Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“İktidarı Taşıyacak Güç Kalmadı”

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem Düzce’de  İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem konferansı verdi. Erdem konuşmasında “Milletin iktidarı taşıyacak gücü kalmadı” dedi.

“İktidarı Taşıyacak Güç Kalmadı”
25.12.2021 - 16:25
Güncelleme 25.12.2021 - 16:27
Haber Merkezi

İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansta “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” taslağının akademisyen ve uzmanlardan alınan görüşler ışığından hazırlandığını kaydeden Erdem, eksikliklerin vatandaşlardan gelecek olan görüş, eleştiri ve fikirlerle tamamlanacağını söyledi.

Genel Başkan Yardımcısı Erdem, Düzce ziyaretinde ilk olarak partililer ile bir araya geldi. Ardından saat 14.00’da Düzce Barosu Hizmet Binası Toplantı Salonunda, gerçekleştirilen  konferansta, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili bilgiler  verdi.

Prof. Dr. Bahadır Erdem, hazırladıkları taslakta kuvvetler ayrılığına önem verildiğini, partili Cumhurbaşkanlığının kaldırılmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK ve valilerin siyaset dışına çıkarılacağını vurguladı. Bahadır Erdem, seçim barajının yüzde 5 olarak planlandığını ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yeniden kurulacağını anlattı. Erdem, “Milletin iktidarı taşıyacak gücü kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin (CHS) devlet ve sistem krizi yarattığını, “hukukun üstünlüğü” ilkesini geri plana ittiğini, dış politikayı iç siyasete malzeme yaptığını anlattı.

Şu anki sistemde bakanların “sekreter” gibi görev yaptığını söyleyen Erdem, önerdikleri sistemde bakanların dışardan seçilmeyeceğini belirterek, “İşinin ehli milletvekillerinin içinden bakanlar seçilecek. Biz iyileştirilmiş Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz” dedi.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar