Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Emekli İkramiyeleri Güncellenmeli”

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, emekli ikramiyelerinin güncellenmesini ve emeklilerin yaşanabilir bir ‘Bayram’ geçirmesini istedi.

“Emekli İkramiyeleri Güncellenmeli”
26.04.2022 - 12:45
Haber Merkezi

Er, zamlara dikkat çekerek “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklinin ikramiyesine geldiğinde ‘hiperenflasyon’dan bahsetmesi en hafif tabir ile bir komedi içerikli tiyatronun son perdesinin oynanmasıdır” dedi. 
 

“BAKAN GERÇEKLERDEN KOPMUŞ”


Bakan Bilgin’in emekli ikramiyesi ile ilgili yaptığı açıklamayı eleştiren Er “Adeta parası olan insanların paralarını korumak adına Kur korumalı mevduatlar için mart ayında  milletin parasından, bütçeden, 11.7 milyar TL çıkarken emekli ikramiyesi söz konusu olduğunda ‘ gündemimizde yok’ demek, sebebini ise ‘emekliye yapılacak zam enflasyonu tetikleyebilir’ açıklamak mantıklı bir izahtan uzaktır. 1.100 TL olan ikramiyenin toplam maliyetinin iki bayramda yaklaşık 25 milyar TL olduğunu dile getiren  Sayın Bakan Bilgin’in, bu düşüncesini ifade ederken “Yani çok büyük bir rakam” demesi, her üç emekliden ikisinin açlık sınırının yarısı kadar ücret aldığı ülkemizde  Sayın Bakan’ın gerçeklerden ne kadar koptuğunu gözler önüne sermektedir” diye konuştu. 
 

“EMEKLİ AÇLIĞA MAHKUM EDİLMESİN”


Emekli İkramiyelerinin mutlaka mevcut enflasyon oranları göz önüne alınarak güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Yunus Özay Er, emeklilerin açlıkla boğuşur hale getirilmemesini isteyerek “Bu ülkede 3 kişiden birisi, ‘Ben açım’ demekte, bu rakamında önemli kısmını ne yazık ki emeklilerimiz oluşturmaktadır. Sayın Bakan umarız bu gerçekten bihaber değildir. Enflasyon geçen bayramdan bu yana ENAG’ın açıklamasına göre yüzde 150, TÜİK’e göre yüzde 60’ın üzerindedir. Enflasyonun bu denli yüksek olduğu görmezden gelinerek emekliye ’sıfır zam’ ifadesi Sayın Bakan açısından da ülkemiz adına da büyük bir talihsizlik ve halsizliktir” şeklinde açıklama yaptı. 
 

“CUMHURBAŞKANI İNİSİYATİF ALMALI”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli ikramiyeleri konusunda inisiyatif almasını isteyen Er şöyle devam etti: “Bayramın yaklaştığı şu günlerde, emeklilerimizi daha fazla hayal kırıklığına uğratmanın bir manası yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Emekli İkramiyesi’ konusunda bir an önce inisiyatif alarak, Emekli İkramiyelerini güncellemesi ve emeklilerin yaşanabilir bir ‘Bayram’ geçirmesini sağlamasını umuyoruz. Herkese var olan para sıra dar gelirliye, asgari ücretliye ve emekliye gelince neden yoktur ?” diye sordu.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar