Çağatay Turgut,Bilgesu Gökçeaslan

KISACA KONUSU

Deniz aşırı bir yere taşınmak üzere olan bir aile. Evlilikleri yılları devirmiş Frank ve Claudia çifti. Onların genç oğlu Andi ve aşkının imzasını taşıyan Tina... Ve beklenmeyen misafir bir kadın... Zaman çarkında sorgulanan aşk, tutku ve verilmiş sözler... Zamanın kuklası insanlar, hayatlar... Çağdaş insanın çırpınışları... Geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıkışmış nefes alamayan kişiler... Evlilik, aşk, ayrılık, kavuşma... Hayat sorgusu, keşkeler, iyi ki’ler... Çırılçıplak insan...

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Rıdvan Erdoğan Çelik

VİCDANIN SESİ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Sertoğlu

GÜZEL BİR GÖZ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Işık

SANATA EVET (45)

2 Aralık 2022 Cuma
Lütfü Şimşek

BENZER MANZARALAR  

30 Kasım 2022 Çarşamba
Fatih Özüdoğru

NEYİN VAR?

26 Kasım 2022 Cumartesi
Çiğdem Kanarya

BAKMAK

21 Kasım 2022 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar