İşte AK Parti'nin seçim beyannamesini

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kongre Merkezi'nde yapılan programda seçim beyannamesini açıkladı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
İşte AK Parti'nin seçim beyannamesini
Video için play'e tıklayın

Erdoğan, Parti mensuplarından seçim günü olan 31 Mart'ta kadar her anı değerlendirmelerini istedi. Erdoğan “Gelmeyene gideceğiz, küskünü barıştıracağız, sevmeyeni sevdireceğiz, her eve, iş yerine gireceğiz, kararsızları ikna edeceğiz, zaten gönlünde olduklarımızı unutmayacağız” dedi.
Siyasetin sokakta yapıldığını, seçimin de sandıkta kazanıldığını kaydeden Erdoğan “Seçim günü sandığı namusumuz olarak görerek sahiplenmenizi istiyorum” diye konuştu.


" TÜRKİYE'YE KARŞI SİNSİ NİYETLERİ BOŞA ÇIKARIYORUZ"

Yerel seçimleri demokrasi şöleni ile gerçekleştireceklerini ifade eden Recep Tayyip Erdoğan “Geride bıraktığımız 21 yıl boyunca vesayetin türlü baskılarına, terör örgütlerinin saldırılarına, emperyalistlerin nice sinse oyunlarına rağmen milletimizin iradesini yere düşürmedik, milli irade bayrağını hep yukarıda tuttuk. 31 Mart’ta bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum.

Büyük hayallere kavuşmak için iyi hazırlıklar yapmak, azimle çok çalışmak gerekir. Biz ülkeye ve millete hizmet yolculuğunda 30 yıl önce başlamış bir hareketiz. Önce şehirlerimizdeki başarılarımızla milletimizin gönlüne girdik. İktidara geldikten sonra da aynı hissiyatın vatan topraklarının her karışını eser ve hizmetle buluşturduk” dedi.


“TÜM ŞEHİRLERİ KUCAKLAYACAĞIZ”

AK Parti vizyonunu tüm belediye ve şehirleri kucaklayacak şekilde hazırladıklarının altını çizen Erdoğan şöyle devam etti: “2023 hedeflerimizle ardından Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkemizin geleceğini inşa ettik. Evlatlarımıza büyük ve güçlü Türkiye bırakma hedeflerine çelme takılmaması için kimseye malzeme vermemeliyiz.

İçeride ve dışarda Türkiye’nin tökezlemesini, yeniden eskiye dönmesini isteyen bir güruh var. Her ne kadar oklar bizlere çevrilmiş olsa da asıl hedef Türkiye ve milletimizdir. Bunun için sözümüzü rakiplerimize, yarıştığımız adaylara ve partilere değil doğrudan milletimize söylüyoruz. Bunun için vizyonumuzu tüm belediye ve şehirlerimizi kucaklayacak şekilde hazırlıyoruz.”


"GELMEYENE GİDECEĞİZ, KÜSKÜNÜ BARIŞTIRACAĞIZ"

Erdoğan partililere kararsızları ikna etmeleri talimatı vererek “Seçim günü olan 31 Mart'ta kadar gelmeyene gideceğiz, küskünü barıştıracağız, sevmeyeni sevdireceğiz, her eve iş yerine gireceğiz, kararsızları ikna edeceğiz, zaten gönlünde olduklarımızı unutmayacağız. Siyasetin sokakta yapıldığını unutmayacağız. Seçimin sandıkta kazanıldığını bileceğiz. Sizlerden seçim gününe kadar her anı değerlendirmenizi, seçim günü sandığı da namusumuz olarak görerek sahiplenmenizi istiyorum” dedi.

Yerel seçim mottosunun gerçek belediyecilik oluduğunu vurgulayan Erdoğan “AK Parti olarak mahalli seçimlerdeki ilk sınavımızı AK eller, AK iller yerel kalkınma başlıyor diye 2004'te vermiştik. 31 Mart seçimlerinde ise 'Gerçek belediyecilik için hazırız, kararlıyız' diye gidiyoruz.

Türkiye Yüzyılı hayatımızın her alanı gibi şehirlerimizi de kapsıyor. Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazırız, kararlıyız diyoruz. Bunun için seçim beyannamemizin başlığını 'Türkiye Yüzyılı İçin Gerçek Belediyecilik' belirledik” diye konuştu.

8 ANA BAŞLIK
Erdoğan seçim beyannamesini 8 başlıkta şöyle sıraladı:
- AK Parti yerel yönetim vizyonu
- Katılımcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik
- Dirençli şehirler
- Türkiye Yüzyılında şehir ve çevre
- Toplumsal refah öncelikli şehir ekonomileri
- Duyarlı ve kapsayıcı sosyal belediyecilik
- Kültür üreten şehirler
- Hizmet ve eser belediyeceği


"BİZDEN DEVRALANLAR ŞEHİRLERİMİZE 5 YIL KAYBETTİRDİ"

Bir önceki seçimde belediye yönetimlerini Ak parti’den devralanların şehirlere 5 yıl kaybettirdiği savunan Erdoğan “Amacımız şehirlerimizi şov ve ajans belediyeciğinden kurtarmaktır” dedi.


Muhalefet belediyelerinin ‘engellendik’ edebiyatı yaptığını kaydeden Recep Tayyip Erdoğan “Siz bakmayın birilerinin engellendik edebiyatı yaptığına. Şu an onlar AK Parti belediyelerinin aldıkları paradan daha fazlasını aldılar. Bunların tamamı sorumluluktan kaçmadır. Diğer belediyelere ne veriliyorsa, hangi kritere göre tahsis yapılıyorsa bunun için de geçerlidir. Her belediye kaynaklardan adil bir şekilde yararlanmaktadır. İBB'yi aldığım zaman bizim borcumuz 2,5 milyar dolardı. Devrederken 1,5 milyar dolarla devrettik. Ama şimdi İBB'nin 3 milyar dolar borcu var. Bunların tek derdi beceriksizliklerinin üstünü örtmektir. Biz hükümet çalışmalarını yönetirken kimsenin siyasi kimliğine bakmıyoruz. Bizim odaklandığımız tek yer, ülkemizin ve şehirlerimizin ihtiyacı, milletimizin beklentisidir” şeklinde açıklama yaptı.


"SEÇİMDE VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN TAKİPÇİSİ OLDUK"

Seçimlerde verdikleri her sözün takipçisi olduklarını vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti: “Bu gerçekler ortada olmasına rağmen gözü ve gönlü şehirlerine hizmet etmek yerine başka yerlerde olanlara ne söyleseniz nafile. 31 Mart’ta bu gölgeler şehirlerimizin üzerinden çekilecek ve insanlarımız gerçek belediyeciğin üretkenliğine kavuşacaktır.

Biz hiçbir zaman vatandaşımızı aldatmaya kalkmadık. Seçimde verdiğimiz her sözün takipçisi olduk. Daha önceki 2023 hedefleri gibi bugünkü Türkiye Yüzyılı vizyonunu da halkımızın ortak hayali olarak görüyoruz. Ülkemiz için hayırlı olan her şeyin başımızın üstünde yeri vardır.

Ürettiğimiz hayata geçirdiğimiz, iyi güzel hayırlı olan her şeyin sahibi milletimizdir. Türkiye Yüzyılı şehirleri için gerçek belediyeciliği programımızı da milletimize armağan ediyoruz.

Detayları basılı beyanname kitabımızda yer alan vizyonumuzun bazı temel ilkelerini kısaca hatırlatmak istiyorum. Reformlar yoluyla yerel yönetimlerin, idari ve mali kapasitelerini güçlendirerek bu yolu açık tuttuk.

Şehirlerin, çarpık kentleşmeden altyapıya kadar sorunlarını çözüme kavuştururken bunu sadece başlangıç olarak gördük. Altyapı ve üstyapı projelerini şehirlere kazandırırken bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarını dikkat aldık. Şefaflığı ve hesap verilebilirliğini destekleyen her adımı destekledik. Değer üreten projelerle kültür belediyeciliğinde örnek uygulamalar ortaya koyduk. Şimdi bu ilkeleri tamamlayıcı nitelikli yepyeni vizyonla milletimizin karşısındayız.”

"AFETLERE DAYANIKLI ŞEHİRLER KURACAĞIZ"

Recep Tayyip Erdoğan afetlere dayanıklı şehirler kuracaklarını dile getirerek “Yeni dönemde yerel yönetimlerdeki önceliklerimizi şunlar oluşturacak: Afetlere dayanıklı sağlam yerleşim yerleri kuracağız. Akıllı uygulamalara ve yeni nesil dijital teknolojilere uyumlu altyapılar tesis edeceğiz. Yerel yönetim anlayışını destekleyeceğiz. Tüm toplumsal kesimlere karşı duyarlı, sosyal belediyecilikleri geliştireceğiz.

Çevreye ve doğal hayata karşı hassas, sıfır atık uygulamasını uygulayan belediyelerimizin her zaman yanında olacağız. Ülkemizi mimarisi estetik, tarihi varlıkları korunmuş huzurlu ve güvenli kentlerle donatacağız.

Kırsaldaki hayat standartlarını yükselterek, insanların doğdukları yerlerde kalmalarını teşvik edeceğiz. Vatandaş memnuniyetine odaklanan yönetimlerle belediyelerimizi geleceğe hazırlayacağız. Üretkeni, adil, erişebilir, vizyoner, şefkatli, kalkınmacı, sürdürülebilir, yenilikçi, çağdaş, güçlü, dinamik vatansever belediyecilik, Gerçek belediyecilik, üretken, dinamik, çağdaş, projelerle inşamızın hayatını kolaylaştıracaktır. Esasen her birinin altını onlarla, yüzlerce başlıkla donatabileceğimiz ilkelerle tuğla tuğla Türkiye Yüzyılı şehirlerini inşa edeceğiz.

Artık seçim vaatlerimizin merkezlerine büyük projeleri yerleştirmiyoruz. Türkiye’nin her projesi zaten büyüktür. Yapay zekadan uzay faaliyetlerine kadar yüksek teknoloji temelli çalışmaların önem kazandığı küresel sistemin aktörleri arasında yer almanın mücadelesini biz veriyoruz. Çünkü biz ülkemizin geleceğini inşa etmekle mesul olduğunu biliyoruz.


Türkiye günü birlik siyaset üzerine kurulu gündemlerin geri kalmışlık, ihmal edilmişlik olarak uzun yıllar ödemiştir. Belediyelerde ve iktidarda bu kısır döngüyü kırarak ülkemize en büyük atılımların yaşandığı dönem olmuştur. Ama ülkemizde hala eski Türkiye’nin hastalıklarını canlandırmak isteyen bir zihniyet var.
Siyasetin cilvesi olarak gördüğümüz kimi söylemler dışında vaktimizi ve enerjimizi sadece hedeflerimize doğru yürümek için kullanıyoruz.

Hakikat güneşinin karşısında eriyip gitmeyecek hiçbir yalan yoktur. Bu konuda muhatabımız milletimizdir. İnsanımızın gönlünden kopup gelen ‘allah razı olsun’ duasına hiçbir şeyi değişmeyiz” diye konuştu.

30 Oca 2024 - 13:18 - Siyaset

Mahreç  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Damla Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Damla Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Damla Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.