“BİR ÇOCUĞUN MASRAFI 5 BİN TL’Yİ BULUYOR”

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce’de ailelerin sorunlarla dolu bir eğitim öğretim yılına merhaba dediklerini söyledi. Bir çocuğun eğitim masrafının 5 bin TL’yi bulduğuna işaret eden Er, “Dar gelirli ailelerin çocukları için zor bir süreç yaşanıyor” dedi.

Elif Varol
Elif Varol Tüm Haberleri

Okulların güçlendirme çalışmalarının geciktiğini de iddia eden Er, yollarda ve kavşaklarda yürütülen onarım çalışmalarının çileye dönüştüğünün de altını çizdi.

“EĞİTİMMASRAFLARI BEL BÜKÜYOR”

Yunus Özay Er, dar gelirli ailelerin eğitim masraflarını karşılamakta zorlandıklarını dile getirerek “Ülkemizde zorlaşan ekonomik şartlar her alanda olduğu gibi eğitim alanında da aileleri zorlar hale gelmiştir. Bu gün okula giden bir çocuğun kırtasiye, giyim ve malzeme giderleri 5000 TL’yi bulmakta nerede ise bir asgari ücret etmektedir. Bu masraflara servis ücretlerinde ekonomik koşullar nedeni ile yaşanan artış da eklendiğinde dar gelirli bir ailenin çocuğu için ne kadar zor bir süreç yaşadığı apaçık ortadadır” dedi.

“ELVERİŞSİZ EĞİTİM KOŞULLARINA MAHKUM ETTİ”

Hala konteynırlarda eğitim gören çocukların olduğunu vurgulayan Er “Düzce yıllardır olduğu gibi bu yılda planlama ve uygulamada yaşananlar, sorunlarla dolu bir eğitim öğretim yılı ile Düzceli aileleri baş başa bırakmaktadır. Öğretmen tayinleri, idarecilerin görevden alınıp atanma kriterlerinin ölçülebilir olmaktan uzak olması ve ulusal basına da yansıyan ve anmaktan imtina ettiğimiz nahoş hadiseler gerek eğitim sistemimiz açısından son derece sıkıntılı bir dönem yaşadığımızın en mühim delillerindendir. Depremin üzerinden geçen 23 yıla rağmen hala konteynerde eğitim gören çocuklarımızın olduğu ilimiz, deprem sonrası deprem bölgesinde olup okulların depreme karşı güçlendirilmesini hala tamamlayamamış yegâne illerden biridir. Şehri yöneten siyasi irade konu lüks ve şatafat olduğunda kente görsellik katma adına kolaylıkla tedarik ettiği bütçeyi, eğitim konusunda ve çocuklarımızın can güvenliği mevzu bahis olduğunda neden bulamadığı da ayrıca irdelenmesi gereken bir konudur. Evlatlarımızın geleceğinden daha önemli olan nedir ki her şeye bulunan para, konu eğitim olduğunda bunca yıldır bulunamamış, çocuklarımız elverişsiz eğitim koşullarına mahkûm edilmiştir” diye konuştu.

“BELİRSİZ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYALAR”

Yunus Özay Er, bina güçlendirme çalışmalarına geç başlanmasını da eleştirerek “Hele ki yeni eğitim öğretim yılı öncesi güçlendirme çalışmalarına ne hikmetse geç başlanan 26 ilk ve orta dereceli okulun güçlendirme çalışmalarının, resmi kaynaklara göre; çoğunun tamamlanamamış olması velileri ve çocukları belirsiz bir durum ile karşı karşıya bırakmıştır. Çocukların o okuldan bu okula taşınacak olması hangi vicdana sığacaktır. Eğitimi yöneten akıl mevzu kendi çocuğu olsa idi bu tarz bir eğitim şartlarını reva görebilecek miydi? Yıllardır yapılmayan güçlendirme çalışmalarının yapılmaya başlandığı tarihten bu güne nasıl bitirilemediği hangi planlama aklının biz Düzcelileri bu durum ile karşı karşıya bıraktığı da sorgulanmalı ve akabinde gereği yapılmalıdır. ‘Titizlikle takip ediliyor’ tarzı hamasi söylemlere biz Düzcelilerin karnı toktur. Başarı nasıl ödüllendirilmeli ise başarısızlık da aynı çerçevede karşılığını bulmalı, plansızlık ve verimsizlik Düzce’nin eğitimde kaderi olmamalıdır. Biz şehrimizi talebelerimizin yaşadığı anlamsız problemlerle değil, yakaladıkları ulusal ve uluslararası başarılarla anmak istiyor ve 20 seneyi aşkın süredir de bunu bekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

“YOL ÇİLE HALİNİ ALDI”

Yol ve kavşaklarda yürütülen çalışmaların da ulaşımı çile haline getirdiğini söyleyen Er “Bunun dışında yollarda ve kavşaklarda bitmeyen bakım onarım ile çile haline gelen şehir trafiğini de eklersek biz Düzceli veliler için, eğitim yılı zor ve çileli bir şekilde başlamıştır. Tek umudumuz öğretmenlerimiz ve ülkenin çağdaş geleceğine büyük bir gururla hazırladığımız öğrencilerimizin başarılı olacağına duyduğumuz inançtır” dedi.

“KAZIM AKTAŞ YENİ DÖNEME YETİŞEMEDİ”

Yunus Özay Er Kazım Aktaş okulunun daha önce söylenenin aksine yeni eğitim öğretim yılına yetişmediğini hatırlatarak “Tüm bu hususlara ek olarak, Sayın Belediye Başkanının yapımında ciddi inisiyatif aldığı Kazım Aktaş okul binasının düşünsel alt yapısı bizleri mutlu eden adeta yegane konudur. Fakat alışıla geldiği üzere muhtemel hesap ve planlama hataları sebebi ile Sayın Başkan tarafından bu eğitim öğretim yılına yetişeceği aylar öncesinden ifade edilen okulun inşaatı da bitmemiş, vaatler yine gerçekleşmemiştir. Yaptığımız incelemelerde yapım için bir kaç aya daha ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Yine bir yerde bir planlama hatası yaptınız sanırım, algı ve görsel sunumlar ile pratikte ortaya çıkan sonuç yine bir birini tutmadı Sayın Başkan” diye konuştu.

BAŞARI DİLEDİ

Çocuklara başarılı bir yıl dileyen Er “Sonuç olarak evet zor bir yıl ve sorunlarla dolu bir eğitim dönemi başlıyor. İnsanı ayakta tutan umududur diyerek tüm bu bahse konu yetersizlikler ve plansızlıklara rağmen geleceğimiz adına umudumuzu diri tutmakta ısrar ediyor ailelerimize ve çocuklarımıza Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

12 Eyl 2022 - 13:15 - Gündem

Mahreç  Elif Varol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Damla Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Damla Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Damla Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.