Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (35)

  • 20.09.2022 11:41

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

KİTAP NOTU

Kaptan “Çalın” diyordu...

“Kemanlar çaldığına göre gemi batmıyor” diye düşünenler…

…devrilen sancak direklerini sorgulamadılar bile...

Ülkenin yurtseverleri, Atatürkçüleri, Cumhuriyet'e gönül vermiş aydınları...

Bu ülkeyi kuran güç, koca Türk ordusunun komutanları, şerefli subayları...

Bilim adamları, hocalar, gazeteciler, yazarlar alınıp götürüldüğünde...

Kemancılar çaldılar…

Hukuk, eğitim, bürokrasi çöktüğünde...

Üniversiteler, medya, sendikalar, devrimin getirdiği kurumlar çöktüğünde...

Kemancılar çaldılar…

Bu, sıradan bir çarpma değildi...

Buzdağının görünmeyen yanı vardı...

Karanlık bir gecede devletin omurgası parçalanıp gövdesi gömülürken...

Dinleyin... Titanic kemancıları çalmaya devam ediyor.

Bir ülkenin neresinde hadise varsa, nerede sorun, nerede acı, nerede isyan, nerede rezalet, nerede kahır...

Oraya yetişmek gibi bir günahın ürünü her bir yazı...

Yazılarım kaybolsun istemedim,

Onları emanet edecek en iyi yeri seçtim.

Kimler için yazdıysam onlara;

Size emanet yazılarım…

KİTAP NOTU

…İslam dünyası 8. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar tam manasıyla bir altın çağ yaşamıştır. İlim ve bilimde şartsız dünyaya hâkimdir. 13. yüzyıldan bu tarafaysa hem ilim hem de bilim alanında yetimdir. Bunun bir numaralı sebebi ezoterizm bataklığına sürüklenmiş bir kısım tarikat ve cemaatlerdir. Aklı vestiyere asan biatçılıktır. Bunların pek çoğu Yeni Dünya Düzeni ütopyasının kurucu babalarının arzu ettiği Tek Dünya Dini yani Panteist-Kabalist, Varlıkta Birlikçi, senkretik, Hz. Peygamber'siz bir İslam'a hizmet etmektedirler. Bazıları bunun farkında bile olmayabilir.

İslam dünyası dahil, küresel anlamda gerek semavi, gerek felsefi dinler parayla gnostikleştirilmiştir. Din ve para siyasetin temel enstrümanlarıdır. Din-para-siyaset üçgeninde ilim, bilim, teknoloji Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın kutuplarının kontrolündedir. Her din ve inançtan insanlık sesli ve sessiz silahlarla mankurtlaştırılmaktadır.

Artık her dinden her inançtan insanlar bir kurtarıcıyı, Mesih ve Mehdi'yi bekliyor. Ortada çok sayıda Mesih ve Mehdi dolaştığı için yakında her inanca uygun, uzaydan teknoloji marifetiyle, holografik Nöro-Mesih insanlığa görünecek.

Bu çalışma ile Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'ndan bugüne insanlığın nasıl dönüştürüldüğünü belgelerle göstermeye çalıştık. Elinizdeki kitabın satırlarında gezindikçe Kuran ve sahih hadisler dışında bir tarikat ve cemaat İslam'ının 13. yüzyıldan beri İslam'ın içini boşalttığını görecek, ah çekecek ve ağlayacaksınız... 

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

DOKUNMA HURDACININ KIZI

16 Eylül 2022 / Dram

Yönetmen Hakan Gürtop

Oyuncular: Abidin Yerebakan, Fatma Yılmaz, Betül Şahin

Hediye, hurdacılık yaparak geçinmeye çalışan, fakir bir ailenin kızıdır. İlçe kaymakamının yardımları sayesinde eğitimini tamamlayan Hediye, öğretmen olur. Travmaları olan bir kadın olan Hediye, bir gün rahatsızlanan öğrencisi Kader’i hastaneye götürdüğünde onun kanser olduğunu öğrenir.

CÂNN

16 Eylül 2022 / Korku

Yönetmen Eren Ergin

Oyuncular: Alihan Demirbilek, Berda Akar, Brian Egemen Celbiş

Beren, üniversite sınavına hazırlanan genç bir kızdır. Katıldığı kamptan dönen Beren, aniden hastalanır. Bu sırada babası Salih iş için yurt dışındadır ve onu öz evladı gibi seven üvey annesi Nurdan, ona iyi geleceğini düşünerek ağabeyi Doğu'yu yanlarına çağırır. Ancak Doğu ve eşi Nergis'in gelmesinden kısa bir ...

BURÇLAR

16 Eylül 2022 / Komedi, Romantik

Yönetmen Devrim Yalçın

Oyuncular: Ali Ersan Duru, Gözde Mutluer, Ferman Akgül

Burçlar, astrolojiye takıntılı olan genç bir kadının hayatına odaklanıyor.

DÜZCE’DE 3 YENİ OYUN

HAREM KABERE 23 EYLÜL’DE DÜZCE’DE

Gece Kuşu, Televizyon Çocuğu, Zaga, Makina, Disko Kralı, Makina Kafa, Dada ve Uykusuzlar Kulübü; tam 27 yıldır, kendisinin tabiriyle “televizyondan arkadaşım” Okan Bayülgen, 23 Eylül Cuma akşamı HAREM KABARE oyunuyla Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde, Düzce’liler ile buluşacak.

Okan Bayülgen yazdı – yönetti – oynadı.

Melda Gür, Merve Sevi, Ödül Turan, Selin Atasoy, Kayra Ural çok farklı ve eğlenceli kadınlara can verdiler.

MAHŞERİ CÜMBÜŞ 6 EKİM’DE DÜZCE’DE

Mahşer’i Cümbüş adlı komedi de  Yiğit Arı, Güray Özcan, Ayça Işıldar Ak, Fatih Günay, Ayhan Taş ,Fatih Pestil,Gürkan Cevizci,Hazal Yumukoğlu,Nagihan Turgut,Özlem Turay,Serdar Sezgin Güvenç, Yiğit Ozan Ozansak ve Burak Satıbol’un rol alıyor. 

GEÇMİŞTEN GELEN KADIN 18 VE 19 EKİM

 Van Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından hazırlanan “Geçmişten Gelen Kadın “ 18 ve 19 Ekim 2022 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde sahnelenecek. Alman yazar  Roland  Schimmelpfennig’ın kaleme aldığı oyunu Sibel Aslan Yeşilay Türkçeye çevirdi. Evlilik, ayrılık,aşk, kavuşma gibi temaların farklı biçimde anlatıldığı tek perdelik oyun 18 Ekim 2022 Salı ve 19 Ekim 2022 Çarşamba günleri saat 20.00’de Düzce’li tiyatro severlerin beğenisine sunulacak. Oyunun biletleri Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi Kültür merkezinde satılacak. Oyun 17 yaş ve üzeri sanatseverlere  tavsiye ediliyor.

OYUNCU KADROSU

Frank: Hasan Çağdaş Kılıç

Claudia:Gülten Elif Selçuk

Romy:Gülen Sezer Aray

Andi. M. Çağatay Turgut

Tuna: Bilgesu Gökçeaslan

Rejisör:Hakkı Kuş

Dekor& Tasarım: Bekir Beğen

Işık Tasarımı:İzzettin Biçer

Müzik: Eren Coşan

Koreoğrafi:Gülden Çelen

Rejisör Yardımcısı:Gülbahar Bozkurt

Rejisör Asistanları:M. Çağatay Turgut,Bilgesu Gökçeaslan

KISACA KONUSU

Deniz aşırı bir yere taşınmak üzere olan bir aile. Evlilikleri yılları devirmiş Frank ve Claudia çifti. Onların genç oğlu Andi ve aşkının imzasını taşıyan Tina... Ve beklenmeyen misafir bir kadın... Zaman çarkında sorgulanan aşk, tutku ve verilmiş sözler... Zamanın kuklası insanlar, hayatlar... Çağdaş insanın çırpınışları... Geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıkışmış nefes alamayan kişiler... Evlilik, aşk, ayrılık, kavuşma... Hayat sorgusu, keşkeler, iyi ki’ler... Çırılçıplak insan...

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.