Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"TMO ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR"

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasaya fındık satmaya başladığını belirterek üreticinin mağdur olduğunu söyledi.

"TMO ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR"
2.02.2023 - 13:12
Haber Merkezi

TMO’nun düşük fiyatla fındık satışını üreticiye saygısızlık olarak değerlendiren Er “Fındığın fiyatı güncel piyasa şartlarında düşmeye başlamıştır. Serbest piyasada 59-63 liradan talep gören fındık ne hikmetse TMO’nun 58 ve 61 TL üzerinden fındık satışına başlaması ile 5-8 lira arasında fiyat düşüşü yaşamıştır.

TMO tarafından yapılan bu satış, üretici çiftçimizi ve yerli esnafımızı zarar uğratmakta, fındık piyasasını tekelinde tutan yabancı bir şirketin ucuz ürün toplamasına yaramaktadır. Yapılan bu iş üreticinin emeğine saygısızlıktır” dedi.

Er, TMO’nun piyasaya fındık satışına başlamasıyla serbest fiyasadaki fiyatların düştüğünü kaydederek “Bu gün görülmektedir ki tüm uyarılarımıza ve fiyatın 70-75 TL bandında olması telkinlerimize rağmen fındık taban fiyatını 51-53 arasında belirlenerek üretici mağdur edilmiş, enflasyon ve artan girdi maliyetleri karşısında yeterince zarar görmüştür. Nitekim Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de fındık alımlarını bu fiyatlar üzerinden yapmıştır.

Ağustos 2022’den bu yana fındık fiyatı serbest piyasada yükselmiş ve 59-63 lira bandına kadar ulaşmıştır. Ancak tam da bu sırada, üreticinin para kazanmasını istemeyen eller ne hikmetse yeniden devreye girmiştir. Nitekim bugün TMO piyasaya fındık satışına başlamış ve akabinde serbest piyasadaki fındık fiyatları 5-8 lira geriye düştü” diye konuştu. 

Yapılan bu satışın, fındık piyasasını tekelinde tutan yabancı bir şirketin piyasadan ucuz ürün toplamasına öncülük etmekten başka bir işe yaramadığını belirten Er, “Üretici zarar etmektedir. TMO’ya da Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Düzce Milletvekillerine ve Hükûmetimize seslenmek istiyorum ‘Lütfen  bu hataya bir dur deyin ve TMO tarafından yapılan piyasaya müdahale temelli satışları durdurun.

Yabancı şirketlerin değil, üreticinin hakkını koruyun. Zaten yeterince mağdur olan fındık üreticisini daha fazla mağdur etmeyin…  Farkında mısınız ? Bu ülkede Tarımı ve Üretimi bitiriyorsunuz” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar