Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İYİ Partililerden Önerge Bombardımanı

İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri, ilgililer tarafından yanıtlanmak üzere Meclise bir çok konuda soru önergesi sundu.

İYİ Partililerden Önerge Bombardımanı
4.01.2022 - 16:48
Haber Merkezi

Önergelerde Cedidiye’ye yapılacak otopark, şehir mezarlığından kesilen ağaçlar, hava kirliliği, ulaşım, Muncurlu Park’ın kiralanması ve eski sanayi çarşısında uygulanacak kentsel dönüşüm ile alakalı bir çok soru yer aldı. 

NEDEN BANKA KREDİSİ KULLANILDI?
 

2010 yılından itibaren inşaat ruhsatları ile birlikte toplanan otopark haçlarının akıbeti soruldu. İYİ Parti Meclis grubu, önergesinde 11 yıldır para toplanmasına rağmen Cedidiye meydanına yapılması planlanan otopark ile alakalı olarak neden banka kredisi kullanıldığının yanıtlanması istendi. Düzce’ye katlı otopark yapılmasının planlanıp planlanmadığı da soru önergesine eklendi.

NE KADAR TAHSİLAT YAPILDI?
 

İYİ Partili üyeler ayrıca Şehir Mezarlığında kesilen ağaçların metreküpünü, yapılan üretimlerin hangi amaca hizmet ettiği ve ne kadar tahsilat yapıldığını ve son olarak da tomrukların nerede işlem görüp bunun hangi kıstasa göre belirlendiğini öğrenmek istediler.
Soru önergelerinde hava kirliliğine de değinildi.  İYİ Parti Meclis Üyeleri Ağa, Çay Mahalleleri ve Çamköy’de yapıların kentsel dönüşüme tabi tutulmasının hava kirliliğini çözmede çok etkin olacağını ifade ettiler. 

25 YAŞA ÇIKARTILMALI
 

Genç Kart 81’in üst sınırının Sosyal Güvenlik Kurumunda da görüldüğü üzere 25 yaşına çıkartılmasının gerekliliği ve kartın Beçi Kooperatifi araçlarında da kullanılmasının sağlanması talebi önergede dikkat çekilen diğer hususlar oldu. 

MAĞDURİYET NASIL GİDERİLECEK?
 

Tek kullanımlık kartların 24 saat içerisinde iptal edilecek olmasına tepki gösteren İYİ Partililer, Belediyede ulaşım müdürlüğü kapatıldığı için tek kullanımlık kartlarda yer alan ifadenin hangi müdürlüğü ifade ettiğini sorarak “24 saat kullanım hakkı olan bu biletler ile alakalı 24 saat içerinde kullanılmaması halinde iptaline, yetki belediye meclisinde olmasına rağmen, kim karar vermiş bu biletlerle alakalı oluşan mağduriyetlerin nasıl giderilmesi planlanmıştır” dediler. 
 

MUNCURLUPARK Nİ ZAMAN HİZMET VERECEK?
 

Mucurlu Park ile alakalı da soru önergesi veren İYİ Parti Meclis üyeleri “İçeride müstecir varken Düzce Belediyesi bu alanı nasıl kiraladı? 2021 Şubat ayında kiralaması yapılan yere dekontu da ibraz edildiği üzere 15/04/2021 tarihinde neden kira yatırıldı? İbraz edilen dekontta da yazdığı üzere yatırılan kira neden ‘’Tahsilat ve Emanet’’ hesabına alındı ve Şubat 2021 de kiralandığı ifade edilip Nisan 2021 de kira ödemesi yapılan bu yerde müstecir neden Eylül 2021’de bu alanı terk etti? Kiralanan bu alanla ilgili Düzce Belediyesi ne zaman hizmet vermeye başlayacak?” sorularını yönelttiler. 

Soruların 30 gün içerisinde cevaplanmaması halinde yargı yoluna başvurulmasının kamunun haklarını koruma adına elzem olduğu vurgulandı. 

HAKLARDAN VAZGEÇME YETKİSİ VAR MI?
 

Son olarak Eski sanayi çarşısında yapılacak kentsel dönüşüm projesini önergelerine taşıyan üyeler “Düzce Belediyesinin Düzce halkının kamusal haklarından vazgeçme yetkisi var mı? Bu konu Belediyenin hangi kurulunda görüşülerek kamunun haklarından vaz geçilmesine karar verildi? Düzce Belediyesinin vazgeçtiği kamusal haklar neler? Vazgeçilen kamusal hakların ekonomik karşılığı tahminen ne kadar?” sorularını sordular.

Verilen soru önergelerine ısrarla ve aylarca cevap alamadıklarını ifade eden meclis üyeleri Belediye yetkililerinden de bu konularda hassasiyet ve anlayış rica ettiklerini belirttiler.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar