3 PUANI ÖZLEMİŞİZ

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
3 PUANI ÖZLEMİŞİZ
Haber albümü için resme tıklayın

Küme düşme stresini yakından hisseden iki takım Denizlispor ve Düzcespor, Denizli Atatürk stadyumunda adeta 6 puan değerinde bir maça çıktılar. Son 5 maçını mağlubiyetle kapatan, mali sorunlarla boğuşan rakibimiz Denizlispor’da son Sarıyer mağlubiyetinin ardından hoca değişikliğine gidildi ve takımın yeni teknik patronu Özcan Bizati oldu. Hocanın talebi ve yönetimin oluru ile daha önce kadro dışı kalan tecrübeli kaptan Gökhan Süzen affedildi ve onbirdeki yerini aldı.

Denizlispor’ da daha önce ağır bir sakatlık geçiren Berkant Gündem’in yanı sıra, sarı kart cezalısı Oktay Kısaoğlu bu maçtaki eksikler olarak göze çarparken, Özcan hoca son maça göre 3 değişiklikle sahaya çıkıyor, solbekte Alihan Kalkan’ın yerine Gökhan Süzen, ön liberoda Oktay Kısaoğlu yerine Muhammed Eren Kıryolcu ve kanat oyuncusu Emre Furtana yerine stoper Ahmet Tekin tercih ediliyordu. Esas değişiklik ise Denizlispor’un oyun formatındaydı. Özcan hoca enteresan bir şekilde sahaya 4 adet stoper orijinli oyuncuyla çıkmış ve 5-4-1 dizilişiyle üçlü savunmaya dönmüştü. Ben bunu anlayamadım…Genelde çift santrforla oynayan takımlara karşı bu kadar stoper kullanırsınız ama santrforsuz oynayan bir Düzcespor’a karşı oyuna böyle başlanmasını şahsen çözemedim. Rakip analizi neticesinde böyle bir karar alındıysa fiyasko, eldeki oyuncuların form durumları, orta saha ve kanatların yetersizliği nedeni ile bu taktik tercih edildiyse kabul edilebilir. Şahsen bu konuyu rakip hoca Özcan Bizati’ye sormak isterdim.

Düzcespor’da ise geçen haftaya göre iki değişiklik göze çarparken, kanatta Mehmet Bektaş yerine sezonun formsuz oyuncusu Atakan Üner , forvet arkasında ise Oğuzhan Aydoğan yerine Emre Gündoğdu tercihini yapmıştı Mustafa hoca…Santrforlarımız ortada olmadığından Sedat Cengiz bu mevkide görev almaya devam ederken, kontenjan oyuncusu İsmail Zehir ve Serdarcan Eralp orta sahada, Ahmet Sun ise sağ kanatta sahaya çıktılar. Geri dörtlüde fazla seçeneği olmayan hocamızın tercihleri geçen hafta olduğu gibi Yasin Palaz,Uğur Arslan Kuru,Şahin Şafakoğlu,Hamit Kulya oldu. İlk 8 maçta takımın banko stoperi olan Ömer Esenkaya geçirdiği sakatlıktan sonra formasını Uğur Arslan Kuru’ya kaptırmış gibi görünüyor. Solbekte ise Keremcan Akyüz’ün sakatlığı son iki maçtır Hamit Kulya’nın forma şansı bulmasını sağladı.

Her iki takım santra noktasına geldiğinde Denizlispor’un 22.7 yaş ortalamasına ve 760.000 euro değerine sahip bir onbirle, Düzcespor’un ise 27.2 yaş ortalamasına ve 950.000 euro değerine sahip bir onbirle sahada olduklarını gördük. Bir tarafta son 5 maçında hiç puan alamayan ve bu maçlarda sadece 1 gol atıp, kalesinde 9 gol gören Denizlispor, diğer tarafta son 8 maçında galibiyeti unutan ve grubun en çok gol yiyen takımı olan Düzcespor vardı. Her iki takımda mutlak galibiyet parolası ile maça başladılar. Maçın sonunda galibiyet hasretine son veren Düzcespor olurken, Denizlispor mağlubiyet serisini 6 maça çıkararak kötü gidişini sürdürdü.

AHMET SUN YETERKİ BÖYLE VURSUN

Geçen sezon Kırşehir belediyespor’da oynadığı 35 maçta,kanat forvet oyuncusu olmasına karşın sadece 1 gol atabilen Ahmet Sun, bu senede kaçırdığı gollerle dikkat çekiyordu. Olumlu olan taraf Ahmet Sun’un gol pozisyonlarında olması, olumsuz olan ise bu futbolcunun gol vuruşlarındaki yetersizliği idi. Ancak Denizlispor maçında görüldüki, son vuruşlarda biraz konsantre olabilen Ahmet Sun, gol orucunu bozabiliyor. Bu sezon bazı maçlarda ihtiyaçtan santrfor oynayan sol ayaklı Ahmet Sun, sağ kanatta bence daha etkili bir görüntüde ve sürekli içeri katederek oynadığı, önü açık olduğunda şut atmayı düşündüğü için sonuca gidebiliyor. Geçmiş istatistiklerine baktığımızda 5 maçta 1 gol ortalaması ile oynayan Ahmet Sun bu sene 3 maçta 1 gol ortalaması ile devam ediyor. Oynadığı 14 maçta 5 gole ulaşan futbolcumuz böyle giderse rahatlıkla çift haneli gol rakamlarına ulaşacaktır. Ahmet Sun’u attığı 2 güzel gol için kutluyorum ve formunu arttırarak devam etmesini diliyorum.

KALEMİZİ ÖNCE MELEKLER SONRA YASİN PALAZ KORUDU

Çok önemli bir 3 puan ile Denizli’den çıktık ama gerçekleri görmezden gelirsek ilk yarının son 3 maçında yine hayal kırıklıkları yaşayabiliriz. Rakip Denizlispor’un attığı gol dışında 6 net pozisyonuna girdiğini ve bunların ikisinde kalecimiz Taha Ayan’ı geçen şutları, kale çizgisinde mucizevi bir şekilde çıkaran bir Yasin Palaz olduğunu unutmayalım. Yani özetle hastalık devam ediyor. Çok rahat gol pozisyonu veriyoruz rakiplere…Uzatma dk.larına 2-0 önde giriyoruz, gol yemeden ilk galibiyetimizi alacağız diye sevinirken yine dayanamayıp,bu sezonun flaş isimlerinden Bekir Turaç Böke’den golü yiyip, bu futbolcunun 9 gollü Enes Soy’un ( İskenderunspor ) ardından 7 golle gol krallığında ikinci sıraya yükselmesini sağlıyoruz. Grubun Uşakspor’la birlikte en çok gol yiyen takımı olmak, önümüzdeki maçlar adına endişe veriyor. Maç başına neredeyse 2 gol yiyoruz ve yediğimiz goller dışında rakiplere bol miktarda pozisyon da veriyoruz. Bence bunun en büyük sebebi orta sahada yeterli oyun sertliğini sağlayamıyor olmamız. İsmail Zehir, Serdarcan Eralp ve Emre Gündoğdu’dan oluşan orta sahamız oyunun defansif yönünde yetersiz kalıyorlar. Kanat oyuncularından da savunmaya yeterince destek gelmeyince rakipler rahat pozisyon buluyor. Buna birde özellikle ikinci bölgede atağa çıkarken kaptırılan toplar ve bireysel hatalar eklenince durum dahada vahim bir hal alıyor. Kalecimiz Taha Ayan’da hatalarına devam ediyor.Taha’nın yan toplarda kendine daha çok güvenmesi ve kararlı olması lazım…

BİLGİ ALAMAYINCA BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞUYOR

Son haftalarda özellikle oyuncuların alacakları ile ilgili bir çok duyum alıyoruz. Her kafadan bir ses çıkıyor. Bazı futbolcuların sözleşmelerindeki taahhütlere uyulmadığı gerekçesiyle başvuru yaptıkları söyleniyor. Özellikle belediye başkanımız Faruk Özlü’nün futbolcularımıza verdiği sözler hatırımızda. Eğer böyle bir sorun varsa en kısa sürede çözülmelidir. Futbolcu kardeşlerimize verilen sözler tutulmalı, hak edişleri en kısa sürede ödenmelidir. Yeni kayyım heyetinin ilk icraatlarından biri bu olmalıdır. Kayyım yönetimi bu konuda ve diğer konularda spor kamuoyunu bilgilendirmeli ve bilgi kirliliğine fırsat tanımamalıdır. Futbolculara gelince…Hiçbir futbolcu param gecikti diye performasını ve motivasyonunu düşüremez. Hepimiz iş hayatında ülkemizin yaşadığı sorunlar nedeniyle benzer sıkıntıları yaşamışızdır ama bunun karşılığında ‘ ben bundan sonra bu kadar çalışırım ‘ dememişizdir. Bu nedenle alacakların gecikmesi, futbolcunun mazereti olmamalı, her bir futbolcu çıkıp antrenmanda ve sahada varını yoğunu ortaya koymalıdır. Zaten artık sözleşmelere federasyon da kefil olduğu için eninde sonunda bu hak edişler ödenecektir. Umarım konu, transfer tahtasının kapatılmasına kadar gitmez ve karşılıklı iyi niyetle sorunlar çözülür.

TEHLİKE BÜYÜK

Sezon başında düzenli yürüyen tekere adeta çomak sokarak takımı yönetimsiz bıraktık. Bunda tüm Düzce’nin sorumluluğu var bence…Sonra kayyıma kalan bir kulüp, ardından alelacele yapılan transferler, sezona geç başlayan ve yeterince hazırlanamayan bir oyuncu grubu ve bugün 3. Kayyım heyetini gören, düşme tehlikesini iliklerine kadar hisseden bir futbol takımı…Ve Aralık ayına gelmişken hala güçlü bir sivil yönetim oluşturamayan Düzcespor…Bakın tehlike sadece bu sezonla sınırlı değil maalesef… Kayyım yönetimi nereye kadar götürebilecek bu takımı ? Bu sezonu ite kaka kurtardık diyelim, önümüzdeki sezon daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız. Zira kayyım yönetimi bugünü kurtarmaya çalışırken önümüzdeki sezonun planlamasını yapamayacaktır. Güçlü bir sivil yönetimi bir an evvel oluşturamazsak önümüzdeki sezonuda kaybeder, en büyük düşme adayı oluruz. Yönetimi olmayan bir kulübe iyi futbolcu getirmekte zorlanırsınız, eldeki oyuncular da başının çaresine bakma yoluna gider ve büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız.

DEVRE ARASINDAKİ HAREKET PLANI ŞİMDİDEN BELİRLENMELİ

Bana sorarsanız bazı futbolcularla vedalaşma zamanı geldide geçti bile… Mustafa hocamız da takımı artık tanımış durumda…Sanırım yeni yapılanma için kendisinden bir rapor istenecektir…Geçen sezonki görüntülerinden sonra bence Hasan Küçcük ve İbrahim Alan la sezon başında devam edilmesi en büyük hatalardan birisiydi. Artık Hasan Küçcük ve İbrahim Alan’la verdiği hizmetler için teşekkür edilip karşılıklı mutabakatla yollar ayrılmalıdır. Ayrıca sezon başında TFF 1 oyuncusu olarak büyük umutlarla alınan ama hiçbir şey veremeyen Atakan Üner ve neden alındığını hala daha anlayamadığım İlter Ayyıldız ile vedalaşılmalıdır. Orta saha için hocamızla istişare edilip, gitmesi gereken oyuncular varsa tesbit edilmelidir. Bence orta sahada ciddi bir revizyon şart…Bu arada transfer döneminde direkt ilk 11 de oynayacak oyuncular tercih edilmeli, akılcı bir transfer politikası izlenmelidir. Bu takımın, oyunun her iki yönünü, eldekilerden daha iyi oynayacak en az 2 merkez orta saha oyuncusuna, rakibi eksilten, gol ve asist üreten en az 2 kanat oyuncusuna, kaleye sırtı dönük oynayıp top tutabilen en az 1 golcü santrfora, hocanın raporuna göre alternatif olarak 1 sağbek, 1 stopere ihtiyacı var. Mustafa hocamız kalecileri yeterli görüyorsa devam edebilir ama sanki bizim takım daha klas bir kaleciyi çağırıyor gibi…

Bize; Emir Alagöz ( 1461 Trabzon ), Oktay Aydın ( Amed ), Gokhan Alsan ( Amed ), Mesut Özdemir ( Igdır ), Kubilay Sönmez ( Bolu ), Sefa Narin ( Esenler Erok ), Samed Karakoç ( İnegöl ) İlyas Kubilay Yavuz ( Kastamonu ) gibi kendini kanıtlamış orta saha oyuncuları lazım. Maceraya gireceksek kimseyi almaya gerek yok… Kanatlar için Altarhan Hidayetoğlu ( Altınordu ), Berke Bıyık (Buca ), Sertaç Çam ( Esenler Erok ), Hurşit Taşçı ( 1461 Trabzon ), Cengiz Ötkün ( İnegöl ), Mertcan Açıkgöz ( Menemen FK ) , Yılmaz Ceylan ( Amed ), H.İbrahim Sönmez ( Iğdır ), Mert Örnek ( Iğdır ) ayarında oyuncular lazım…Santrfor bölgesi için ise ya Okan Eken ( Kastamonu ), Tahir Babaoğlu ( Iğdır ), Kemal Rüzgar ( Menemen FK ), Mehmet Küçükdurmuş ( Isparta 32 ), Mücahit Can Akçay ( Ank.d.spor ), gibi kendini kanıtlamış oyuncular yada Ege Özkayımoğlu ( Uşakspor ), Arda Çolak ( Soma ), Bekir Turaç Böke ( Denizli ), Onur Arı ( Y.Mersin i.yurdu ), Taha Dönmez ( Sarıyer ) gibi genç yetenekler tercih edilmeli…Eğer transfer yapmış olmak için transfer yapılırsa bir anlamı olmaz. Sezon başından beri bütün ikinci lig takımlarını izlediğimden yukardaki isimlerin yanında daha bir çok futbolcu var listemde…Umarım doğru kararlar verilir ve ikinci yarıda bambaşka bir Düzcespor izleme şansını elde ederiz…

#

29 Kas 2023 - 10:02 - Spor

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Damla Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Damla Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Damla Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Oğuz Uğur - Elinize, kaleminize sağlık, her zaman ki gibi müthiş analiz ve yorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 10:02