Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İYİ Partililerden gündem yaratan önergeler

İYİ Partililerden gündem yaratan önergeler
9.01.2020 - 09:33

Üyeler tarafından son Meclis toplantısında verilen soru önergesinde Düzce gündemini meşgul eden 4 konu ele alındı. 

BAZALT SATIŞININ DETAYLARI PAYLAŞILSIN

Rusya’ya yapılacak bazalt madeni satışı ile ilgili bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması istenerek “Düzce Belediyesi tarafından  Rusya’ya bazalt madeni satışı yapılacağı duyurulmuş ve parti olarak bizim de mutluluk duyduğumuz bu hadise konu başlığı olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bununla beraber, ilgili satışın tonunun kaç liradan olacağı, yıllara sair kaç tonluk satış anlaşması yapıldığı ve nakliye detayları paylaşılmamıştır. Bu bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz” dedinldi. 

OTOPARK ÜCRETLERİ AYRI BİR HESAPTA TOPLANIYOR MU?

Otopark ücretlerinin ayrı bir hesapta tutulup tutulmadığı sorgulanarak “Düzce’nin özellikle merkezde otopark sorunu yaşadığı bilinen bir gerçektir. Belediye tarafından toplan otopark ücretlerinin de ayrı bir hesapta tutulması kanunen zaruri iken toplanan bu paralar başka yerde kullanılıp Belediye tarafından hukuki bir suç işlenmekte midir ? İlgili hesapta bu paralar toplansa idi ve hukuka riayet edilse idi oluşacak olan faiz geliri de para harcandığı için kamu zararı şeklinde görülmektedir. Bu kamu zararı oluşmuş mudur , oluştu ise ne tutarda bir kamu zararı mevcuttur” şeklinde bilgi istendi. 

EVSEL ATIK ÜCRETLERİ BAŞKA BİR KALEME Mİ HARCANIYOR?

Evsel atık ücretleri konusu da gündeme getirilerek “Evsel atık ücretleri ilgili kanun maddesi uyarınca katı atık hizmetleri dışında kullanılamaz.  Hecinler bölgesindeki tesisin varlığı sebep gösterilerek, bilindiği üzere, tüm Düzceli vatandaşlarımızın faturalarına evsel atık bedeli yansıtılmaktadır. Oysaki bu tesis mahkeme kararı ile kapatılmıştır, aktif değildir. Düzce’de vahşi depolama yöntemi ile çöpler depolanmaktadır. Katı atık tesisi bulunmamasına rağmen, Düzce belediyesinin vatandaşın ödediği faturalara katı atık bedeli yansıtması hukuki değildir. Hukuki bir gerekçe olmadan toplanan bu bedeller yine kanuna göre başka hizmetler için kullanılamaz ki kullanılıyorsa da bu ayrı bir suçtur. Bu toplanan evsel atık bedelleri ayrı bir banka hesabında tutulmakta mıdır ? Toplanan bu evsel atık bedelleri başka bir hizmet kaleminde harcanmakta mıdır ? Hecinler yöresindeki tesisin kapatıldığı tarihten itibaren Düzce Belediyesi’nin ilgili kalemden yapmış olduğu tahsilat bedeli ne kadardır” denildi. 

İNÖNÜ PARKI YASAL SÜRECİ

Soru önergesinde İnönü Parkı ile ilgili yasal süreçte sorgulanarak “İnönü Parkı Kiralama sözleşmesi ile alakalı olarak 2016 yılında 372 sayılı meclis kararı ile İnönü parkının kullanım süresi uzatılmıştır. Sayıştaya göre yetkisiz bir uygulama olmasına rağmen yapılan 2. İhalede Dursun Ay’ın yetkisini kullanıp iptal ettiği bu ihalede, Sayıştay raporuna rağmen sözleşme süresi dolan bu parkı müstecir 2013’te yıkım kararı bulunmasına rağmen 2019 senesine kadar sözleşme nasıl uzatılarak kullanmıştır. Son yapılan ihale bedeline nazaran, 10 000 TL’lik bir bedel ile müstecirin kullandığı parkta , göreceli bir kamu zararı oluşmuş mudur ki iptal edilen ihale sonrası Valilik tarafından konulan şerhlerde de bu kamu zararı tespit edilebilmektedir. Oluşan bu kamu zararı ile alakalı Düzce Belediyesi dönemin idareci ve yöneticileri hakkında adli ve idari takip yapmakla yükümlüdür. Bu konu ile alakalı gerekli inceleme ve araştırmanın yapılıp, işlemlerin başlatılarak tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz” şeklinde açıklama yapıldı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar