Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SANATA EVET (33)

  • 2.09.2022 08:00

HAFTANIN KİTAP ÖNERİLERİ

KİTAP NOTU

Stefan Zweig’ın öykücülüğünde ayrı bir yer tutan O muydu?, kemirici bir duygu olan şüpheyi eksene alır ve bu duygunun insanı sürüklediği kaygı, sıkıntı ve çaresizlik atmosferinden okura seslenir. Öyküye, Zweig’da benzerine pek rastlamadığımız türden, huzurlu İngiliz taşrasında polisiye bir kurgu eşlik eder.

Tutkuyla savrulan hayatların yazarı, derin, yoğun ve güçlü karakterlerin yaratıcısı Stefan Zweig, bu benzersiz öyküsünde, bizi John Charleston Limpley’le tanıştırır. Mr. Limpley’in çevresi ve köpeği Ponto’yla ilişkisine, komşusu Betsy’nin titiz, şüpheci gözlerinden tanık oluruz. Zweig, kaçınılmaz felaketi, klasik İngiliz polisiyelerinden aşina olduğumuz “kim yaptı?” sorusunun etrafında düğümler.

“Şahsen katilin o olduğundan neredeyse eminim; ama elimde çürütülmesi imkânsız o son kanıt yok.

KİTAP  NOTU

Mutlu olmak, mutlu yaşamak mümkün müdür?

Schopenhauer’in radikal kötümserliği, onun felsefesini mutluluk düşüncesiyle bağdaştırma girişimlerini daha doğmadan boğar. Schopenhauer’e göre yaratıkların en mutsuzu insandır ve her türlü oluşun kaynağı olan irade, dünyadaki bütün kötülüklerin çıkış noktasıdır. Dünya kötü bir yerdir ve kötülüğünün en belirleyici yönü, acı ve mutsuzluğun her yerde hazır ve nazır oluşudur.

Mutlu Olma Sanatı, iyimser dünya görüşüne karşı çıkan ve yaşadığımız dünyayı olası dünyaların en kötüsü sayan Schopenhauer’den umulmadık bir kılavuz. Adını felsefe tarihine kötümser olarak yazdıran filozofun bu küçük kitabı, mutluluğa ulaşma çabası olarak hayata dair pratik bir felsefeyi de olanaklı kılıyor.

KİTAP NOTU

Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.”

- Tolstoy

Demirden keskin bir düdük sesi yükseldi o sırada. Ayrılığın ciddiyeti buz gibi sardı bedenimi. Kapılar kapandı sonra... Çantam sağımda, yalnızlık karşımda...

Gidiyorum!

Hayır bir saniye!

Filmlerde böyle olmazdı ki... Son anda muhakkak bir kalma sebebi yazardı senarist. Tam hareket etmek üzereyken trenden atlayıverirdi.

esasa adam

Oysa şimdi rayların üzerinde kaymaya başlamıştı bile tren... Ayrılığın göğsüme oturan ağırlığıyla camdan dışarı bakıp el sallayan insanlarla dolu peronu izledim.

 Beni uğurlamaya gelmeyen herkese teşekkür eder gibi bir damla gözyaşı bıraktım oraya.

HAFTANIN FİLMLERİNDEN SEÇMELER

ÖRÜMCEK-ADAM EVE DÖNÜŞ YOK

17 Aralık 2021 / Aksiyon, Macera, Fantastik

Yeniden vizyona giriş tarihi: 2 Eylül 2022

Yönetmen Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch

Örümcek-Adam Eve Dönüş Yok, kimliği açığa Örümcek-Adam'ın, sırrını geri vermesi için Doktor Strange'den yardım istemesiyle birlikte yaşananları konu ediyor.

YALANCI ŞAHİT

2 Eylül 2022 / Komedi

Yönetmen Bilal Kalyoncu

Oyuncular: Algı Eke, İnan Ulaş Torun, Onur Sermik

Yalancı Şahit, hayatının en zorlu davası ile karşı karşıya olan Ali Cengiz'in yaşadıklarını konu ediyor.

BIÇAĞIN İKİ YÜZÜ

2 Eylül 2022 / Dram, Romantik

Yönetmen Claire Denis

Oyuncular: Juliette Binoche, Vincent Lindon, Grégoire Colin

Bıçağın İki Yüzü, şuanki kız arkadaşı Sarah’ın eski ev arkadaşı ve eski sevgilisi olan Francois ile bir araya gelen Jean'in yaşadıklarını konu ediyor.

SEKİZ SIFIR

2 Eylül 2022 / Komedi

Yönetmen Uğur Güzel

Oyuncular: Arif Sevimli, Mustafa Yavuz, Aydoğan Temel

Yönetmen koltuğunda Uğur Güzel'in oturduğu komedi türündeki "Sekiz Sıfır" filminin oyuncu kadrosunda Arif Sevimli, Mustafa Yavuz, Aydoğan Temel, Mustafa Ak, Zeki Yılmaz gibi isimler yer alıyor.

DÜZCE’DEN SANAT HABERLERİ

MAHŞERİ CÜMBÜŞ 6 EKİM’DE DÜZCE’DE

Mahşer’i Cümbüş adlı komedi de  Yiğit Arı, Güray Özcan, Ayça Işıldar Ak, Fatih Günay, Ayhan Taş ,Fatih Pestil,Gürkan Cevizci,Hazal Yumukoğlu,Nagihan Turgut,Özlem Turay,Serdar Sezgin Güvenç, Yiğit Ozan Ozansak ve Burak Satıbol’un rol alıyor. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Rıdvan Erdoğan Çelik

VİCDANIN SESİ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Sertoğlu

GÜZEL BİR GÖZ

3 Aralık 2022 Cumartesi
Kenan Işık

SANATA EVET (45)

2 Aralık 2022 Cuma
Lütfü Şimşek

BENZER MANZARALAR  

30 Kasım 2022 Çarşamba
Fatih Özüdoğru

NEYİN VAR?

26 Kasım 2022 Cumartesi
Çiğdem Kanarya

BAKMAK

21 Kasım 2022 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar